Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Názory

Ekonom Lubomír Lízal

Lubomír Lízal: Řešení závislosti na ruském plynu? Přestaňme ho využívat na výrobu elektřiny

Česká národní banka ani vláda v aktuální situaci nemohou plně kontrolovat tuzemskou inflaci. Na jejím růstu se stále výrazněji podepisuje válka na Ukrajině, jejíž případné dlouhé trvání může vést i k recesi, domnívá se bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal, který v současnosti vyučuje na Anglo-American University a ČVUT. „Pokud válka skončí brzy, vrchol inflace zažijeme již v létě a pak začne klesat. Pokud ne, budeme tu mít vyšší inflaci třeba i rok,“ domnívá se ekonom.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Další peníze pro důchodce kvůli dynamice růstu inflace připouští už i ministr Jurečka

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Hypotéky zdraží

Lukáš Kovanda: ČNB v akci. Hypotéku nově nedostane až polovina žadatelů

Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Poprvé v historii k němu dojde zákonnou formou, protože dosud ČNB podmínky zpřísňovala pouze formou doporučení.

Přečíst článek
Moskva, rubl, ukrajinská krize

Průlom v mírových jednáních. Rusko se stáhne od Kyjeva, rubl zpevňuje

Finanční trhy a burzy po celém světě nyní zažívají příval optimismu. Děje se tak v souvislosti s nadějí na průlom v mírových jednáních Ruska a Ukrajiny, která probíhají v Turecku.

Přečíst článek
Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu

Dalibor Martínek: Co dělá ministr průmyslu kolem energií? Máme tady tak trochu záhadu

Ministrem průmyslu se na konci loňského roku stal muž, který do té doby vůbec nebyl účasten politického dění v Česku. Vůbec nikdo ho neznal. To by se snad ještě dalo pochopit. Občas se vynoří nová tvář, průbojný člověk, který svěžími myšlenkami oslní. To ovšem není případ Jozefa Síkely. O jeho myšlenkách nevíme nic.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Inflace, ilustrační foto

Rusko padá do propasti. Čína mu může pomoci jen trochu

Rusko kvůli sankcím a válce do konce příštího roku ztratí výsledek ekonomického růstu uplynulých patnácti let. Asijské velmoci si nebudou pálit prsty, protože Západ je pro ně větším partnerem, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Snímek Síla psa režisérky Jane Campionové s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli má v roce 2022 nejvíce nominací na Oscara, celkem dvanáct.

Stanislav Šulc: Oscary čeká historický ročník. Vyhraje Apple, Netflix nebo Japonci?

V noci na pondělí se opět rozdají ceny americké filmové akademie. Letošní ročník bude historický, a to hned z několika důvodů. Naštěstí mezi nimi není válka, která do ceremoniálu nepromluví na rozdíl od pandemie, která poslední dva ročníky dost poškodila. V hlavní roli však bude streaming.

Přečíst článek
ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Ministr zemědělství Nekula, stejně jako celá vláda, zatím podceňuje inflační náraz

Vláda zatím podhodnocuje razanci inflační vlny, která se do Česka řítí. Nárůst cen pohonných hmot, cen v zemědělství nebo cen potravin se snaží z velké části svalovat na momentální paniku. Dnes tak nejnověji učinil ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který v České televizi uvedl, že rostoucí náklady v zemědělství a potravinářství a také zdražování zemědělských produktů z velké části odráží paniku na trhu, nikoli fundamentální, trvalejší důvody. Tento pohled je však zavádějící a do značné míry nebezpečný. 

Přečíst článek
Burza, ilustrační foto

Týden tradera: Inflace, válka a energetická závislost Evropy dál diktují tempo

Uklidnění na akciových trzích pokračuje. Investiční stratégové si již přesto všímají, že problémy v ekonomice teprve mohou přijít a nestabilita se může vrátit.

Přečíst článek

Inflace je tak rychlá, že se důchodci letos dočkají ještě třetí valorizace

Inflace v Česku je nyní nejvýraznější od 90. let. Další impuls dostává v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Sčítají“ se tak efekty pandemické inflace, která už sama o sobě byla citelná, a právě inflace válečné, která se převážně ještě teprve projeví. Výsledkem bude nečekaně silná dynamika růstu inflačního ukazatele, na jehož základě se ze zákona důchody valorizují.

Přečíst článek
Luxusní hodinky

Lukáš Kovanda: Jako každý rok přichází ten, kdo přijít neměl - letní čas

V noci z dneška na zítřek se opět odehraje jedna změna času. Přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim) mělo skončit už loni. Evropští poslanci v roce 2019 podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce 2021. Jenže členské státy EU se nedokázaly dohodnout, jak by měl nový „stálý čas“ vypadat, zda to bude dnešní „letní“, nebo „zimní“ čas. A pak diskuse utnula covidová pandemie

Přečíst článek

News box

Americký prezident 👴 Donald Trump označil korespondenční hlasování za podvod pouhých pár dní poté, co svůj hlas odeslal poštou v doplňovacích volbách do sněmovny reprezentantů státu Florida. Republikánský prezident ve floridském 87. volebním okrese, kde leží jeho klub Mar-a-Lago, hlasoval pro spolustraníka Jona Maplese, informuje stanice CBS News s odvoláním na záznamy volebního komisaře okresu Palm Beach.
Slovenská chemička Duslo z české skupiny Agrofert zvažuje investovat 2️⃣0️⃣0️⃣ milionů eur (4,9 miliardy korun) do nové linky na výrobu hnojiv a očekává podporu státu ve věci cen energií. Podnik to oznámil při dnešní návštěvě slovenského premiéra Roberta Fica a několika ministrů v chemičce. Fico před novináři ohlásil několika kroků, které vláda v této oblasti připravuje.
Pražská burza dnes zavřela na 📉 nejnižší úrovni v letošním roce. Index PX oslabil o 1,56 procenta na 2497,40 bodu. Pod úrovní 2500 bodů ukončil obchodování naposledy loni 3. prosince. Dolů ho dnes tlačil zejména bankovní sektor, nedařilo se ani energetické společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla podprůměrná.
Rusko dnes během neobvyklého denního vzdušného útoku vyslalo na Ukrajinu přes 4️⃣0️⃣0️⃣ dronů, řekl agentuře Reuters mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Drony zasáhly centrum západoukrajinského Lvova, kde vážně zranily dva lidi, úder zasáhl také kostel svatého Ondřeje ze 17. století, který je součástí světového dědictví UNESCO, sdělila premiérka Julija Svyrydenková.
Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v březnu rostla 📉 nejpomalejším tempem za téměř rok, a to kvůli negativním dopadům konfliktu na Blízkém východě. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global.
Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) by zrušením části televizních a rozhlasových poplatků, které plánuje vládní koalice, přišly zhruba o třetinu svých příjmů. V případě ČT by to byly více než 2️⃣ miliardy korun, u ČRo až 800 milionů korun.
Policisté z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) obvinili z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině zadržené, které ☝️ podezírají z úmyslného zapálení haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Policie zadržela 3️⃣ lidi, které podezírá z úmyslného zapálení haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Na síti X dnes oznámila, že jeden podezřelý byl zadržen na Slovensku, další dva v Česku. Mezi zadrženými jsou občané České republiky a Spojených států. Na dopadení dalších podezřelých česká policie dál intenzivně pracuje společně se zahraničními partnery, dodala.
Lyžařská střediska v ČR končící lyžařskou sezonu hodnotí 👍 pozitivně. Jde o druhou sezonu v řadě, kdy sice přírodního sněhu nebylo příliš, ale byl dostatek mrazivých dnů nutných pro vytvoření dostatečné vrstvy technického sněhu. Vyplynulo to z vyjádření ředitele Asociace horských středisek (AHS) ČR Libor Knot.
Německý automobilový koncern Volkswagen svolává přibližně 100 tisíc elektromobilů, z toho asi 2️⃣8️⃣ tisíc v Německu. Dnes o tom informoval server týdeníku Focus, podle kterého kvůli modulům baterie hrozí požár. Jde o modely ID.3, ID.4, ID.5, ID. Buzz a ID. Buzz Cargo značky Volkswagen a o model Cupra Born. Ve svolávací akci jim bude nainstalována aktualizace softwaru.
Doporučujeme