Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

pásmo Gazy - informace o tématu

Členové Rady bezpečnosti OSN hlasují o schválení její první rezoluce schvalující plán příměří v Gaze

Blíží se konec války války v Gaze? Hamás oznámil, že je připraven pozitivně jednat

Hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád dnes předaly katarským a egyptským prostředníkům svou první oficiální odpověď na nejnovější návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy, oznámily podle agentury Reuters obě palestinské radikální skupiny. Ve společném prohlášení vyjádřily svou „připravenost pozitivně“ jednat s cílem dosáhnout dohody o ukončení války v Gaze.

Přečíst článek
Palestinci po izraelských náletech na město Rafah

Izrael se v Pásmu Gazy genocidy nedopustil, zní z USA

Spojené státy se nedomnívají, že se Izrael dopustil genocidy během bojů v Pásmu Gazy. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný představitel americké administrativy. Reagoval tak na zprávu, kterou oficiálně představí zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území Francesca Albaneseová. Podle ní izraelská ofenziva v Pásmu Gazy svým rozsahem a provedením nese znaky genocidy.

Přečíst článek
Soud OSN v Haagu nařídil Izraeli, aby zabránil genocidě a zlepšil situaci v Gaze

Zabraňte genocidě a zlepšete humanitární situaci v Gaze, vyzval Izrael soud v Haagu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti palestinskému hnutí Hamás.

Přečíst článek
Satelitní síť StarLink společnosti SpaceX Elona Muska

Musk zapne v Gaze internet. Systém Starlink má pomoci humanitárním organizacím

Americký miliardář Elon Musk oznámil, že jeho satelitní komunikační systém Starlink poskytne své služby mezinárodně uznaným humanitárním organizacím v Pásmu Gazy. Informoval o tom izraelský deník The Times of Israel.

Přečíst článek
Netanjahu

Netanjahuův soudný den se blíží, píše Reuters

Jednomu z ministrů izraelské vlády byl odepřen vstup na nemocniční návštěvu. Na osobní strážce dalšího ministra chrstl kávu pozůstalý. Třetí ministryni lidé nadávali do „zrádkyn“ a „hlupaček“, když přišla utěšit rodiny evakuované během hrůzných chvil. Šokující masakr, který 7. října spáchali ozbrojenci Hamásu, Izraelce vzájemně sblížil. Vládě, která je všeobecně obviňována z toho, že upustila od ostražitosti a zatáhla zemi do války v Gaze, která otřásá celým regionem, však projevují jen málo náklonnosti. Ať už to dopadne jakkoli, premiéra Benjamina Netanjahua po rekordně dlouhé politické kariéře čeká soudný den, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek
Konflikt v Izraeli pokračuje sedmým dnem, Izraelci operují za hranicí Pásma Gazy

Týden války v Izraeli. Tisíce mrtvých civilistů, roste strach z možných útoků hnutí Hizballáh

Izraelská armáda už týden bojuje s islamistickým hnutím Hamás, které minulou sobotu podniklo na Izrael bezprecedentní útok z Pásma Gazy. Počet obětí podle posledních bilancí úřadů vzrostl na 2269 mrtvých Palestinců a nejméně 1300 Izraelců, z toho převážná část civilistů.

Přečíst článek
Pásmo Gazy čelilo i dnes v noci bombardování ze vzduchu

Izraelská armáda bombarduje pásmo Gazy, počet mrtvých překročil sedm set

Izrael po víkendovém útoku radikálního hnutí Hamás pokračuje v intenzivním bombardování Pásma Gazy, kde v pravidelných vlnách provádí nálety. Údery zasáhly i rezidenční budovy, školy a budovy OSN a neobešly se bez civilních obětí. Izraelská armáda oznámila, že plně obnovila kontrolu nad hranicí s pobřežní enklávou a žádní další teroristé už v noci na dnešek do Izraele nepronikli. Izrael nadto začne vyzbrojovat izraelské dobrovolníky v pohraničí a ve smíšených izraelsko-arabských městech tisíci útočnými puškami.

Přečíst článek
Reklama

News box

Je nezbytné, aby se v Evropě udržel demokratický střed, uvedla v programu Evropské komise na dalších pět let dosavadní šéfka Komise 👩 Ursula von der Leyenová. O jejím setrvání ve funkci na další pětileté období dnes bude hlasovat Evropský parlament.
Okresní soud v Bruntále na konci června zahladil trest bývalému moravskoslezskému hejtmanovi 👨 Janu Krkoškovi (dříve ANO), kterého letos v březnu pražský soud odsoudil k peněžitému trestu za účast na podplácení lékařů. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.
Bývalá šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová americkému prezidentovi Joeu Bidenovi soukromě řekla, že podle průzkumů  nemůže v listopadových prezidentských volbách porazit svého republikánského předchůdce Donalda Trumpa. Bidenovo pokračování v kampani by podle Pelosiové mohlo také zmařit šance demokratů na získání většiny ve Sněmovně reprezentantů. 
Počet nově zahájených staveb v Německu v prvním pololetí meziročně 📉 klesl o 26 procent. Podle agentury Reuters to vyplývá z dat poradenské společnosti Bulwiengesa. Trh s nemovitostmi v největší evropské ekonomice je již třetí rok v útlumu.
Americký prezident 👴 Joe Biden měl pozitivní test na covid-19. Projevují se u něj mírné příznaky nemoci, má kašel a rýmu a je celkově malátný. Biden mě vystoupit na akci v Las Vegas, odjel ale domů a bude v izolaci, oznámil podle agentur Bílý dům.
Vláda dnes neformálně rozhodla, že na eurokomisaře navrhne ministra průmyslu a obchodu 👨 Jozefa Síkelu (STAN), píše Deník N. Síkela to v České televizi (ČT) nepotvrdil. Hnutí STAN nominovalo vládě na eurokomisaře kromě Síkely také nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou. 
Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno 🤝 spolupracovat s každým lídrem USA, který bude ochoten vést „vzájemně respektující dialog“. Šéf diplomacie země, která už téměř dva a půl roku vede válku proti Ukrajině, to dnes podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci v OSN.
Reklama
Reklama
Doporučujeme