Čína dokončila největší přečerpávací vodní elektrárnu na světě
Čínská státní společnost State Grid dokončila největší přečerpávací vodní elektrárnu na světě. Poslední z celkem 12 čerpadel elektrárny Feng-ning v provincii Che-pej zahájila komerční provoz v neděli. S odvoláním na zprávu čínského serveru China Energy News to uvedla agentura Bloomberg.
Elektrárna v hodnotě 19 miliard jüanů (62 miliard korun) má kapacitu 3,6 gigawattu (GW). Velikostí překonala přečerpávací elektrárnu Bath County ve Spojených státech, která má kapacitu tři gigawatty. Největší českou přečerpávací vodní elektrárnou jsou Dlouhé stráně, čínská elektrárna má výkon více než pětinásobný.
Přečerpávací vodní elektrárna má dvě vodní nádrže spojené potrubím, jedna je umístěna na níže položeném místě a druhá na vyšším místě. V době přebytku energie se čerpadla používají k vytlačování vody do horní nádrže. Když je poptávka po elektřině, gravitace táhne vodu zpět dolů přes turbínu, která vyrábí elektřinu. Přečerpávací vodní elektrárny jsou tak ekologickým řešením pro ukládání přebytečné či levné elektrické energie.
Sluneční a větrné elektrárny dodávají podle počasí někdy elektřiny málo, jindy moc. Jaderné elektrárny jedou ve stabilním režimu, je pro ně nevýhodné pořád měnit výkon. Všem se tedy hodí, pokud mohou nadbytek získané energie ukládat a použít později na vyrovnání spotřeby. Zatím je to drahé, ale ukazuje se, že existují levnější, na pohled až neskutečně jednoduché způsoby.Skladování vyrobené elektřiny může být mnohem jednodušší, než se zdálo. A neobejdeme se bez něj
Zprávy z firem
Elektrárna Feng-ning má také dvě turbíny vybavené technologií proměnlivé rychlosti, které jsou první svého druhu v zemi. Umožňují elektrárně rychleji reagovat na změny v zatížení elektrické sítě.
Podle čínského národního energetického úřadu chce země do roku 2030 rozšířit kapacitu svých přečerpávacích elektráren na 120 gigawattů. Do června činil instalovaný výkon přečerpávacích elektráren v zemi 55 GW.
Skladování energie bude hrát významnou roli při takzvané zelené transformaci. Pomůže totiž vyrovnat přerušovanou výrobu elektřiny z větrných a slunečních elektráren. Největšími investory v tomto sektoru jsou právě State Grid a firma China Southern Power Grid.
Ruské úřady zvýšily ochranu jaderné elektrárny v Kurské oblasti, kam v úterý pronikly ukrajinské jednotky a obsadily několik vesnic. Ruské ministerstvo zdravotnictví podle agentury Reuters oznámilo, že v oblasti utrpělo zranění 31 civilistů, z toho šest dětí. Gubernátor Alexej Smirnov již dříve informoval o pěti mrtvých lidech v důsledku bojů. O vojenských ztrátách Moskva neinformovala.Napětí kolem jaderné elektrárny Kursk. Rusové posilují ochranu v celé oblasti
Politika
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.