Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Akcie Monety padají. Reagují na krach jednání s PPF

Akcie Monety klesají kvůli krachu jednání s PPF
Moneta Money Bank
Stanislav Šulc
sta

Akcie Monety klesají o 5,08 procenta na 74,80 koruny za akcii po oznámení o ukončení akvizice společností Air Bank a Home Credit v ČR a na SR, uvedl server Patria.cz.

Reklama

PPF včera po uzavření burzy oznámila, že odvolala dohodu o sloučení Monety a Air Bank. Důvodem ke shození transakce je podle spekulací z trhu postup nového šéfa PPF, kterým je od letošního května Jiří Šmejc. Transakci domlouval za PPF ještě Petr Kellner v jiné situaci před dvěma lety a Šmejcovi nyní nedává smysl. 

Moneta i PPF jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost bank.

Podle skupiny PPF by v případě dokončení transakce nejen nastala redukce plánů rozvoje, ale i snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami při podpisu rámcové smlouvy. Důvodem je zvýšení sazby tzv. proticyklické kapitálové rezervy ČNB ze současných 0,5 procenta až na 2,5 procenta v roce 2023.

PPF

PPF zařízla spojení Monety a Air Bank. Není k tomu vhodná doba, tvrdí

Třetí největší banka v Česku nevznikne. PPF odvolala dohodu o sloučení Monety a Air Bank. Oznámila to PPF v tiskové zprávě.

Přečíst článek

Reklama

Dokončení transakce by podle PPF také negativně ovlivnilo podle platných účetních pravidel výši regulatorního kapitálu. Zároveň současný vývoj ekonomiky a válka na Ukrajině zvyšuje ekonomická rizika a snižuje potenciální růst sloučené banky, dodala PPF.

Akcie Monety dnes ráno otevřely s více než pětiprocentní ztrátou. Jejich cena klesla pod hranici 75 korun za akcii.

Finanční skupina PPF počátkem května uvedla, že se jejím novým ředitelem stane od 15. června podnikatel Jiří Šmejc. Vliv personální změny ve vedení skupiny na ukončení jednání o spojení zmínila v pondělní tiskové zprávě Moneta Money Bank. „Tato dohoda byla iniciována ze strany PPF v kontextu změny v managementu skupiny,“ uvedla banka.

Hospodářské noviny v úterý uvedly, že podle nejmenovaného zdroje z finančních kruhů považoval Šmejc ocenění Air Bank za nízké. „Zarazilo to nové vedení PPF. Nebyli spokojení s parametry transakce,” cituje deník svůj další zdroj.

Vedení Monety přistoupilo na návrh dohody s tím, že získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. „V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě a že stávající bude držet minimálně po dobu 12 měsíců. Nicméně, PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 procenta potenciálnímu strategickému investorovi,” uvedla Moneta. Banka zároveň potvrdila, že nadále chce dodržet strategický cíl, a to mít souhrnný čistý zisk 23,7 miliardy korun za roky 2022 až 2026.

Klaus Umek, investora do financí a realit, filantrop a šéf aktivistického fondu Petrus Advisers

Bonviván, spekulant a křesťan. Kdo je muž, co shodil kšeft PPF a Monety

Jako když natřete prase rtěnkou a vydáváte ho za nevěstu. Shoďte ten nesmysl, hřímal před červnovou valnou hromadou Monety ve zprávě pro investory aktivistický fond Petrus Advisers. Akcionáři fond Klause Umeka vyslyšeli a obě korporace musejí dát lepší podmínky. 

Přečíst článek

Jiří Šmejc

PPF povede Jiří Šmejc. Do vedení investiční skupiny vstupuje Daniel Křetínský

Šéf Home Creditu Jiří Šmejc se nově stane CEO celé investiční skupiny PPF. Její dosavadní ředitel Ladislav Bartoníček nově povede nově zřízenou Advisory Board to Family. V ní vedle něj a Šmejce usedne také Daniel Křetínský, partner dcery zesnulého Petra Kellnera Anny, uvedla vdova po nejbohatším Čechovi Renáta Kellnerová v interním dokumentu, který má newstream.cz k dispozici. Posléze informaci potvrdil mluvčí PPF Leoš Rousek.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

bankomat Monety v Praze

Lukáš Kovanda: Zrušení spojení Monety a Air Bank není překvapením. Je to kvůli válce a inflaci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme