Potvrzeno. Bradáčová bude nejvyšší státní zástupkyní

Nejvyšší státní zástupkyní bude od dubna nynější pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Její nominaci na středečním zasedání na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schválila vláda. Současný šéf žalobců Igor Stříž v úterý oznámil rezignaci, ve funkci skončí k 31. březnu.
Blažek nominaci oznámil se začátkem jednání vlády. Je přesvědčený, že Bradáčová ve funkci obstojí "i v době módního zpochybňování všeho a všech v oblasti veřejné moci", napsal na síti X.
[[Twitter status: https://twitter.com/blazek_p/status/1876920152484196826]]
Současný šéf žalobců Igor Stříž v úterý oznámil rezignaci, ve funkci skončí k 31. březnu. Stříž rezignaci vysvětlil rodinnými a osobními důvody. V poslední době sílily spekulace, že čelí politickému tlaku, aby z funkce odstoupil, a že se jeho nástupkyní má stát právě Bradáčová.
„S panem ministrem Blažkem jsem o Lence Bradáčové jako možné nástupkyni hovořil. Oceňuji, že je kariérní státní zástupkyní s vysokou odborností. Její nominaci vítám,“ reagoval ve středu Stříž na síti X na Blažkův návrh.
Bradáčová je pro zúžení soustavy na třístupňovou
Bradáčová svou vizi fungování nejvyššího státního zastupitelství a případné změny chce z respektu k odcházejícímu předchůdci Igoru Střížovi oznámit až po 1. dubnu, kdy se ujme funkce. Ve středu to řekla novinářům.
„Jsem dlouhodobě známá svou představou třístupňové justiční soustavy, ve vztahu ke státnímu zastupitelství o to více. První velký pokus tu byl učiněn v roce 2012 tehdejším nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ta předloha skončila ve druhém čtení a já si myslím, že minimálně se o ní musí začít znovu debatovat,“ uvedla Bradáčová. Soustava soudů a státních zastupitelství má nyní čtyři stupně - okresní, krajský, vrchní a nejvyšší. Který stupeň by měl zaniknout však Bradáčová nespecifikovala.
Bradáčová je logickou volbou
Také premiér Petr Fiala (ODS) označil jmenování Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní za logickou a správnou volbu. Vláda podle něj věří, že instituce bude pod vedením Bradáčové fungovat nezávisle a efektivně.
„Paní doktorka Bradáčová má dlouholetou praxi včetně pozice vrchní státní zástupkyně v Praze, kterou vykonává od roku 2012. Její zkušenosti, její profesionalita, její kompetence, respekt, kterému se těší v právnické obci, to všechno z ní činí dobrou volbu,“ uvedl premiér. Blažek doplnil, že by pokládal za nesprávné, kdyby se na pozici konalo výběrové řízení. On i vláda podle něj musí za jmenování šéfa žalobců převzít politickou odpovědnost.
Funkční období nejvyššího státního zástupce je po novele zákona o státním zastupitelství časově omezené, a to na sedm let. Na rozdíl od vrchních, krajských a okresních vedoucích státních zástupců zákon nepředpokládá, že by nejvyšší státní zástupce vzešel z výběrového řízení. Jeho jmenování je politickým aktem.
Šachová mocenská partie o pozice ve struktuře státního zastupitelství vrcholí. Odstoupení nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nástup Lenky Bradáčové je pečlivě vyjednaná rošáda v čele hierarchie a zároveň výrazný mocenský i symbolický pohyb v režii ministra Blažka. Ten po dohodě s oběma aktéry využívá svou pravomoc vybrat nového nejvyššího státního zástupce na dalších 7 let. Co za to bude tento politický bazilišek asi chtít?
David Ondráčka: Stříž ven, Bradáčová nahoru. Pozadí rošády státních žalobců
Názory
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se vzdal funkce, skončí 31. března. V pondělí předal rezignaci ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS). Důvody rezignace označil za ryze osobní a rodinné. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) o tom v úterý informovalo na webu.
Stříž končí. Povýší Blažek Bradáčovou?
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.