Reklama

Linde Gas získala cenu od Svazu průmyslu

Linde Gas, centrum v Ropici
Linde Gas
 nst
nst

Linde Gas získala ocenění Průmyslu 4.0. za unikátní projekt v Ropici, kde umělá inteligence hlídá výrobu technických plynů pro desítky závodů Linde z celého světa.

Odborná porota Svazu průmyslu a dopravy ČR podruhé vybírala pět nejlepších projektů z oblasti Průmyslu 4.0 za loňský rok. Vítězem se stal projekt PlantWatch společnosti Linde Gas, který představuje špičkový příklad využití nových digitálních technologií v praxi. Systém PlantWatch je jako sci-fi uvedené do reálného života, zněl komentář odborné poroty. Tento systém je využíván ROC (Remote Operation Centre) centrem společnosti Linde Gas v Ropici při vzdáleném řízení výroby technických plynů.

Linde Gas, centrum v Ropici

„Vítězství v soutěži Průmysl 4.0 od Svazu průmyslu a dopravy je pro nás potvrzením, že jsme se vydali správnou cestou, když jsme před několika lety přistoupili k centralizovanému modelu dálkového řízení výroby, při kterém má vysoký podíl automatizace, digitalizace a zmiňovaná umělá inteligence,“ říká regionální manažer výroby regionu Východní Evropa Petr Duda a dodává: „Velmi mě těší, že v malé vísce v Moravskoslezském kraji vzniklo moderní centrum, které dálkově řídí výrobu technických plynů například v Rakousku, Itálii, Maďarsku, Rumunsku, Rusku či na Blízkém východě. Zvítězit v tvrdé konkurenci ostatních projektů je pro nás skvělou vizitkou a velký dík patří partě nadšených inženýrů z Ropice.“

Centrum u Třince

Díky výborným výsledkům v rámci koncernu Linde padlo rozhodnutí umístit globální projekt nově budovaného ROC centra do ČR. A přestože bývá zvykem, že se klíčová centra staví poblíž velkých měst, společnost Linde Gas Česká republika se rozhodla, že využije dlouholeté zkušenosti odborníků z Třince a centrum postavila v nedaleké Ropici. Zde na „zelené louce“ během několika let vznikla základna pro řízení a optimalizaci výroby technických plynů v mnoha zemích. Tento tým byl postupně pověřen i revizí efektivity dalších výrobních zařízení ve střední a východní Evropě. Úspěch se dostavil záhy a dnes se Ropice stala jedním z dvanácti globálních center, k nimž jsou dálkově propojeny jednotlivé výrobny technických plynů.

Linde Gas, centrum v Ropici Linde Gas

Díky automatizovanému řízení na jednoho operátora v Ropici připadá až deset výrobních zařízení. Postupně ale přibývalo množství přicházejících dat a alarmů, čímž docházelo k zahlcování operačního týmu. Proto společnost v loňském roce nasadila v tomto řídícím centru zcela unikátní systém umělé inteligence PlantWatch.

„V praxi to znamená že systém PlantWatch neustále porovnává a vyhodnocuje příchozí data a pomocí strojového učení získává detailní informace o odchylkách a abnormalitách od požadovaného výsledku. Dohlíží, zda výroba technických plynů běží v optimálním režimu a pokud dojde k odchylce, je operátor schopen ihned reagovat a situaci napravit. Je tak zajištěna maximální možná kontrola a zároveň vysoká kvalita při výrobě. V současnosti ROC centrum řídí 65 inženýrů a specialistů,“ vysvětluje vedoucí ROC centra Daniel Sliž.

Reklama

Počet integrovaných a servisových zařízení dosahuje stovky, z toho třicet z nich je na úrovni velké kyslíkárny v Třinci. To staví ROC centrum v Ropici do pozice lídra mezi ostatními středisky. Díky nasazení technologie PlantWatch se zvedl počet řízených zařízení z Ropice téměř o 40 procent.

Do dvou let je v plánu zvýšit počet obsluhovaných výrobních závodů až na 150. To bude znamenat, že centrum v Ropici bude rozšiřovat své řady o minimálně dalších 30 pracovních míst a nabídne tak jedinečnou příležitost uplatnění dalším inženýrům a specialistům v regionu. Motivací pro zájemce může být dokončení strategie „on demand“ přístupu dálkového řízení výroby. Zde se předpokládá, že se umělá inteligence a využití neuronové sítě ještě více integrují do procesu výroby při vytváření online algoritmů nejen k detekci abnormalit.

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme