Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

EU poskytne Ukrajincům půjčku v objemu až 35 miliard eur

Evropská komise hodlá poskytnout Ukrajině půjčku v objemu až 35 miliard eur (zhruba 878 miliard korun). Na návštěvě Kyjeva to oznámila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Půjčka je součástí plánu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 poskytnout Ukrajině úvěry za 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun), jejichž záruky mají tvořit výnosy ze zmrazeného ruského majetku.

Přečíst článek

Novým členem bankovní rady ČNB bude Jakub Seidler. Nahradí Tomáše Holuba

Prezident Petr Pavel se rozhodl k 1. prosinci jmenovat do bankovní rady České národní banky (ČNB) Jakuba Seidlera. Mandát po šesti letech skončí Tomáši Holubovi. Oznámil to odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Přečíst článek

Ceny nemovitostí v Německu se po dvou letech vrátily k růstu

Ceny rezidenčních nemovitostí v Německu se ve druhém čtvrtletí zvýšily proti prvnímu kvartálu o 1,3 procenta. Vykázaly tak první mezičtvrtletní nárůst za dva roky, uvedl to spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání se ceny snížily o 2,6 procenta, tempo meziročního poklesu ale už třetí čtvrtletí za sebou zpomalilo.

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala (ODS)

Fiala: Na Dukovanech vydělají Češi stovky miliard

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti KHNP. Podle červencového rozhodnutí vlády postaví KHNP dva nové bloky v Dukovanech. Smlouva má být podepsána do března 2025.

Přečíst článek

Asociace pojišťoven: Pojištěné škody z povodní dosáhnou asi 17 miliard korun

Pojišťovny vyřizují desítky tisíc hlášení povodňových škod v hodnotě zatím asi pět miliard korun. Uvedla to Česká asociace pojišťoven.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Volkswagen

Němci Volkswagen podrží. Koncern nebude muset zavřít fabriky

Německý ministr hospodářství chce pomoci automobilce Volkswagen s překonáním obtížného období škrtů bez nutnosti zavírat v zemi továrny. Robert Habeck to podle agentury Reuters řekl na návštěvě koncernové továrny v Emdenu.

Přečíst článek

Huť Liberty rozprodává nepotřebný majetek. K mání jsou pozemky i halda odpadu

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava a její insolvenční správce zahájili transparentní prodej nepotřebného majetku. Ve výběrovém řízení prodávají odval Lihovarská ve Slezské Ostravě a stavební pozemky o rozloze přes 36 tisíc metrů čtverečních ve Frýdku-Místku. Zájemci musí účast ve výběrovém řízení potvrdit do 7. října. Uvedl to insolvenční správce huti Šimon Peták.

Přečíst článek

Nike bude mít nového šéfa. Investoři to ocenili

Americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike bude mít nového šéfa. Firma oznámila, že její současný výkonný ředitel John Donahoe příští měsíc odejde z funkce. Nahradí ho Elliott Hill, který ve firmě v minulosti působil na různých vedoucích pozicích v Severní Americe i Evropě.

Přečíst článek

Zlato nastavilo nový rekord

Cena zlata pokračuje v lámání rekordů, poprvé v historii dnes překonala hranici 2600 dolarů (přes 58 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu). K jejímu růstu přispívá snížení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Přečíst článek

Musk dostal nominaci na cenu za svobodu myšlení

Americký miliardář Elon Musk dostal od europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu nominaci na letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou uděluje Evropský parlament (EP). Frakce to oznámila na sociální síti X.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Následky povodně v Mikulovicích

EU dá Česku padesát miliard na obnovu po povodních

Státy střední Evropy zasažené povodněmi budou moci využít deset miliard eur (250 miliard korun) z unijního fondu soudržnosti, řekla ve Vratislavi šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Prohlásila, že je nutné postiženým státům umožnit, aby mohly peníze použít co nejrychleji a co nejjednodušeji. Česko při jednání s von der Leyenovou a premiéry středoevropských zemí zastupoval ministerský předseda Petr Fiala.

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Putin posílí svou armádu. Dodá ji přes milion dronů

Ruská armáda loni obdržela zhruba 140 tisíc dronů ruské výroby a letos Rusko plánuje jejich výrobu téměř zdesetinásobit; armádě jich tak dodá bezmála 1,4 milionu. Oznámil to podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin.

Přečíst článek

Bartoš představil budoucnost dostupného bydlení. Na Moravě začne bytová výstavba

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Státní fond podpory investic (SFPI) vyhlásily první výzvu pro program dostupného bydlení. Příjem žádostí začne 1. října, uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Přečíst článek
Zleva premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)

Volit se bude. Stát pomůže s volbami v obcích postižených povodněmi

Ministerstvo vnitra zorganizuje v pátek a v sobotu volby v oblastech postižených záplavami celkem pěti obcím.

Přečíst článek
Hlavní index německé burzy DAX poprvé přesáhl hranici 19.000 bodů

Fed oživil evropské akcie. Německý index DAX je na letošním rekordu

Hlavní index německých akcií DAX stoupl o 1,3 procenta a poprvé přesáhl hranici 19.000 bodů. Akciím v Německu a Evropě pomáhá středeční oznámení americké centrální banky (Fed), že poprvé po více než čtyřech letech sníží základní úrokovou sazbu. Hranici 18.000 bodů překonal hlavní německý akciový index v polovině března a hranici 17.000 bodů v polovině loňského prosince.

Přečíst článek

News box

Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, nezíská majoritní podíl v 🏭 uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu. Akvizice vietnamské elektrárny za desítky miliard korun definitivně ztroskotala na nekonečném schvalování tamních úřadů, napsal server e15.

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír 👩 Maríou Corinou Machadovou. Dnes o tom s odvoláním na představitele Bílého domu informovala agentura Reuters. 

Šéfa americké centrální banky (Fed) 👴 Jeroma Powella dnes podpořili tři jeho předchůdci i několik bývalých ministrů financí a prominentních ekonomů. Vyjádření podpory je reakcí na zprávu, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa začala Powella vyšetřovat v souvislosti s jeho loňskými výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky.

V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů a dalších 12 142 jich bylo zraněno, což je 📈 více než v předešlých letech, s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to dnes uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU). 
V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů, což je více než v předešlých letech, s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině. Celkem si ruská agrese proti Ukrajině podle ní už vyžádala životy nejméně 14 999 civilistů včetně stovek dětí.
Grónsko zintenzivní své úsilí, aby zajistilo obranu ostrova v rámci Severoatlantické aliance, uvedla grónská vláda. Současně znovu odmítla opakované výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se ostrov, který je autonomním územím Dánského království, členské země NATO, stal součástí Spojených států. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Číst více

Estonsko  zakázalo vstup do země 261 Rusům, kteří se na straně Ruska účastnili bojů na Ukrajině, informuje agentura DPA. Estonský ministr vnitra Igor Taro uvedl, že se jedná o osoby, které mají nepřátelský postoj k Evropě. Krok byl podle něj nevyhnutelný, protože ti, kteří se na Ukrajině dopouštěli zvěrstev jménem ruského prezidenta Vladimira Putina, nemají ve svobodném světě místo.

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil internetovým maloobchodním prodejcům Zalando a Temu pokuty v celkové výši téměř 3️⃣7️⃣ milionů zlotých (zhruba 213 milionů korun) za pochybení při informování zákazníků o slevách a akcích. Oznámil to dnes úřad.

Česká rozvodná elektrická síť byla dnes dopoledne pod  rekordním náporem. Okamžitá spotřeba elektřiny v ČR dnes po 10:00 vzrostla na 12 318 megawattů, překonala tak dosavadní maximum z 15. února 2021 o 92 megawattů. Na sociální síti X o tom informoval provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Vysokou spotřebu hlásí také distributoři plynu. V následujících dnech by měly mrazy polevit.

Americká společnost Meta Platforms jmenovala bývalou poradkyni prezidenta Donalda Trumpa svou prezidentkou a místopředsedkyní představenstva. 👩 Dina Powellová McCormicková Trumpovi radila v jeho prvním funkčním období, kdy působila jako zástupkyně poradce pro národní bezpečnost. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Doporučujeme