Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vila českého architekta u Vídně odkazuje na řemeslnou tradici

Vilu u Vídně navrhl český architekt.
BoysPlayNice
Petra Nehasilová Jansová
pej

Český architekt Jan Proksa postavil na úzkém pozemku nedaleko Vídně dvougenerační vilu. Stavba zaujme tvarem i strukturální vápennou omítkou.

Reklama

Pozemek o rozloze 528 metrů čtverečních leží v klidné lokalitě obce Perchtoldsdorf, která se nachází v jedné z vinařských oblastí v Dolním Rakousku, na jihu sousedí s Vídní na západě přiléhá k Vídeňskému lesu. 

„Výzvou pro tuto zakázku v klidném prostředí na kraji Vídně bylo dosáhnutí maximálního povoleného objemu stavby na velmi úzké parcele. A to tak, aby bylo vytvořeno moderní prostředí pro žití dvou generací,“ přibližuje architekt v autorské zprávě.

Na první pohled vypadá stavba jako několik propojených boxů. Posléze si ale lze všimnout lehké diskrepance objemů mezi pravým a ostrým úhlem. Lehká nepravidelnost úhlů je shodná ve vnějším i vnitřním prostoru a prolíná se celou strukturou stavby jak v konstrukci stěn, tak v půdorysu. 

Reklama

Vila ale nezaujme jen tvarem, ale i strukturální vápennou omítkou, která odkazuje na tradici zdejšího řemeslného umu.  

>>>>>>Zajímá vás tvorba tuzemských architektů? Pak sledujte rubriku Enjoy<<<<<<

Jerome Powell, šéf Fed

Richard Bechník: Powell uklidnil trhy, Fed se do vyšších sazeb nežene

Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve svém pátečním projevu potvrdil pokračující ekonomické zotavování americké ekonomiky. Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu dne.

Přečíst článek

Škoda omezí výrobu ve svých závodech.

Lukáš Kovanda: Jak si stojí česká ekonomika? Růst nic moc, inflace až moc

Česká ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí stoupla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 8,2 procenta. I když se jedná o stále nejvýraznější meziroční růst ekonomiky v celé české historii, skákat radostí z něj nelze.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Socialistická stavba se díky rekonstrukci přeměnila na luxusní vilu.

Není břízolit, jako břízolit. Aneb jak se socialistická kostka v Podolí proměnila na vilu

Přečíst článek
Vila v Novém Jičíně.

Vespod beton, nahoře dřevo. Vila v Novém Jičíně je moderní verzí antické stavby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme