Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Fond IFIS přitvrzuje, vyhrál důležitou bitvu o Arcu

lázeňský hotel Savoy ve Františkových lázních
Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Pavel P. Novotný

V bojích o majetek zadlužené skupiny Arca Investments si připsal důležité body nájezdnický fond IFIS, vedený brněnským advokátem Markem Indrou.

Reklama

IFIS zatočil s plány šéfů skupiny Arca reorganizovat důležitou dceřinou firmu ve Františkových Lázních. V pondělí 19. července totiž schůze věřitelů společnosti Františkovy Lázně Savoy odstřelila insolvenčního správce Leeho Loudu. Ten je přitom stěžejní figurou pro plány Rastislava Veliče, většinového majitele a šéfa skupiny Arca, a jeho advokáta Petra Kuhna pro reorganizaci nejen lázeňské hotelové společnosti, ale také celé obří skupiny Arca Investments s neméně obřími dluhy přes 15 miliard korun. 

Místo Loudy jmenovala insolvenčním správcem Davida Jánošíka, další známou figuru mezi tuzemskými správci. Při pohledu na jeho poslední velká angažmá je jasné, že patří mezi favority právě fondu IFIS. Jánošík například vedl obří krach stavební skupiny PSJ, kde právě IFIS patřil mezi významné a vlivné věřitele.

Také v případě společnosti Františkovy Lázně Savoy (FLS) je IFIS klíčovým věřitelem, když koupil bankovní pohledávku ve výši 42 milionů korun od Raiffeisenbank. Od začátku navíc nemá pro plány Veliče a spol. příliš velké pochopení. Kromě odvolání správce věřitelé v čele s IFIS odňali vedení FLS také právo chystat reorganizační plán.

Laboratoř pro vyšší hru

„Naším cílem bylo odejmout společnosti Františkovy Lázně Savoy právo na reorganizační plán a dát jej věřitelům a změnit správce. Obojí se podařilo. O financování reorganizace se už nyní hlásí dva solventní zájemci, což je pro věřitele skvělý signál,“ uvedl k tomu Marek Indra, majoritní vlastník fondu IFIS. 

Ten má nyní nakročeno také k ovládnutí věřitelského výboru, veledůležitého orgánu pro další vývoj celé kauzy. Dění ve Františkových Lázních je důležité i pro budoucí dění v celé skupině Arca. Právě reorganizace FLS měla být pro Kuhna a jeho tým jakousi laboratoří pro řešení úpadku celé skupiny. Právě z této pozice měl Louda přejít na správcovskou židli pro celou skupinu Arca. Tato taktika už Veličovi a spol. ale zřejmě definitivně padla.

Rastislav Velič, majitel Arca Investment

Česko-slovenský megakrach. Věřitelé skupiny Arca se dožadují 12 miliard korun

Do insolvenčního řízení s Arca Investments jsou v ČR přihlášeny pohledávky za asi 12 miliard korun. Uvedli to sami věřitelé.

Přečíst článek

Bude právě IFIS nakonec tím hlavním katem šéfů skupiny Arca? Přitom byla i doba, kdy to vypadalo, že nájezdníci z IFIS s vedením krachující skupiny Arca Investments a jejím šéfem Rastislavem Veličem najdou společnou řeč. Oba tábory tlačily na řešení úpadku skupiny v Česku a šly proti Pavolu Krúpovi, zakladateli Arca Investments, který dnes s Veličem vede ostrou právní a mediální válku. 

Teď to ale vypadá, že ve složitém insolvenčním příběhu jsou nejvíce znepřátelenými stranami právě IFIS na jedné straně a advokát Petr Kuhn a Rastislav Velič na straně druhé. Jejich vztah totiž postupně gradoval do totální averze. Z původních snah domluvit se sešlo a vše se vyhrotilo poté, co Kuhn v jednom z dokumentů zaslaném soudu nepřímo označil IFIS za příslušníky insolvenční mafie, když připomněl některé historické vazby fondu, například na bývalého brněnského soudce Jana Kozáka, který čelil kritice za vedení krachu OP Prostějov a následně byl suspendován za údajné pochybení v jiné kauze.

Insolvenční mafie

To zřejmě Marka Indru vyprovokovalo k ještě větší ofenzivě. Minulý týden například zástupci IFIS podali trestní oznámení na šéfy skupiny Arca kvůli údajnému nepoctivému jednání při vydávání směnek.  

„Zjištěné okolnosti výrazně narušují důvěru v poctivý záměr skupiny Arca na reorganizaci jejího obchodního závodu. Víme a máme podloženo, že docházelo k prodeji směnek poškozeným věřitelům, ačkoli se společnost již prokazatelně nacházela v úpadkové situaci,“ uvedl k tomu Indra. 

Tento týden přidal další úder na půdě společnosti Františkovy Lázně Savoy. Jak odpoví obránci skupiny? Mohou ještě udržet insolvenční proces pod svou kontrolou? Nebo jejich plány začnou největší věřitelé drtit na prach? 

Hyundai Centrum Praha

Strnad dostal pokutu za převzetí firem bez povolení antimonopolního úřadu

Holding Czechoslovak Group (CSG), který vlastní miliardář Michal Strnad, dostal pokutu 4,5 milionu korun. Udělil mu ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že v roce 2019 koupil skupinu sedmi firem dřív, než tuto transakci antimonopolní úřad povolil.

Přečíst článek

Podle Rastislava Veliče neproběhla v pondělí schůze věřitelů legálně. Vedení skupiny v obsáhlém prohlášení uvedlo, že na schůzi došlo k protiprávní výměně insolvenčního správce. 

„Návrh reorganizace, který prezentovaly osoby spojené s IFIS, počítá s pouze třicetiprocentním uspokojením pohledávek společnosti Arca Investments. Tento krok poškodí všechny věřitele společnosti Arca Investments. Původní návrh reorganizace představený společností FLS přitom navrhoval uspokojení všech pohledávek ve stoprocentní výši,” uvedl Velič. 

Skupina IFIS podle něj navrhuje, aby investor vybraný IFIS koupil majetek společnosti FLS za nižší cenu, než jakou stanovil znalecký posudek. 

Velič a jeho advokáti navíc zpochybňují už samotnou pozici fondu IFIS coby věřitele. „Pohledávky společnosti IFIS jsou popřeny ze strany insolvenčního správce i dlužníka. Část pohledávek společnosti IFIS byla již zaplacena, zbytek je smyšlený. IFIS tedy není věřitelem společnosti FLS, a nemá tak jakékoli legitimní právo rozhodovat o její reorganizaci. Soudkyně v rozporu s rozhodnutím věřitelů povolila společnosti IFIS hlasovat s její neexistující pohledávkou,” stojí v prohlášení skupiny Arca, kde Velič a spol. na IFIS opět útočí kvůli personálním vazbám. 

„Za skupinu IFIS se schůze navíc účastnili Jan Kozák a Jan Čermák, kteří byli již dříve odsouzeni za podvody a trestnou činnost přímo spojenou s insolvenčními řízeními. Pochybně postupovala také soudkyně. Ta odmítla předat námitku podjatosti vyššímu soudu k rozhodnutí a přes protesty postupovala dál v řízení,” stojí v reakci skupiny Arca Investments. Společnost Františkovy Lázně Savoy tak podle tohoto prohlášení s postupem soudu nesouhlasí a hodlá podat ústavní stížnost.

Článek vyšel na webu týdeníku Hrot. Publikováno se svolením redakce. 

Piráti

Dalibor Martínek: Babiš a Maláčová uplácejí důchodce. Piráti vytáhli uhlí

Dlouho se čekalo, jak Piráti zareagují na předvolební závody Andreje Babiše (ANO) a Jany Maláčové (ČSSD) v uplácení důchodců různými přídavky a příplatky. Piráti teď, jak se zdá, vytáhli svůj předvolební trumf pro mladé. Je to poněkud netradiční předvolební komodita - uhlí.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Sberbank

Věřitelé Sberbank se dočkají svých peněz. Letos by mohli dostat drtivou většinu pohledávek

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme