Reklama

Na safari do Zimbabwe, nová kratochvíle bohatých Rusů

Návštěvníci na safari, ilustrační foto
ČTK
Ondřej Bílek
obi

Stále větší počet bohatých Rusů vyráží do Zimbabwe na safari a na lov. Důvod je docela prostý, zasáhli je sankce kvůli invazi prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a výrazně omezují jejich možnosti cestování. Shodou okolností i někteří představitelé Zimbabwe čelí sankcím ze strany USA a Evropy, protože se zapletli do porušování lidských práv a volebních podvodů, píše agentura Bloomberg.

Reklama

Provozovatelé safari zaznamenali nárůst obchodů mimo své tradiční trhy, „zejména z Ruska,“ řekl Emmanuel Fundira, prezident Sdružení provozovatelů safari v Zimbabwe, pro agenturu Bloomberg.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Movití turisté do Zimbabwe přijížděli hlavně ze Spojených států a Evropy, ale to momentálně kvůli sankcím proti zimbabwskému režimu není tak snadné.

Lukáš Kovanda: Sankce Rusko až tak nebolí. A Čína na nich vydělává

Ekonomické sankce Rusko „až tak moc nezabolely,“ říká exministr financí USA. Čína, Indie, ale třeba i Turecko na nich navíc slušně vydělávají, komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Nicméně administrativa zimbabwského prezidenta Emmersona Mnangagwy zareagovala velmi rychle – pokouší se o navázání užších vztahů s Čínou, Ruskem a jeho spojencem Běloruskem. Ostatně Alexandr Lukašenko jihoafrickou zemi minulý měsíc navštívil. Africkou zemi trápí inflace přes 200 procent, dolarová injekce – byť z Ruska – jí přijde vhod.

Reklama

Ztvárnění nového nákupního centra plánovaného v novém luxusním hlavním městě Zimbabwe zvaného Cyber ​​City.

Pryč od chudoby, špíny a blackoutů. Zimbabwe staví nové město pro elity, za peníze z Číny

Zimbabwe má s přehledem nejvyšší inflaci na světě přesahující 200 procent, její hlavní úrokové sazby jsou na tom podobně. Přesto se tamní vláda rozhodla vybudovat nové hlavní město v Mount Hampdenu, a to ne ledasjaké. Bude určeno zejména pro bohaté, investice činí asi 60 miliard dolarů a kvůli plánovaným technologiím se mu přezdívá „Cyber City“. Podle kritiků vlády je to poslední marný pokus oživit rozdrcenou ekonomiku.

Přečíst článek

Omezení uvalená na řadu bohatých Rusů v reakci na válku na Ukrajině „znemožnila jejich přístup do celé řady destinací“, přičemž Zimbabwe podle Fundira chce využít své přátelské vazby s Ruskem, aby nahradilo ztracené příjmy od západních turistů. Fundira hned přispěchal s historkou, že jeden ruský návštěvník utratil půl milionu dolarů na nedávném dvoutýdenním safari v Zimbabwe, řekl. Další podrobnosti odmítl poskytnout.

Bankovka ze Zimbabwe z roku 2008 v hodnotě 20 milliard zimbabwských dolarů byla jedním ze symbolů tehdejší megainflace.

Zimbabwe hrozí návrat hyperinflace. Tamní centrální banka zvedá sazby nejagresivněji na světě

Evropské země včetně Česka či Spojené státy s nervozitou a napětím čekají na každé zasedání národních centrálních bank, jestli a hlavně o kolik jednotek či zlomků procenta zvednou v boji proti inflaci základní úrokovou sazbu. V Zimbabwe se pohybují ve zcela jiných číslech – v rámci snahy vyhnout se návratu obří hyperinflace v řádech milionů procent z konce prvního desetiletí nyní centrální banka zvedla základní sazbu z 80 na 200 procent, nejvíce na světě, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Na území Zimbabwe žije asi 100 tisíc slonů, což je druhá největší populace v Africe, povolení k jejich lovu stojí 10 tisíc dolarů. Zimbabwe má také populace nosorožců, lvů, leopardů a buvolů.

Novou orientaci Zimbabwe na Rusko ještě posílí rusko-africký summit plánovaný na červenec, což může být pro zimbabwský safari průmysl zásadní příležitost, jak přilákat bohaté Rusy.

V lednu se do Zimbabwe vypravil běloruský vůdce Lukašenko. Foto: ČTK/AP
Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme