Reklama

Prvok je zatím vládcem českých kin. Zátopek jej dobíhá pomalu

Prvok, Šampón, Tečka a Karel
ČTK
Stanislav Šulc

Tržby blížící se 90 milionům korun činí z komedie Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel největší českých hit letošního roku. Zátopek je přes razantní start zatím na polovičních tržbách. A na Slovensku je na tom ještě hůř.

Reklama

Česká kina se po pandemii konečně vracejí k normálnímu provozu. Potvrzuje to také letošní letní sezona, kdy se v nich objevilo hned několik akčních hitů, komedií nebo adaptací komiksových dobrodružství. A také několik českých hitů, kterým se daří lákat statisíce diváků.

Očekávalo se, že jasným vítězem pocovidové filmové sezony se stane nejnovější režijní počin Davida Ondříčka - Zátopek. Film o československém vytrvalostním běžci měl premiéru na odloženém festivalu v Karlových Varech a do kin vstoupil na konci srpna. A jeho čísla jsou přesvědčivá. Po pěti týdnech má na kontě téměř 300 tisíc diváků a tržby blížící se 50 milionům korun, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů. Zátopek stále těží zejména ze skvělého startu, když se díky tržbám přes 17 milionů korun zařadil na desátou příčku historických tabulek nejlepších debutů českých filmů novodobé historie.

Zátopek

Na Zátopka přijde letos nejvíc českých diváků. Na to, aby vydělal, je to pořád málo

Film Zátopek režiséra Davida Ondříčka má našlápnuto stát se nejnavštěvovanějším filmem letošního roku. Ani to ale nebude stačit, aby se zaplatil. Musí se prodat do zahraničí.

Přečíst článek

Přesto Zátopkovo celkové prvenství pro rok 2021 není vůbec jisté. Dvojnásobná čísla, ať už tržby, tak i počet diváků, má hit Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Ten do kin vstoupil již v červenci, tudíž má na Zátopka jasný náskok. Zároveň se však při pohledu na výsledky aktuálního týdne ukazuje jeden podstatný problém právě pro historický hit Davida Ondříčka. Zátopek mezitýdně přichází o diváky rychleji než právě Hartlův Prvok. A to navzdory tomu, že Prvok je v kinech téměř dvojnásobek času. I tak mezi dvěma týdny přišel pouze o třetinu diváků (velmi dobré číslo), zatímco Zátopek o více než 37 procent.

Pokud by tato situace pokračovala, je možné, že se Zátopkovy statistiky zastaví velmi rychle na cca 500 tisících divácích. Důvody pro to jsou přinejmenším dva: jednak prvotní divácké nadšení postupně upadá a velká část diváků, kteří snímek vidět chtěli, jej už skutečně navštívili. Druhým důvodem je konkurence v kinech, kam vstoupil snímek Zbožňovaný, který bude lákadlem pro fanoušky české kinematografie, a již zítra startuje nová bondovka Není čas zemřít, která zase přiláká fanoušky kvalitní filmové zábavy. Pro Zátopka to může znamenat ještě rychlejší odliv diváků.

Reklama

Kino, ilustrační foto

Kina se probírají z koronavirové letargie, jde to ztuha. Hitem může být Zátopek

Koronavirové restrikce vlády zasáhly kina nesmírně tvrdě. Byla zavřená téměř osm měsíců. Teď se snaží tento marasmus, který provozovatelům biografů, distributorům i filmovým tvůrcům přinesl obrovské finanční ztráty, překonat. Ale jde to ztuha.

Přečíst článek

Trable na Slovensku

Ostatně problémy má Zátopek také na Slovenském trhu, který mohl pro producenty být stejně velký jako ten český, což u jiného typu českých snímků neplatí. Ale historický snímek z dob, kdy byly oba národy spojené, by fungovat mohl. A přesto se tak nestalo.

Podle dat Únie filmových distributorov jsou po pěti týdnech Zátopkovy tržby necelých 80 tisíc eur a snímek navštívilo necelých 13 tisíc diváků. Pro dokreslení: slovenský kinotrh je potenciálně poloviční oproti českému, ve skutečnosti má však spíše třetinovou velikost.

Nejlepší srovnání však opět nabízí Hartlův snímek Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který navíc do slovenských kin vstoupil ve stejnou chvíli jako Zátopek a je tam tak pět týdnů. Podle aktuálního žebříčku za uplynulý víkend drží na sedmé pozici, zatímco Zátopek je až desátý. A celková čísla Prvoka jsou ještě důležitější: 220 tisíc eur a téměř 35 tisíc diváků.

Johnny Depp

Johnny Depp míří do Varů. 100 milionů dolarů za film již ale berou jiné hvězdy

Daniel Craig dostane od Netflixu za dvě chystaná pokračování detektivní komedie Na nože 100 milionů dolarů. Přitom Robert Pattinson si za nového Batmana pro kina přijde jen na tři miliony.

Přečíst článek

Reklama

Související

Snímek z filmu Avatar (2009)

Avatar po třinácti letech stále láká, podruhé ovládl tržby tuzemských kin

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme