Reklama

Třinecké železárny dosáhly nejnižšího zisku za desetiletí

železárny
 ČTK

Třinecké železárny dosáhly loni zisku 469 milionů korun, což bylo o 141 milionů méně než v roce 2019. Jde o nejhorší výsledek za poslední dekádu, firma ale dosáhla pozitivního výsledku hospodaření i přes nejistoty na trhu s ocelí a dopady koronavirové pandemie.

Reklama

Tržby za prodej výrobků a služeb firmě klesly meziročně o tři miliardy na 35,1 miliardy korun. Podnik, který je největší hutní firmou v Česku, loni vyrobil 2,581 milionu tun oceli. Bylo to o 73 kilotun více než v roce 2019. Loňský rok byl podle firmy jedním z nejnáročnějších v novodobé historii. Firma i přes náročnou situaci nemusela během pandemie odstavit žádný z výrobních agregátů, podle mluvčí to ale přineslo zásadní změnu v organizaci práce a péči o zaměstnance.

„Dodržování přísných firemních protiepidemických a bezpečnostních opatření se nám vyplatilo. Škody způsobené omezením výroby a obchodu byly redukovány na minimum. Výroba i prodej tak zůstaly na úrovni předchozích let. To je téměř zázračný výsledek, když si uvědomíme, že v důsledku pandemie poklesla v roce 2020 výroba oceli v EU téměř o 12 procent,” uvedl předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek.

Většinu produkce, 69 procent, firma vyváží. Mezi nejdůležitější exportní země patří Německo, Slovensko, Itálie a Polsko.

„Podíl Třineckých železáren na domácí produkci surové oceli se v roce 2020 zvýšil na 58 procent. Nejprodávanějším výrobkem zůstává drát, jehož celkový prodej činil rekordních 1017 kilotun. Objem prodeje v sortimentu tyčové a profilové oceli dosáhl 542 kilotun,” uvedla Macková. Díky vyššímu stupni finalizace tyčové oceli podle ní roste prodej výrobků s vyšší přidanou hodnotou, které nacházejí využití hlavně v automobilovém a strojírenském průmyslu.

Technici ČEZ, ilustrační foto

ČEZ zmodernizuje teplárny, do roku 2030 utratí desítky miliard

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

Přečíst článek

Reklama

Třinecká huť loni proinvestovala 1,42 miliardy korun. K nejvýznamnějším investicím patřily modernizace dvou ohřívačů větru nebo zušlechťovací linka. Letos má podnik v plánu proinvestovat 1,6 miliardy korun.

„Plán investic jsme sestavovali s ohledem na současnou situaci na trhu, ekonomické výhledy, a také jsme v něm zohlednili následky pandemie koronaviru,” uvedl generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Nejvýznamnější letošní investici huť zahájí v druhé polovině srpna. Půjde o rekonstrukci jedné ze dvou vysokých pecí za více než 600 milionů korun. „Třinecké železárny letos také zmodernizují zařízení plynulého odlévání oceli číslo 1, kde vymění původní rámy vodicích stolic z roku 1989 a transformují licí proudy na možnost odlévání průměru kontislitku 600 milimetrů.”

Včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně mají TŽ přes 7000 zaměstnanců. I s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10 tisíc.

Reklama

Související

Ženám v Česku stále hrozí chudoba. Investorky radí, jak se jí vyhnout

Přečíst článek
Starožitnosti, ilustrační foto

Jen na Aukru nakoupili Češi minulý měsíc předměty za 200 milionů, bojí se inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme