Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Money

Výstavba bytů, ilustrační foto

Byty v Česku zdražily o 14,5 procenta. Růst byl třetí nejvyšší v EU

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší.

Přečíst článek

Odstávky automobilek srazily výsledky celého průmyslu. Stavebnictví zase tlumí inflace

Přečíst článek
Nord Stream 2

Ceny plynu v Evropě se vymrštily na rekord. Po Putinově příslibu spadly zase dolů

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Cena ropy

Nejen plyn a ropa. Zdražuje vše, až na zlato

Energetické komodity jdou nahoru o desítky procent, což povede k dalšímu zdražování zboží a služeb. Nahoru jdou ale ceny i dalších komodit. Naopak výrazně ztrácejí cenné kovy a také produkty ze sóji.

Přečíst článek
Evropská centrální banka, ilustrační foto

Euro jako volební tahák? Kdo ho chce a kdo je proti

Newstream prošel programy relevantních politických stran a volebních uskupení. A přináší vám přehledně přístup jednotlivých partají k přijetí společné evropské měny.

Přečíst článek
obchodníci, burza

Nové akcie se doteď upisují postaru. Platforma CMG chce digitalizovat IPO

Obchodníci na Wall Street volají po modernějším on-line systému k vyřizování primárních nabídek akcií. Naději na změnu přináší platforma společnosti CMG.

Přečíst článek
Manhattan

Na Manhattanu se do konce září prodalo nejvíc bytů za posledních deset let

Třetí čtvrtletí bylo pro realitní makléře působící na newyorském Manhattanu hodně úspěšné. V tomto období se tam prodal rekordní počet bytů. A rekordní jsou proto i fiskální příjmy plynoucí do městské pokladny.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Lubomír Lízal, šéf Expobank CZ a bývalý člen bankovní rady ČNB

Lízal: I po zvýšení sazeb je ekonomika stále podporovaná

Jsou dvě cesty. Buď bude inflace vyšší než jsme byli zvyklí a centrální banky to budou tolerovat. Pak dluhy umažeme inflací. Nebo budou výrazně vyšší úrokové sazby, než jsme byli zvyklí. To pak hrozí útlum ekonomiky, říká bankéř a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Rizikem je podle něj kombinace nákladové inflace a nižšího ekonomického růstu.

Přečíst článek
Hlavní budova České národní banky

České banky by přečkaly propad ekonomiky, ukázaly testy ČNB

Sektor v současnosti disponuje odpovídajícím kapitálovým polštářem, který umožňuje absorbovat i silně negativní šoky, uvádí centrální banka. ČNB zároveň mění pravidla pro povinné rezervy. 

Přečíst článek
Úřad práce, ilustrační foto

Trh práce má pandemii za sebou, ale jen díky enormnímu nárůst veřejného dluhu

Míra nezaměstnanosti v ČR klesla v září na 3,5 procenta, nejníže od dubna 2020. Trh práce tak už v podstatě kompletně překonal dopady pandemické situace. Pandemie se totiž v Česku výrazněji začala projevovat v březnu 2020, kdy se vláda rovněž uchýlila k prvním plošnějším protipandemickým opatřením.  

Přečíst článek
Dělník, ilustrační foto

Nezaměstnanost dál klesá, v září na 3,5 procenta. Přijeli pendleři

Trh práce po letních dovolených v září opět ožívá. Zaměstnavatelé jsou horlivý do náboru a přijeli pendleři.

Přečíst článek
Bývalý americký prezident Donald Trump

Trump chce zpátky do politiky. Kvůli inflaci

Ceny benzínu budou za rok ještě vyšší, tvrdí exprezident.

Přečíst článek
Volební urna, ilustrační foto

Volby v příštím roce budou o polovinu dražší

Výdaje na volby ze státního rozpočtu vzrostou v příštím roce proti letošku o víc než polovinu. Zatímco letošní rozpočet počítá s částkou 697 milionů, v příštím roce to má být až 1,1 miliardy korun.

Přečíst článek

News box

Asijský internetový prodejce rychlé módy Shein otevře v listopadu svůj první stálý kamenných obchod. Nacházet se bude v Paříži v obchodním domě BHV Marais, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení společnosti. Následovat má dalších pět obchodů v obchodních domech Galeries Laffayette ve městech Dijon, Remeš, Grenoble, Angers a Limoges.

Britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová zemřela ve věku 91 let, informoval dnes podle serveru NBC News Institut Jane Goodallové. Britka zemřela přirozenou smrtí, uvedl institut nesoucí její jméno. Vědkyně, která bude připomínána jako ochránkyně zvířat a renomovaná výzkumnice šimpanzů, byla v Kalifornii na přednáškovém turné, uvádí se v prohlášení institutu.
Microsoft představil organizační změnu, která má podpořit jeho ambice v oblasti umělé inteligence. Firma se rozhodla, že bude mít dva generální ředitele, jeden se zaměří na obchod a druhý na technické věci. Novým generálním ředitelem obchodního segmentu se stane současný obchodní ředitel Judson Althoff a nynější generální ředitel Satya Nadella se bude více soustředit na technickou část podnikání. Uvedl to Nadella v příspěvku na firemním blogu.  Číst více
Koruna mírně posílila 💪 k euru i dolaru. Obchoduje se za 24,25 koruny za euro a za 20,65 koruny za dolar. V porovnání s úterním podvečerem získala vůči jednotné evropské měně osm haléřů a vůči americké měně šest haléřů. 
Po úterním poklesu dnes pražská burza opět posunula výš své historické maximum 🔝. Index PX vzrostl o 0,92 procenta na 2351,76 bodu. Vzhůru burzu táhly akcie energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, víc než dvě procenta ztratily cenné papíry plzeňských strojíren Doosan Škoda Power.
Německý dodavatel automobilových součástek ZF Friedrichshafen do roku 2030 zruší zhruba 7600 pracovních míst ve své divizi elektrifikovaných pohonných jednotek. Rozhodnutí se dotýká pouze Německa a je součástí restrukturalizační dohody uzavřené s odbory. Celkový počet zrušených míst odpovídá asi čtvrtině míst divize a sedmi procentům celkové pracovní síly ZF v Německu. 
Stát převede na Prahu rozsáhlé pozemky u konečné linky metra C Letňany. Uvedli to ministr financi Zbyněk Stanjura a pražský primátora Bohuslav Svoboda (oba ODS). Záměr podle nich v úterý schválila vláda. Město v oblasti plánuje rozsáhlou bytovou výstavbu, stát zároveň u metra získá parcely, kde má vzniknout nemocnice. Číst více
Řecko ochromila generální stávka proti změnám na pracovním trhu, které zahrnují mimo jiné možnost až 13hodinové pracovní směny. V Aténách, Soluni i dalších řeckých městech se konají ze stejného důvodu také demonstrace. Od rána v celé zemi nejezdí vlaky ani trajekty, omezená je i městská hromadná doprava v Aténách či Soluni, v řecké metropoli stávkují také taxikáři. K protestu se připojili i někteří učitelé či zdravotníci. 
Evropská komise hodlá výrazně zpřísnit podmínky pro dovoz oceli do Evropské unie. Na setkání s představiteli ocelářského průmyslu to podle zdrojů agentury Reuters uvedl místopředseda EK Stéphane Séjourné. Návrh komise počítá se snížením kvót na dovoz oceli téměř o polovinu. Clo na dodávky přesahující tyto kvóty by se zároveň mělo zvýšit na 50 procent, píše Reuters. V současnosti toto clo podle agentury AFP činí 25 procent.
Celý park středočeského zámku Štiřín, který se stát marně snaží delší dobu prodat, dostane památkovou ochranu. Napsal to server Seznam Zprávy. O ochraně podle něj v minulých dnech rozhodl ministr kultury Martin Baxa (ODS) a informaci serveru potvrdila mluvčí ministerstva Ivana Awwadová.
Doporučujeme