Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Studenti proti Ševčíkovi. Na demonstraci vyzvali děkana k rezignaci

Studenti demonstrovali proti děkanu Národohospodářské fakulty Miroslavu Ševčíkovi.
ČTK
 ČTK

Několik stovek studentů a dalších účastníků z řad veřejnosti ve středu před sídlem Vysoké školy ekonomické (VŠE) na pražském Žižkově demonstrovalo proti děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE Miroslavu Ševčíkovi. Protestující vysokoškoláci chtějí, aby Ševčík funkci děkana dále nezastával, vyzvali ho proto k rezignaci. Ševčík podle demonstrantů kazí svým vystupováním na veřejnosti reputaci fakulty a celé školy. Na místě konání protestu se sešli i podporovatelé nynějšího děkana. Na akci dohlíželi policisté a antikonfliktní tým.

Reklama

Vysokoškolákům, kteří se ve středu po poledni sešli před univerzitní budovou, vadí Ševčíkovo vystupování na veřejnosti včetně jeho přítomnosti na sobotní protivládní demonstraci. Organizátoři protestu, kterými byli studenti národohospodářské fakulty, uvedli, že Ševčík svými veřejnými projevy poškozuje dobré jméno fakulty a univerzity. Na shromáždění přečetli text otevřeného dopisu, v němž ho vyzvali k rezignaci. Člen akademického senátu VŠE Lukáš Hulínský a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník zase apelovali na členy akademického senátu fakulty, aby děkana odvolali.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN)

Ministr Balaš: Ševčík je reputační riziko pro VŠE

Další důležitý hlas se vložil kauzy děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslava Ševčíka. Ministr školství prohlásil, že Ševčík pro školu představuje reputační riziko.

Přečíst článek

Někteří studenti si s sebou přinesli transparenty, na nichž byli nápisy jako „Ševčík = ostuda VŠE”. Objevoval se i popisek „Jsem tady náhodou”, který odkazoval na děkanova vyjádření k jeho účasti na sobotní protivládní demonstraci.

Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE a Václav Klaus, bývalý prezident, politik.

Dalibor Martínek: Případ Ševčík. Muž, který má talent vyskytovat se na zvláštních místech

Co o Miroslavu Ševčíkovi říct? Už třicet let se průběžně občas vynoří do veřejného prostoru, potom se zase zanoří. Jeho výnory jsou vždy poněkud zvláštní a budí pozornost. Jednou za čas dokáže zaplnit přední pozice médií.

Přečíst článek

Na náměstí Winstona Churchilla, kde se protest studentů konal, přišla rovněž asi dvacítka Ševčíkových podporovatelů. Ti na transparentech volali mimo jiné po pluralitě názorů na akademické půdě a odsuzovali výpovědi z práce kvůli odlišnému názoru. Projevy řečníků přerušovali občasnými výkřiky, kterými Ševčíkovy postoje a názory hájili.

Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík má problém.

Rektor VŠE jde do války se Ševčíkem. Sám chce navrhnout jeho vyhazov

Situace na Vysoké škole ekonomické se dostává do horké fáze. Rektor Petr Dvořák odmítl vyslyšet požadavek šéfa Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka, aby dostal více času na zvážení rezignace. Rektor je připraven v krajním případě vyvolat řízení o odvolání děkana. Studenti mezitím chystají demonstraci proti Ševčíkovi.

Přečíst článek

Ševčíka už v pondělí vyzval k rezignaci rektor VŠE Petr Dvořák. Po úterním jednání vedení školy Dvořák oznámil, že za nejvhodnější řešení považuje, aby Ševčíka odvolal akademický senát národohospodářské fakulty. Pokud by fakultní akademický senát Ševčíka neodvolal, chce využít pravomoc navrhnout odvolání z vlastního podnětu. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy. Ševčík má podle rektora nicméně stále dost času na to, aby z vedení fakulty odešel sám.

Ševčík tvrdí, že pro své odvolání nevidí důvod. U sobotního protestu u Národního muzea, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, podle svých slov jen pomáhal zraněnému. Odmítl také, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici a rektor školy. Dodal, že na žádost rektora omezil své vystupování na veřejnosti, přestal být ekonomickým expertem hnutí Trikolora a na protivládních demonstracích nevystupuje jako řečník.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme