Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politika

USA by měly v Polsku rozmístit jaderné zbraně, vyzval prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda vyzval Spojené státy k rozmístění jaderných zbraní v Polsku kvůli odstrašení Ruska od další agrese. Uvedl to v rozhovoru poskytnutém listu Financial Times, ze kterého citovala polská i zahraniční média. Duda uvedl, že o svém návrhu nedávno diskutoval s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Rusko a Ukrajinu Keithem Kelloggem.

Přečíst článek

Karel Pučelík: Gróňané, držte se od Trumpa dál. Cesta k nezávislosti vede přes Kodaň

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ukrajina přijímá plán USA na příměří, uvedl Zelenskyj. Míč je na straně Ruska, řekl Rubio

Ukrajina je připravena přijmout americký návrh na zahájení okamžitého 30denní příměří, zatímco USA ihned obnoví vojenskou pomoc Ukrajině, která se už déle než tři roky brání ruské ozbrojené agresi. S napadenou zemí začne Washington opět sdílet své zpravodajské informace.

Přečíst článek
Předvolební kampaní ANO se bude zabývat dohledový úřad

Předvolební kampaní ANO se bude zabývat dohledový úřad

Brněnský Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se bude zabývat aktuální kampaní hnutí ANO.

Přečíst článek
Válka na Ukrajině

Většina Ukrajinců si myslí, že Rusům nebude stačit to, co už okupují

Drtivá většina Ukrajinců, 87 procent, si myslí, že se Rusko nespokojí s tím, co už na Ukrajině okupuje. Dvě třetiny Ukrajinců se domnívají, že ruským cílem je zničit ukrajinský stát a ukrajinský národ, napsal dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie (KMIS).

Přečíst článek
Elon Musk

Musk má odtajnit, jaké činnosti vykonává jeho úřad DOGE

Federální soudce ve Spojených státech nařídil skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, aby zveřejnila záznamy o své činnosti. Její aktivity jsou totiž neobvykle utajovány, na úřad se přitom nejspíš vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím (FOIA), uvedl soudce. Muskův úřad provádí rozsáhlé škrty a propouštění ve federální správě poté, co ho prezident Donald Trump pověřil jejím zredukováním. Píší o tom média.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Varšava

Poláci dráždí USA. Chtějí zavést daně na technologické giganty

Polská vláda chce zavést daně na příjmy nebo zisky velkých technologických firem. V pondělí to oznámil polský vicepremiér a ministr pro digitalizaci Krzysztof Gawkowski. Jeho plány by se týkaly amerických firem, jako je Google nebo Meta, což je vlastník Facebooku nebo Instagramu. Proti záměru se ohradil nastupující velvyslanec Spojených států v Polsku Tom Rose.

Přečíst článek
Jednání představitelů Ukrajiny a Spojených států v Džiddě

Jsme připraveni jednat o konci války, hlásí Ukrajinci

Ukrajina je připravena jednat o ukončení války, prohlásil vedoucí ukrajinské delegace, šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak při příchodu na dnešní jednání s americkými představiteli v Džiddě v Saúdské Arábii. „Jsme připraveni udělat vše pro dosažení míru,“ citovala ukrajinského představitele agentura AFP.

Přečíst článek
Americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Trumpova cla otřásají světem, stejně jako chystané masivní zbrojení Evropy

Svět se ocitá v obchodní válce, která v éře moderní globalizace nemá obdoby. Vždyť Spojené státy jako největší ekonomika světa nyní aplikují průměrnou celní sazbu, která je nejvyšší od roku 1943. A to je jenom začátek.

Přečíst článek
Volby v Grónsku

V Grónsku začaly předčasné volby

V Grónsku, které je autonomní součástí Dánského království, začaly v 09:00 místního času (12:00 středoevropského času) předčasné parlamentní volby, které rozhodnou o složení místního parlamentu a mohou ostrov přiblížit k nezávislosti. Hlasování je sledované především kvůli tomu, že o připojení největšího ostrova na světě ke Spojeným státům usiluje americký prezident Donald Trump.

Přečíst článek
Americký prezident Donald Trump

Trump si diktuje dál. Podíl na nerostech už nestačí, od Zelenského chce i územní ústupky

Americký prezident Donald Trump dal svým poradcům soukromě najevo, že mu nebude stačit uzavření dohody o nerostech s Ukrajinou, pokud má Kyjevu odblokovat americkou pomoc a zpravodajské informace. Po ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském bude chtít územní ústupky vůči Rusku a možná bude dokonce požadovat kroky vedoucí k jeho odstoupení z funkce, napsal zpravodajský web americké televize NBC News s odvoláním na informované americké zdroje.

Přečíst článek
Válka na Ukrajině

Vanceův bratranec bojoval za Ukrajinu. Pro Putina jsme jen užiteční idioti, vzkazuje Trumpovi a viceprezidentovi

Bratranec amerického viceprezidenta J. D. Vance bojoval dva a půl roku v řadách ukrajinské armády proti Rusům, než se v lednu vrátil do vlasti. Sedmačtyřicetiletý Nate, který má s mladším Vancem společné prarodiče a viceprezidentova matka je sestrou Nateho otce, řekl francouzskému listu Le Figaro, že si jako zapřisáhlý republikán zoufá nad americkým obratem v postoji vůči válce na Ukrajině. Ta se už déle než tři roky brání ruské agresi, a to donedávna i s významnou americkou pomocí.

Přečíst článek

News box

❗Ukrajinské drony zasáhly💥 rafinerii v ruské Omské oblasti, která leží na Sibiři. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu, podle níž byl cíl útoku vzdálen téměř 2️⃣5️⃣0️⃣0️⃣ kilometrů od ukrajinských hranic. Podle agentury šlo o jeden z ukrajinských úderů s nejdelším dosahem od začátku války v únoru 2022. O napadení drony informovaly i ruské regionální úřady. Číst více
Počet potvrzených případů eboly v Kongu vzrostl na 1561, přičemž nemoci dosud podlehlo nejméně 5️⃣0️⃣6️⃣ lidí. S odvoláním na konžské úřady o tom informovala agentura Reuters. Předchozí bilance činila 1502 případů a 473 úmrtí. Epidemie vyhlášená před sedmi týdny se šíří ve třech východních a severovýchodních provinciích, jejího rozšíření se obávají i v dalších dvou.
Zlatého lva za kariéru udělí letos benátský filmový festival pětašedesátiletému Georgi Clooneymu. Američan začal svou hvězdnou dráhu ve filmové branži jako herec a později se stal i režisérem a producentem. Podle vedení nejstarší filmové přehlídky na světě je Clooney všestranným a charismatickým filmovým umělcem, který dokázal vyniknout v různých žánrech. Festival letos začíná 2. září.
Palestinské islamistické hnutí Hamás rozpustí svůj vládní orgán v Pásmu Gazy. Je to krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru, řekly zdroje z hnutí agentuře AFP. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá.
Slovensko podpoří závěry nadcházejícího summitu NATO, Bratislava se ale nezapojí do financování vojenské pomoci Ukrajině. Slovenský prezident Peter Pellegrini to uvedl v prohlášení po schůzce s premiérem Robertem Ficem a ministrem zahraničí Jurajem Blanárem.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval☝️ před neřízeným rozvojem umělé inteligence. Na globální konferenci v Ženevě uvedl, že AI je experimentem na společnostech, který se uskutečňuje bez plánu a souhlasu, uvádí agentury. Podle něj světové instituce nejsou připravené na stroje, které už nečekají na povely lidí, ale dokáží se samy řídit.  Číst více
Německý výrobce sportovních vozů Porsche se chystá zrušit další více než 4️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ pracovních míst. S odkazem na zdroje deníku Handelsblatt o tom informuje agentura DPA. Podle listu by konečné číslo mohlo být ještě výrazně vyšší. Porsche nyní celosvětově zaměstnává přes 40 tisíc lidí. Číst více
Česká měna vůči hlavním světovým měnám v prvním pololetí letošního roku vesměs oslabila. K americkému dolaru klesla↘️ o 3,4 procenta, k euru o 0,4 procenta a k britské libře o 1,6 procenta. Naopak k polskému zlotému koruna posílila💪 o 1,6 procenta, řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Za rok 2025 koruna výrazně posílila, a to k americkému dolaru o 15,2 procenta a k euru o 3,7 procenta. Číst více
Je důležité, aby spojenci na summitu NATO v Ankaře přijali silná rozhodnutí na podporu ukrajinské protivzdušné obrany, uvedl po dalším rozsáhlém ruském útoku na Kyjev ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Chce především více systémů protivzdušné obrany Patriot. Útok na ukrajinskou metropoli a její okolí si podle něj vyžádal 14 obětí a kolem 76 zraněných. Číst více

Čínská armáda v Tichém oceánu zkušebně z ponorky odpálila střelu, která nesla maketu bojové hlavice. S odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína o tom napsala agentura Reuters. O testu předtím informovala i australská média, podle kterých Peking před zkouškou informoval diplomaty v regionu. Za destabilizující pro region označila zkoušku ještě před jejím provedením australská ministryně zahraničí Penny Wongová.