Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Patrioty pro Evropu vede Bardella ze strany Le Penové, Dostálová je místopředsedkyní

Klára Dostálová
Profimedia
 ČTK

V Bruselu oficiálně vznikla europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), do jejíhož čela byl zvolen šéf francouzského Národního sdružení (RN) Jordan Bardella, informoval bruselský zpravodaj serveru Euronews. Místopředsedkyní se stala europoslankyně za ANO Klára Dostálová.

Reklama

Frakce má 84 členů z dvanácti zemí a podle zpravodajky maďarského opozičního listu Népszava je její místopředsedkyní rovněž europoslankyně Kinga Gálová z maďarského hnutí Fidesz. Celkem má frakce šest místopředsedů.

Podle tiskového prohlášení frakce jsou jejími členy i čeští europoslanci z Přísahy a Motoristů Filip Turek a Nikola Bartůšek. Spolu se sedmi europoslanci českého hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše je tedy Čechů v nové europarlamentní politické skupině devět.

Frakci dále tvoří 30 europoslanců z francouzského Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, 11 europoslanců maďarské strany Fidesz současného premiéra Viktora Orbána, osm europoslanců italské Ligy, šest europoslanců ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ), šest ze španělského strany Vox, šest z nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, tři z belgické strany Vlámský zájem (Vlaams Belang) a dva z portugalské formace Dost (Chega). Zbývající tři europoslanci pocházejí z Dánska, Řecka a Lotyšska. Naopak německá Alternativa pro Německo (AfD) se nepřipojila.

Jak poznamenaly některé bruselské servery, jde o staronovou krajně pravicovou frakci Identita a demokracie (ID), jen s rozdílným názvem a faktem, že v ní budou nově ANO a Fidesz.

Reklama

Marine Le Penová

Patrioti pro Evropu mají posilu. Le Penová se spojí s Babišem a spol.

K nově vznikající europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe) se připojí francouzské krajně pravicové Národní sdružení, uvedl podle agentury Reuters maďarský vládní mluvčí. Připojení strany Marine Le Penové znamená pro frakci výraznou posilu, Národní sdružení v červnových volbách do Evropského parlamentu získalo 30 mandátů.

Přečíst článek

Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) slouží frakce Patrioti pro Evropu vědomě či nevědomě zájmům Ruska, a ohrožuje tak bezpečnost a svobodu Evropy. Proti vyjádření se na tiskové konferenci ohradil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, podle něhož je Fiala patologický lhář.

Předseda ANO Andrej Babiš

Stanislav Šulc: Evropská frakce Patrioti bude Babišův majstrštyk

Přehnaně ambiciózní, nebo šíleně populistické, až polofašistické? Tak se většinou bude hodnotit pokus Andreje Babiše dobýt Evropu novou frakcí nazvanou Patrioti pro Evropu. To podstatné je však zcela jinde. Babiš velmi šikovně vypálil evropský rybník vládní koalici, které právě evropské úspěchy zůstaly jedinou argumentací pro voliče před volbami do poslanecké sněmovny v příštím roce. Nyní Petru Fialovi a spol. již nezbude vůbec nic. Tedy krom naděje.

Přečíst článek

Reklama

Související

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Stanislav Šulc: Patrioty pro Evropu rozkližuje hned první konflikt. Porodní bolesti, nebo setrvalý stav?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme