Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Politika

ilustrační foto

Dálniční spojení s Polskem do konce roku 2025 má ještě šanci, pokud si ŘSD pospíší

Není třeba házet flintu do žita, dostavba D11 k Polsku se může do příštího roku stihnou. Tedy - pokud je vůle. Ředitelství silnic a dálnic má nyní tři možnosti.

Přečíst článek
Korčok nebo Pellegrini? Slováci volí nového prezidenta

Stanislav Šulc: Slabý versus cinklý. Kdo se na Slovensku nepostaví Robertu Ficovi?

Přečíst článek

David Ondráčka: Kumuluj funkce, nebo politicky zemřeš. Trafiky brání okysličování české politiky

Přečíst článek
Donald Trump

Karel Pučelík: Z prezidenta hokynářem. Trump prodá všechno, sociální síť i „vlastní“ Bibli

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Vojáci NATO na Ukrajině? Je to nesmysl, nepošleme je tam, říká Stoltenberg

Nemáme v úmyslu poslat na Ukrajinu bojové jednotky NATO, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance. Ukrajinu podporujeme v její obraně proti ruské agresi, to z nás nedělá stranu konfliktu, dodal Jens Stoltenberg po skončení dvoudenního jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. Hlavním tématem setkání byla situace na Ukrajině, NATO si ale ve svém bruselském sídle rovněž připomnělo 75. výročí založení aliance.

Přečíst článek
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Lavrov: Nejrozumnější a nejpřesnější mírový plán představila Čína

Čínský mírový plán pro vyřešení situace na Ukrajině je rozumný a z podobných návrhů zatím nejpřesnější, prohlásil podle ruských tiskových agentur ministr zahraničí Sergej Lavrov. Plán, s nímž Peking přišel v loňském roce, vyzývá mimo jiné k respektování Charty OSN a integrity států, ale i ke zrušení protiruských sankcí včetně těch, které byly přijaty ještě před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022.

Přečíst článek
Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň

Poslanec německé AfD Bystroň se brání. Peníze ani kryptoměnu jsem od Rusů nedostal, říká

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v dopise vedení strany odmítl podezření, že od proruské sítě a od Rusů přijímal úplatky. Informovala o tom agentura DPA, která má dopis k dispozici.

Přečíst článek
Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško

Válku s NATO nemáme v úmyslu, vzájemné vztahy se však záměrně zhoršují, uvedl ruský diplomat

Vztahy mezi Ruskem a NATO se zhoršují, Moskva však nemá v úmyslu jít do konfliktu se zeměmi Severoatlantické aliance, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ruský prezident Vladimir Putin a ruský ministr obrany Sergej Šojgu

Paříž požádala Moskvu, aby střelbu v koncertní síni přestala používat jako nástroj proti Ukrajině

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. V rozhovoru odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, tématem byl také terorismus. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na sdělení francouzského ministerstva obrany. Podle Moskvy se jednání uskutečnilo z iniciativy francouzské strany.

Přečíst článek
Armáda ČR chce na svém záložním letišti Líně postavit logistické centrum pro české vojáky i NATO a základnu aktivních záloh krajského vojenského velitelství.

Letiště v Líních, kde měla stát gigafactory, se vrací zpět armádě

Vláda ve středu formálně ukončila veškeré práce na přípravě průmyslového parku v Líních u Plzně, kde automobilka Volkswagen (VW) zvažovala vytvoření továrny na baterie pro elektromobily. Kabinet také vzal na vědomí záměr armády obnovit vojenský prostor v oblasti tamního armádního letiště. Po jednání kabinetu to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti). Starostové obcí kolem letiště to vítají. VW loni ze záměru na stavbu takzvané gigafactory ustoupil.

Přečíst článek
Bradáčová prověřuje záložnu, v níž měl „zapomenuté“ konto i premiér Fiala

Bradáčová prověřuje záložnu, v níž měl „zapomenuté“ konto premiér Fiala

O fungování Podnikatelské družstevní záložny (PDZ) s VIP klienty, v níž měl „zapomenuté“ konto i premiér Petr Fiala, se zajímají detektivové z odboru hospodářské kriminality pražského krajského ředitelství. Dozor v kauze převzalo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze, předtím spis ležel u městských žalobců. Píšou o tom dnešní Lidové noviny (LN).

Přečíst článek
Mírným favoritem prezidentských voleb na Slovensku je Korčok

Slovensko čeká těsný souboj. Mírným favoritem prezidentských voleb je Korčok

Slovensko nadcházející víkend čeká druhé kolo prezidentských voleb. Jeho mírným favoritem je podle volebního modelu agentury NMS Market Research exministr zahraničí Ivan Korčok s podporou 51,7 procenta. Jeho soupeře a předsedu paramentu Petera Pellegriniho by volilo 48,3 procenta respondentů. Napsal to ve středu list Sme, který průzkum zadal.

Přečíst článek
Voják ukrajinské armády

Plán na doplnění vojáků v ukrajinské armádě. Věk pro mobilizaci se snížil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon snižující věkovou hranici pro mobilizaci do války s Ruskem z 27 na 25 let, uvedl web ukrajinského parlamentu. Ten připomněl, že zákon čekal na prezidentův podpis deset měsíců.

Přečíst článek
Prezidentský kandidát Donald Trump

Trump začal splácet svůj trest. Soudům podal ručení za 175 milionů dolarů

Uchazeč o křeslo v Bílém domě a exprezident Donald Trump poskytl newyorským soudům ručení za 175 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny, uvedl server CNN. Pokud by tak Trump neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.

Přečíst článek

News box

Maximální ceny 🛢️🛢️🛢️pohonných hmot, které denně stanovuje stát, o víkendu mírně klesnou. Litr benzinu v Česku oproti dnešku zlevní o 12 haléřů na 45,11 koruny. Naftu pak čerpací stanice budou moci prodávat nejvýše za 42,08 koruny, což je o 23 haléřů méně než dnes. Vyplývá to z cenového věstníku, který dnes odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Jde o ceny pro nadcházející tři dny, tedy víkend i pondělí.
Tabáková společnost 🚬🚬🚬 Philip Morris ČR zahájila ve svém závodě v Kutné Hoře výrobu nikotinových sáčků. Do rozšíření produkce a modernizace investovala přes dvě miliardy korun, vytvořila desítky nových pracovních míst. Podle vedení firmy jde o výsledek dlouhodobé strategie Philip Morris International (PMI), jejímž cílem je postupně nahrazovat tradiční cigarety bezdýmnými alternativami. 
Za první čtyři měsíce letošního roku soudy v ČR vyhlásily 255 firemních bankrotů, což je meziroční nárůst o šest procent a nejvyšší počet od roku 2019. Insolvenčních návrhů soudy od ledna do konce dubna přijaly 447, meziročně o 18 procent více. I v tomto případě jde o nejvyšší počet od roku 2019. 
Americký prezident Donald Trump na sociální síti oznámil vyslání dalších 5000 amerických ⚔️⚔️⚔️ vojáků do Polska. Zdůvodnil to dobrými vztahy s polským prezidentem Karolem Nawrockým.
Ceny ropy 🛢 na světových trzích rostou. Mezi investory převládá skepticismus ohledně snah o mírové urovnání konfliktu na Blízkém východě a možnosti obnovení dopravy v Hormuzském průlivu. Severomořský Brent přidává 2,3 procenta a obchoduje se za 104,98 dolaru za barel, zatímco barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražuje o 1,8 procenta na 98,16 dolaru.
Očištěný čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo 💻 se ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil na 559 milionů dolarů (11,7 miliardy korun). Tržby pak byly rekordní a překonaly očekávání analytiků díky vysoké poptávce spotřebitelů po osobních počítačích před možným zvýšením cen. Vysoký růst zaznamenaly tržby související s umělou inteligencí (AI), uvedla firma.
Německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla 📈 proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. V konečné zprávě to uvedl Spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje zveřejněné v dubnu. V loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) Německa proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta.
Funkce předsedy americké centrální banky (Fed) 🏛 💲 se dnes oficiálně ujme Kevin Warsh. Na slavnostním aktu v Bílém domě v 11:00 místního času (17:00 SELČ) jej do úřadu uvede americký prezident Donald Trump, který si ho do čela jedné z nejdůležitějších centrálních bank na světě sám vybral. Warsh nahradí Jeroma Powella, jehož druhé funkční období skončilo před týdnem.

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social oznámil vyslání dalších 5000 amerických vojáků do Polska. Zdůvodnil to dobrými vztahy s polským prezidentem Karolem Nawrockým. Trump neuvedl žádné další podrobnosti, a proto není zřejmé, kdy ani odkud vojáci dorazí.

Doporučujeme