Americký výrobce čipů Intel očekává v aktuálním čtvrtletí tržby 12,2 miliardy dolarů až 13,2 miliardy (279 miliard korun až 301,5 miliardy korun), což je méně, než odhadovali analytici. Jeho akcie po čtvrtečním uzavření burz ve Spojených státech proto oslabily o téměř 11 procent.
Turecko oficiálně schválilo vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Poslední krok v ratifikaci udělal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, když podepsal příslušný dokument, který toto úterý schválil turecký parlament, píší agentury.
Demonstrace i nesouhlas na sociálních sítích. Lidé protestují proti postoji soudce v kauze nezletilé oběti znásilnění. „Nejedná se a priori o násilníka, devianta či sexuálního predátora,“ stojí v rozsudku krajského soudu, který také tvrdí, že „prvotní impuls k intimnímu sexuálnímu kontaktu vzešel od poškozené“.
Ruský politik Boris Naděždin, vystupující jako odpůrce války proti Ukrajině, shromáždil 150 tisíc podpisů, které mu mají umožnit kandidaturu v ruských prezidentských volbách. Uvedl to server Meduza s odvoláním na web Naděždinovy kampaně.
Americký exprezident Donald Trump by podle aktuálních průzkumů zvítězil v očekávaném souboji o Bílý dům s nynější hlavou státu Joem Bidenem. Jeho současnou převahu potvrzuje nová sondáž společnosti Ipsos pro agenturu Reuters, podle níž by pro republikána hlasovalo 40 procent voličů, zatímco pro demokrata Bidena 34 procent.
Sněmovna v úvodním kole projednávání podpořila koaliční návrh, který má umožnit korespondenční hlasování při volbách pro Čechy žijící v zahraničí. Vládnímu táboru se to zdařilo až šestý jednací den kvůli tomu, že schvalování novely blokovali poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Jejich návrhy na zamítnutí novely nebo vrácení předkladatelům k přepracování dolní komora vládní většinou odmítla. Úvodní sněmovní debata o návrhu trvala zhruba 63,5 hodiny čistého času, koalice kvůli obstrukcím opozice stanovila pro hlasování pevný termín.
Americká investiční společnost Muddy Waters Research vydala další analýzu, ve které poukazuje na obchodní praktiky realitní společnosti CPI Property Group českého miliardáře Radovana Vítka.
Skoro celý rok poté, co Ukrajina osvobodila města podél válkou zničené cesty do Kupjansku v Charkovské oblasti, vyjadřovali místní obyvatelé obavy z druhé ruské okupace sotva šeptem. Nyní o nich mluví nahlas.
Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu předpokládalo růst 1,9 procenta.
Státní agentura na podporu investic CzechInvest bude mít po téměř dvou letech nového generálního ředitele, výběrové řízení vyhrál Jan Michal. Poté, kdy na konci dubna roku 2022 na funkci rezignoval Patrik Reichl, agenturu dočasně vede Petr Očko.
V Saúdské Arábii se po více než 70 letech otevřel první obchod s alkoholem, píše agentura AP s odvoláním na nejmenovaného diplomata. Podle něj v něm budou moci nakupovat pouze nemuslimští diplomaté, a to po předchozí registraci přes mobilní aplikaci a na příděl. Agentura Reuters, která o otevření obchodu rovněž informuje, píše, že se jedná o významný milník ve snaze korunního prince Muhammada bin Salmána otevřít tuto ultrakonzervativní muslimskou zemi obchodu a turismu.
Letadla Boeing 737 MAX 9, která kvůli incidentu ze začátku ledna nemohla létat, se v nejbližší době vrátí do provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) totiž stanovil podmínky kontroly, kterou musí 171 nyní odstavených strojů projít.
Senát většinou neschválil Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Pro souhlas s její ratifikaci bylo jen 34 ze 71 přítomných senátorů, k přijetí chyběly dva hlasy. Schvalování předcházela téměř sedmihodinová debata, v níž se střetli zastánci a odpůrci úmluvy.
Tržní hodnota společnosti Microsoft ve středu poprvé v historii společnosti překročila tři biliony dolarů (68,3 bilionu korun). Pozici nejhodnotnější firmy na světě s akciemi na burze si s těsným náskokem drží Apple.
Přibližně 9️⃣5️⃣ procent rozesílané elektronické pošty v Česku je spam. Podíl nevyžádané pošty se v posledním roce nezměnil. Jen pět procent e-mailového provozu tvoří autoři legitimních soukromých nebo obchodních zpráv. Kvůli lavině nežádoucích zpráv jsou poskytovatelé e-mailových služeb stále přísnější, a i legitimní firemní komunikace často končí v koši. Uvedla to společnost Mailkit, která se rozesíláním marketingových sdělení zabývá.
Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další 👨 experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky.
Páteční masivní výpadek ⚡ elektrické energie v části Česka způsobil gastronomickému sektoru škody v řádu desítek milionů korun. Restauracím, kavárnám a hospodám vznikly ztráty kvůli vyhozenému jídlu či zrušeným rezervacím. Podnikatelské organizace proto žádají ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) o návrh kompenzačních opatření.
Výrobce 🚌 autobusů Iveco Czech Republic vloni výrazně zvýšil zisk po zdanění na 2,439 miliardy korun. Rok předtím měl zisk 1,580 miliardy korun. Je to druhý nejlepší výsledek v historii společnosti, vyšší byl jen v roce 2019. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně vzrostly téměř o šest procent na 23,439 miliardy korun, tržby za prodej zboží se snížily o šest procent na 8,225 miliardy korun.
Stavební výroba v Česku v květnu meziročně 📈 vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků k růstu zčásti přispěla nízká srovnávací základna. Meziměsíčně byla letos v květnu stavební produkce vyšší o 2,3 procenta.
Zahraniční obchod ČR skončil v květnu přebytkem 13,3 miliardy korun, který byl meziročně o 2️⃣,1️⃣ miliardy korun vyšší. Vývoj příznivě ovlivnil zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly. Celkově export z Česka meziročně vzrostl o dvě procenta na 389,8 miliardy korun, import se v květnu zvýšil o 1,5 procenta na 376,5 miliardy korun. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční 📈 růst na 2,2 procenta z dubnových dvou procent. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 procenta. Hodnota nových zakázek oproti loňskému květnu vzrostla o pět procent. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Tržby slovenského maloobchodu po zohlednění inflace v květnu zrychlily tempo meziročního poklesu na 1️⃣,8️⃣ procenta po dubnovém snížení o 0,4 procenta. Klesly tak čtvrtý měsíc v řadě, informoval slovenský statistický úřad.
Počet obětí bleskových záplav v centrální části Texasu vzrostl na nejméně 8️⃣2️⃣ včetně nejméně 28 dětí, dalších až 41 lidí je podle guvernéra státu Grega Abbotta pohřešováno, sdělila agentura AP. Záchranných a pátracích operací v nejvíce postiženém okrese Kerr se podle úřadu tamního šerifa účastní více než 400 osob z přibližně 20 složek a agentur včetně Národní gardy, uvedla stanice CNN.
Europoslanci budou v úvodu plenárního zasedání Evropského parlamentu debatovat o návrhu na ☝ vyslovení nedůvěry Ursule von der Leyenové a její Evropské komisi. Návrh předložil rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů, který předsedkyni EK kritizuje za nedostatečnou transparentnost ohledně jejích textových zpráv se šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou v době rychlého shánění vakcín proti covidu-19.