Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Válka vždy přinese řadu sběratelských artefaktů. Ukrajinská známka vešla do dějin, říká šéf veletrhu Sběratel

Ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek
archiv Jindřicha Jiráska
Stanislav Šulc

Segment military je mezi tuzemskými sběrateli velmi oblíbený a věnují se mu hned dvě velké burzy. Aktuální konflikt však bude pro tyto sběratele zajímavý až tak za dvacet let. „Nyní se prodávají artefakty tak z války v Zálivu. Ale například filatelisty již nyní enormně zajímá známka vydaná ukrajinskou poštou se známým výjevem z Hadího ostrova. Ta je skutečný unikát,“ říká Jindřich Jirásek, ředitel veletrhu Sběratel, jehož jarní část se uskuteční v 25. a 26. března v pražském hotelu Olympik.

Reklama

Svátek všech sběratelů se vrací do pražského hotelu Olympik. Jarní část veletrhu Sběratel po dvou letech problémů s pandemií a nejrůznějších omezení znovu přivítá tisíce sběratelů a desítky vystavovatelů.

Protože většina velkých oborových veletrhů a burz byla v západní Evropě v zimě a na podzim loňského roku zrušena, je o pražskou akci mezi vystavovateli velký zájem,“ potvrzuje zájem ředitel veletrhu Jindřich Jirásek. „Čekáme desítky vystavovatelů z celého světa,“ dodává Jirásek.

Veletrh Sběratel se soustředí zejména na mince a bankovky, kameny a samozřejmě také na známky. Právě ty patří k nejčastějším artiklům vyhledávaným sběrateli po celém světě i v České republice.

Reklama

Unikátní známka z Ukrajiny

Ačkoli se veletrh odehrává během války na Ukrajině, military předměty tu k dostání nebudou. „Jedná se o velmi atraktivní segment sběratelství. Nejčastěji jde samozřejmě o artefakty z druhé světové války. Z aktuálního konfliktu se budou sběratelské předměty prodávat až tak za dvacet třicet let. Ale my se tomu nevěnujeme,“ přiznává Jirásek. Zároveň připomíná, že válka je pro sběratele atraktivní v daleko širším smyslu, než se zdá.

Vítezný návrh ukrajinské známky zachycující událost na Hadím ostrově Ukrajinská národní pošta

„Například ukrajinská pošta vydala známku, na které je známý výjev z Hadího ostrova. Je na ní ukrajinský voják, který ukazuje sprosté gesto na ruskou válečnou loď. Jde o unikát hned z několika důvodů, zejména že pošta zareagovala tak rychle, že využila tento celosvětově známý příběh. A vůbec poprvé je na známce obscénní gesto,“ dodává šéf veletrhu Sběratel.

Podle Jiráska se na aktuálním veletrhu tato známka ještě s velkou pravděpodobností neobjeví, ale na podzimním velkém Sběrateli již nejspíš bude k vidění.

Designér Jan Plecháč

Luxus pro všechny? Sklárny Moser se spojily s předním designérem

Sklárny Moser se spojily s designérem Janem Plecháčem. Držitel několika prestižních designérských ocenění, který se prosadil i v zahraniční konkurenci, se stal jejich kreativním ředitelem.

Přečíst článek

Připomínka Zdeňka Buriana

Veletrh bude provázet řada doprovodných akcí. Do prodeje je naplánována například další sběratelská bankovka ze série Zlatá sbírka Václava Zapadlíka, tentokrát s automobilem Rolls – Royce Phantom III z roku 1938. Ve své době se jednalo o nejdražší automobil na britském trhu a hrál rovněž důležitou roli v Bondovce „Goldfinger”. Autorem je přední světový tvůrce fantaskních bankovek Matej Gábriš.

Na příležitostné přepážce České pošty pak bude možné získat poštovní razítko s motivem jediného českého dinosaura s názvem Burianosaurus augustai. „Jeho motiv připomene geniálního malíře Zdeňka Buriana a profesora Josefa Augustu. Na jejich počest byl totiž nazván první český dinosaurus, jehož fosílie stehenní kosti a několik fragmentů bylo objeveno nedaleko Kutné Hory v roce 2003 a popsán byl v roce 2017,“ připomíná šéf veletrhu Jirásek.

Ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Jindřich Jirásek: Pořádat veletrh za pandemie je nápor na cash flow

Veletrh Sběratel se každý rok koná hned dvakrát. Letos, stejně jako loni, se však jarní část musela zrušit kvůli pandemickým opatřením. Naopak letos, stejně jako loni se podzimní část koná v téměř nezměněné podobě. „Jsme jediným veletrhem svého druhu, který se během pandemie v Evropě skutečně uspořádal,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz ředitel veletrhu Jindřich Jirásek. Veletrh se letos koná 10. a 11. září na výstavišti v Letňanech.

Přečíst článek

Veletrh Sběratel 2021

Sběratelé se sjíždějí do Prahy. Pro šperky či známky s Lennonem

Tento víkend víkend ovládnou pražský hotel Olympik sběratelé nejrůznějšího ražení. Bude tu možnost nakoupit unikátní bankovky, známky, ale také šperky. Akce budou provázet hygienická opatření vycházející z vládních nařízení.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Ředitel Veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Šéf veletrhu Sběratel Jirásek: Na vzestupu jsou nyní bankovky. Kupují je mladí

Přečíst článek
Ředitel filatelistického Clubu de Monte-Carlo Olivier Stocker na výstavě v Praze

Když sběratel začne prodávat své známky, je to pro něj malá smrt, říká jeden z nejlepších filatelistů světa Olivier Stocker

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme