Reklama

V Letňanech začal veletrh Sběratel. Navštíví ho až 10 tisíc lidí

V Letňanech začal veletrh Sběratel. Navštíví ho až 10 tisíc lidí
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Na výstavišti v pražských Letňanech začal dvoudenní mezinárodní veletrh Sběratel. K vidění jsou slavná historická platidla, ke koupi nejen poštovní známky, mince a suvenýrové bankovky, ale také šperky, minerály i vinylové desky. Akce potrvá do sobotního odpoledne.

Reklama

Vedle suvenýrové eurové bankovky, jejíž motiv oslavuje květnové 90. narozeniny herečky Jiřiny Bohdalové, jsou na akci k zakoupení také sběratelské bankovky odkazující na jediného československého kosmonauta Vladimíra Remka a jeho náhradníka Oldřicha Pelčáka. Letos uplynulo 45 let od chvíle, kdy oba nastoupili do výcviku.

Podívejte se do fotogalerie, co všechno je na veletrhu k vidění

Vystaveny jsou mimo jiné i první dva vytištěné exempláře „zelené stokoruny”, nejdéle platné bankovky na našem území. „Bankovky, které platily celých 32 let, jsou umístěny do originálního rámečku s podpisem tehdejšího ministra financí Júlia Ďuriše. Přiložené autentické skici autora Františka Heřmana pak názorně ukazují, jak podoba bankovky vznikala,” uvedli organizátoři na webu. Bankovka byla vydána v roce 1961.

Ve stejné hale jako Sběratel bude po oba dny veletrh Minerály a drahé kameny. V sobotu se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.

>>>>>>Zajímáte se o investice do umění? Čtěte naši rubriku Enjoy<<<<<<

Ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Jindřich Jirásek: Pořádat veletrh za pandemie je nápor na cash flow

Veletrh Sběratel se každý rok koná hned dvakrát. Letos, stejně jako loni, se však jarní část musela zrušit kvůli pandemickým opatřením. Naopak letos, stejně jako loni se podzimní část koná v téměř nezměněné podobě. „Jsme jediným veletrhem svého druhu, který se během pandemie v Evropě skutečně uspořádal,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz ředitel veletrhu Jindřich Jirásek. Veletrh se letos koná 10. a 11. září na výstavišti v Letňanech.

Přečíst článek

Reklama

Související

Veletrh Sběratel startuje

Odstartoval vánoční veletrh Sběratel. Připomene královnu Alžbětu II. i Mekyho Žbirku

Přečíst článek
Toyen, Cirkus

Průzkum: Většina českých sběratelů umění už do své sbírky vložila aspoň půl milionu korun

Přečíst článek
Ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Válka vždy přinese řadu sběratelských artefaktů. Ukrajinská známka vešla do dějin, říká šéf veletrhu Sběratel

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme