Reklama

Nejbohatší Čech Petr Kellner získal in memoriam nejvyšší státní vyznamenání. Jaký byl a co si ve skutečnosti myslel?

Petr Kellner
ČTK
Stanislav Šulc
sta

Už je to téměř rok, co Petr Kellner tragicky zahynul při přeletu nad Aljaškou. Během své třicetileté byznysové kariéry dosáhl řady zásadních úspěchů a svou finanční skupinu PPF proměnil z lokálního hráče v globální podnik působící v desítkách zemí. Jak přemýšlel muž, který podle prezidenta Miloše Zemana „prospěl České republice“?

Reklama

Zakladatel PPF Petr Kellner se na veřejnosti příliš neukazoval, občas zašel na svou milovanou Slavii, objevoval se na parkurových závodech, kde podporoval svou dceru Annu. Rozhovory, které dal během své celé kariéry, by šlo spočítat na prstech. Vystupoval na akcích pro zaměstnance, kde vysvětloval směřování firmy, každoročně shrnul fungování PPF ve výroční zprávě, která se však postupně stávala platformou pro prezentaci jeho názorů na svět.

Jaký tedy byl Petr Kellner, muž, kterého Miloš Zeman in memoriam vyznamenal nejvyšším státním řádem Bílého lva? Muž, o jehož byznysových schopnostech kolují mýty stejně jako o jeho tvrdosti při uzavírání dealů a o jeho vlivu na politiku?

Zvláště v posledních letech před tragickou smrtí se Kellner začal stále více politicky profilovat. „Jsem konzervativní člověk se silným sociálním cítěním,“ prohlásil ve videu, které společnost PPF zveřejnila jako vzpomínku na svého zakladatele a dlouholetého šéfa po jeho úmrtí.

Reklama

PPF

PPF po Kellnerovi se víc otevírá Západu, píše německý server

Skupina PPF pod vedením Ladislava Bartoníčka ustupuje od sázek na východní trhy. Rok po smrti jejího zakladatele, miliardáře Petra Kellnera, který konglomerát směroval na nejrizikovější trhy světa, patrně hledá bezpečnější vody, uvedl německý server Deutsche Welle.

Přečíst článek

Vladimir Potanin

Nejbohatší Rus žádá Putina: Nevracejte nás zpět do roku 1917

„Nevracejte nás zpět do roku 1917,“ žádá nejbohatší Rus a největší akcionář těžního giganta Norilsk Nickel Vladimir Potanin vládu Vladimira Putina. Konfiskace majetku západních společností, které kvůli invazi na Ukrajinu opustily ruský trh, by podle něj zemi vrhla o 100 let zpátky, kdy k podobnému kroku přistoupili bolševici po velké říjnové revoluci. Na jeho prohlášení, výjimečné kritické mezi ruskými oligarchy vůči ruské invazi, upozornil server CNN.

Přečíst článek

Reklama

Související

Kdo obsadí Pražský hrad na dalších pět let jako prezident, rozhodnou čeští voliči na jaře roku 2023.

Kandidáti na prezidenta ČR. Pavel, Nerudová, Babiš, Fischer, Středula a další – kdo je kdo a jaké mají šance?

Přečíst článek
17. listopadu 1989

Dalibor Martínek: Smrt komunistům, vykřikl muž z davu. Hned u něj byli čtyři estébáci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme