Reklama

ČEPS v pondělí odpojil stovky fotovoltaik od sítě, šlo o první případ

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil během Velikonočního pondělí stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě.
Pixabay
 ČTK

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil během Velikonočního pondělí stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil. Mluvčí státní společnosti Lukáš Hrabal sdfělil, že majitelé odpojených elektráren nejspíš dostanou kompenzace, celkem půjde zřejmě o jednotky milionů korun.

Reklama

ČEPS během pondělí odpojil zhruba na dvě hodiny od sítě elektrárny do výkonu přibližně 400 megawattů. Konkrétně šlo o území v distribučních sítích ČEZ Distribuce a EG.D.

Větrné a solární elektrárny měly v loňském roce na celosvětové výrobě elektřiny rekordní podíl, který činil 12 procent.

Nový rekord, vítr a slunce loni měly na globální výrobě elektřiny podíl 12 procent

Větrné a solární elektrárny měly v loňském roce na celosvětové výrobě elektřiny rekordní podíl, který činil 12 procent. Zvýšil se tak z deseti procent o rok dříve, vyplývá ze zprávy nezávislé organizace Ember. Loňský rok tak podle zprávy mohl znamenat vrchol emisí oxidu uhličitého (CO2) z energetického sektoru, který je největším znečišťovatelem ovzduší.

Přečíst článek

„O aktivaci omezovacího plánu rozhodla ČEPS po vyčerpání běžně dostupných provozních opatření k řízení elektrizační soustavy, tedy po využití služeb výkonové rovnováhy. Velikonoce jsou navíc svátkem, který se slaví po celé Evropě. Nebylo tedy možné využít ani výpomoc od okolních států, neboť všechny země mimo Dánska, Portugalska a Slovinska byly stejně jako Česká republika přebytkové. Z pohledu řízení soustavy došlo k souběhu nepřesné predikce spotřeby a výroby z fotovoltaických elektráren ze strany subjektů zúčtování," vysvětlil Hrabal.

Podobných situací bude přibývat

Připustil, že další omezení v budoucnu nelze vyloučit. „Jeho využití však lze předpokládat v ojedinělých případech, kdy by se sešlo více nepříznivých faktorů, a nepostačily by tak standardní nástroje k udržení výkonové rovnováhy. Například letní období je z pohledu spotřeby a slunečního svitu obecně lépe predikovatelné než Velikonoce s klouzavým datem svátků. Nerovnováhu mezi výrobou a spotřebou lze tedy zvládnout pomocí standardních nástrojů, případně rezerv ze zahraničí," dodal Hrabal.

Podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře byl pondělní případ souhrou několika faktorů. „Na Velikonoční pondělí vyšel zatím nejhezčí den v roce, zároveň ale byla nízká spotřeba," upozornil. ČEPS podle něj reagoval na extrémní přebytky elektřiny na trhu v daný okamžik. S dalším rozvojem nových obnovitelných zdrojů energie tak podle Krčmáře bude nutný také rozvoj akumulace energie, která v Česku nyní z různých důvodů nefunguje.

„I tak bude asi docházet k situacím, kdy spotřeba je menší než výroba, a elektrárny se budou vypínat. Ale v tom je opět i kouzlo obnovitelných zdrojů energie, že je lze vypnout a zase rozjet velice rychle," dodal Krčmář.

Jaroslav Míl: Energetické firmy tvoří obří zisk na účet spotřebitelů

Jaroslav Míl: Energetické firmy tvoří obří zisk na účet spotřebitelů. Zavření jádra v Německu situaci nezmění

Ekonomicky je to nesmysl, je to jenom politika a ideologie, říká k uzavření posledních tří německých jaderných elektráren Jaroslav Míl, bývalý šéf ČEZ a také bývalý poradce vlády v otázkách energetiky. Míl je starý praktik, o energetice toho ví víc než všichni ministři.

Přečíst článek

Podle Jana Kroneisla ze společnosti Greenbuddies bude podobných situací přibývat, protože jde o trend posledních let, který souvisí s přibývajícím množstvím obnovitelných zdrojů energie. Do budoucna je podle něj nutné posílit přenosovou a distribuční síť, aby byla lépe připravena na decentralizovanou výrobu. „Samozřejmě i přes relativně přesně meteorologické předpovědi je nutné mít připravené v záloze škálovatelné elektrárny, které lze dle potřeby distribuce rychle zapínat a vypínat v krátké době. K tomu je potřeba vybudovat soustavu baterií, diesel generátorů a větších plynových elektráren, které tohoto jsou schopny," podotkl Kroneisl.

Podle serveru SeznamZprávy budou mít majitelé takto nuceně odstavených zdrojů, které jsou stavěné s pomocí veřejných dotací, nárok na kompenzaci. „ČEPS po obdržení podkladů od distribučních společností ČEZ Distribuce a EG.D opatření vyhodnotí a v souladu s vyhláškou provede úhradu kompenzací. Předběžně lze uvést, že se bude jednat o jednotky milionů korun," řekl Hrabal. Státní společnost podle něj následně zažádá Energetický regulační úřad (ERÚ) o pokrytí nákladů v rámci pravidel regulace.

Počet instalací fotovoltaických elektráren loni v Česku prudce vzrostl. Za rok 2022 bylo zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Firma miliardáře Hubáčka investuje miliardu do paroplynové elektrárny v Prostějově

Firma miliardáře Hubáčka investuje miliardu do paroplynové elektrárny v Prostějově

Přečíst článek
větrná elektrárna, ilustrační foto

Globální energetický sektor roste. Vítr a slunce se na výrobě podílejí jen z 11 procent.

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme