Reklama

Německá vláda ztratí podíl v Lufthanse, firma jí vrátila většinu miliardové pomoci

Lufthansa
ČTK
 ČTK

Většina peněz, které aerolinky Lufthansa získaly prodejem nových akcií, míří k německé vládě. Firma jí splatila 1,5 miliardy eur (více než 38 miliard korun) ze záchranného balíku, který jim Berlín poskytl kvůli dopadům pandemie covid-19. Pokud zbývající miliardu eur státní pomoci největší evropské aerolinky splatí podle plánu do konce roku, tichá účast německé vlády v nich skončí, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Lufthansa prodejem nových akcií získala 2,16 miliardy eur. Šéf letecké společnosti Carsten Spohr se ji snaží od otěží vlády zbavit ještě před odchodem kancléřky Angely Merkelové. Vzhledem k tomu, že její křesťanští demokraté patrně přijdou o moc, bude muset Lufthansa jednat s novou vládou, která už nemusí být podle agentury tak vstřícná. Německo poskytlo letecké společnosti záchranu v objemu devíti miliard eur (přes 228 miliard korun).

„Jsem vděčni za to, že Lufthansa byla v nejtěžších dobách stabilizována s pomocí peněz daňových poplatníků,“ řekl Spohr. Dodal, že díky této pomoci firma zachránila přes 100 tisíc pracovních pozic. „Peníze vracíme dříve, než společnost zprvu předpokládala,“ upozornil Spohr. Vzhledem k tomu, že své hranice otevírá stále více zemí, firma podle něj lépe hodnotí i své vyhlídky.

Gazelle

Největším výrobcem jízdních kol na světě bude rodinná firma z Nizozemska

Nizozemský výrobce jízdních kol Pon Holdings se dohodl na koupi značek jízdních kol od firmy Dorel Industries. Za značky Cannondale, GT a další zaplatí 810 milionů dolarů (17,8 miliardy korun). Vznikne tak největší výrobce jízdných kol na světě s odhadovými ročními tržbami 2,5 miliardy eur (63,5 miliardy korun).

Přečíst článek

Reklama

Související

Letiště, ilustrační foto

Chaos na letištích. Lufthansa ruší tisíce letů kvůli nedostatku personálu, další aerolinky kvůli stávkám

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme