Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ve věku 82 let zemřel Arno Čančík, legenda českého rytého skla

Zemřela legenda českého rytého skla Arno Čančík
ČTK
 ČTK

Zemřela legenda českého rytého skla Arno Čančík z Nového Boru na Českolipsku. Na facebooku projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) to uvedla Lucie Fürstová. Čančík, který zemřel v neděli, byl členem anglické asociace rytců skla. V neděli 25. května by oslavil 83. narozeniny.

Čančík se narodil 25. května 1942 v Děčíně. V Jablonci nad Nisou a později Novém Boru studoval kovorytectví, řezbářství a rytectví. Podle Fürstové byl výjimečnou osobností, člověkem s dobrým srdcem, který miloval život, lidi a sklo. „Byl celoživotním milovníkem trampingu, vodákem - úspěšně závodil na kajaku, a nadšeným sborovým zpěvákem,“ doplnila.

FOTOGALERIE: Prohlédněte si některá z děl Arno Čančíka

Výtvarník se dlouho věnoval návrhu mincí, plaket a medailí, od 70. let minulého století přešel na rytí a broušení skla klasickými i pokročilými, moderními metodami. „Byl svého času jako jediný rytec na světě pověřen tvorbou carských vajec pro firmu Fabergé,“ řekl David Sobotka, manažer Sklárny Pačinek, s níž rytec dlouhodobě spolupracoval.

Novoborský rytec se kromě jiného podílel také na výrobě křišťálového relikviáře svaté Zdislavy, který tamní skláři vyrobili před čtyřmi lety pro tehdejšího papeže Františka. Schránku v podobě monstrance vyrobili skláři s čirého hutně tvarovaného skla, majitel sklárny Jiří Pačinek se svým týmem na ní pracoval zhruba dva týdny a stejný čas pak strávila v Čančíkově dílně. Jeho rytiny zdobí nohu, tři kameje i hlavní část unikátního relikviáře.

Moser otevřel prodejnu v Hongkongu – jako jediná česká značka

Moser je první českou značkou, která má prodejnu v Hongkongu

Česká sklářská společnost Moser otevřela značkovou prodejnu v obchodním domě SOGO Kai Tak v Hongkongu. Firma se tak stává jedinou českou značkou, která má v místě prodejnu.

Přečíst článek

Moser

Chcete umět luxusní řemeslo? Moser spouští rekvalifikace na skláře

Sklárna s historií dlouhou 170 let si chce vychovat novou generaci sklářů. Zájemci o rekvalifikaci se budou učit od opravdových mistrů.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Skleněná instalace od Aleny Matějka s názvem Lost Souls

V Benátkách startuje mezinárodní festival sklářského umění. Prohlédněte si výstavu českých umělců

Přečíst článek
Doporučujeme