Reklama

Prestižní architektonickou cenu získala výjimečná rekonstrukce hradu Helfštýn

Rekonstrukce hradu Helfštýn.
BoysPlayNice
Petra Jansová

Prestižní ocenění, Českou cenu za architekturu, udělované letos již pošesté, získali Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r za návrh rekonstrukce hradu Helfštýn.

Reklama

Autoři z olomouckého architektonického studia atelier-r se maximálně snažili respektovat historický objekt. Přičemž na projektu rekonstrukce je podle odborné poroty patrný „precizní analytický a kritický přístup, díky němuž si autoři mohli dovolit radikální, ale zároveň citlivý vstup.“

Detailní podobu rekonstrukce si můžete prohlédnout v následující galerii.

Rozhodnutí o udělení ceny bylo podle porotců jednomyslné, a to ze dvou důvodů: „Projekt vyjadřuje autonomní smysl architektury jako umělecké a tvůrčí činnosti, která stavbou dává tvar prostoru a za druhé, reprezentuje a shrnuje bohatství, životní kvalitu a občanský smysl,“ argumentovali porotci.

Porotu zaujala i stavba, která vznikla s minimem prostředků

Kromě hlavní ceny získalo dalších šest projektů ocenění Finalista České ceny za architekturu 2021. Jde například o přestavbu menzy Koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií UK v Praze, kterou navrhl ateliér Kuba & Pilař architekti nebo projekt rodinného domu ve Zlíně – Lazy House – architekta Petra Jandy a jeho kanceláře brainwork.

Reklama

Na všechny oceněné projekty letošního, šestého, ročníku se můžete podívat v následující galerii.

Porotci rovněž vyzdvihli přístup kanceláře Papundekl Architekti, kteří v projektu návrhu pavilonu na pražském Výstavišti zaujali jednoduchostí a účelností. „S minimem stavebních materiálů, a tudíž i nákladů byla přidána parku kolem budovy maximální hodnota,“ míní porotci.

Čestné uznání si letos odnesly dva architektonické týmy. Architekti Mjölk za výhlidku Špičák a studio KOLMO.eu za projekt Momenty dějin.

>>>>>>Detaily o všech nominovaných projektech můžete sledovat zde<<<<<<

peníze, ilustrační foto

Úroky na spořicích účtech rostou, inflaci ale zdaleka nestačí

Zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o 125 bazických bodů překvapilo celý trh, který očekával, že ČNB přikročí ke zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. Nejodvážnější odhady hovořili o 100 bazických bodech. Národní banka se obává rostoucí inflace, která už nyní výrazně přesahuje dvouprocentní inflační cíl.

Přečíst článek

Elon Musk

Musk se poddá radám z Twitteru. Prodá deset procent akcií Tesly za 21 miliard dolarů

Neobvyklou byznysovou strategii se rozhodl použít nejbohatší muž planety Elon Musk při rozhodování o tom, jak naloží se svými akciemi automobilky Tesla. Zeptal se na svých followerů na Twitteru. Téměř tři pětiny ze tří a půl milionů účastníků ankety mu doporučilo akcie prodat. Anketu miliardář a vizionář vyhlásil v reakci na kritiku, že neplatí svůj spravedlivý podíl na daních, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Reklama

Související

Takto bude vypadat administrativní centrum ve Vilniusu od Zaha Hadid Architects.

Studio Zahy Hadid navrhlo pro Vilnius kancelářské budovy. Až doslouží, půjdou zrecyklovat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme