Reklama

Průzkum: Češi nemilosrdně oznámkovali Zemana. Fiala nedopadl o moc lépe

Prezident Miloš Zeman
Profimedia.cz
 ČTK

Čeští občané hodnotí práci prezidenta, Parlamentu a vlády hůře než před rokem. Prezident Miloš Zeman od nich dostal průměrnou známku 4 a podle agentury STEM je to nejhorší hodnocení, které mu veřejnost za dobu jeho působení ve funkci vystavila. Vláda si stejně jako premiér a Parlament za svou činnost vysloužila od lidí průměrnou známku 3,8. Průzkum, ve kterém STEM nechal dotazované známkovat práci představitelů státu, činnost úřadů a další aspekty života společnosti jako ve škole, se uskutečnil v první polovině ledna. Nejlépe z hodnocení opět vyšla kvalita zdravotní péče a práce obecních nebo městských úřadů.

Reklama

Fiala si pohoršil. Lidé naopak oceňují zdravotvní péči

Hodnocení téměř všech sledovaných oblastí se podle STEM meziročně zhoršilo, veřejné mínění totiž ovlivnila válka na Ukrajině, energetická krize, ekonomická situace i kampaň na přelomu roku před prezidentskými volbami.

Nejhůře lidé podobně jako v předchozích letech hodnotili politickou reprezentaci země. Nejvíce čtyřek nebo pětek dostal dosluhující prezident, kterého takto oznámkovalo 68 procent lidí, o pět procentních bodů více než loni. Tři pětiny lidí dalo tyto známky Parlamentu, vládě a jejímu premiérovi Petru Fialovi (ODS). Průměrná známka prezidenta se zhoršila z loňských 3,9 na nynější čtyřku a průměrné hodnocení práce parlamentních komor z 3,7 na 3,8. K vládě a premiérovi byli lidé meziročně kriričtější. Loni kabinet ohodnotili průměrnou známkou 3,6 a premiéra 3,4, zatímco letos mají průměrnou známku 3,8.

Nově zvolený český prezident Petr Pavel.

Protikorupční expert David Ondráčka: Pane prezidente, vyvětrejte Hrad

Havlovi zpíval v devadesátkách nadčasově Nohavica. Pane prezidente, ústavní činiteli, píšu vám, že moje děti na mě zapomněly. Chci jen kousek štěstí, proto jsme přece zvonili klíčema na náměstí. Vy mě pochopíte, vy se poradíte, vy mě zachráníte...

Přečíst článek

Práci obecních úřadů lidé oceňují

Nejlepší vysvědčení dostala od veřejnosti kvalita zdravotní péče v ČR a práce obecních či městských úřadů. Obě tyto oblasti hodnotily jedničkou nebo dvojkou dvě pětiny občanů. Třetina dotázaných podobně oznámkovala péči o bezpečnost občanů, možnost uplatnit vlastní schopnosti a zjištění občanské svobody. Lidé jsou poměrně spokojeni také s vyřizováním záležitostí na úřadech a s prací krajských úřadů, uvedli autoři průzkumu.

Podle nich se proti předchozímu roku výrazně zhoršilo vnímání sociálních jistot. Občané jim udělili průměrnou známku 3,5, což je nejhorší známka od roku 2016. Stejnou průměrnou známku dostaly i vyhlídky do budoucna, jejich hodnocení se tak propadlo k hodnotám z roku 2012. Pokud jde o podmínky života starých lidí a mladých rodin se průměrná známka zhoršila z loňských 3,4 na 3,6, respektive z 3,6 na 3,7.

Reklama

Průzkumu STEM se od 4. do 15. ledna zúčastnila tisícovka lidí.

Vinen. Soud potrestal expremiéra Nečase za křivou výpověď v kauze Nagyová

Vinen. Soud potrestal expremiéra Nečase za křivou výpověď v kauze Nagyová

Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) roční podmínku a peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný, Nečas vinu odmítá. Trvá na tom, že v kauze zneužití Vojenského zpravodajství mluvil pravdu.

Přečíst článek

Prezident Miloš Zeman končí ve funkci 8. března.

Zemanova cesta. Od muže listopadu k technologovi moci

Spolu s Václavem Havlem a Václavem Klausem vytvářel Miloš Zeman obraz české politiky v 90. letech minulého a počátkem tohoto století. Spolu s ním končí v české stranické politice výměna první polistopadové generace politiků, píše v profilu dosluhujícího prezidenta politická komentátorka Newstreamu Jana Havligerová.

Přečíst článek

Reklama

Související

Končící prezident Miloš Zeman udělil milost firmě, které prominul zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek a účasti na veřejné soutěži.

Zeman omilostnil firmu Energie - stavební a báňská z kauzy ovlivnění zakázky v Lánské oboře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme