Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Draghi: EU musí investovat alespoň 500 miliard eur ročně, aby dohnala USA

Mario Draghi
profimedia.cz
 ČTK

Evropská unie musí proinvestovat obrovské množství peněz v relativně krátkém čase, aby srovnala krok se Spojenými státy. Na víkendovém neformálním zasedání ministrů financí v Gentu to řekl bývalý italský premiér a guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi, kterého Evropská komise pověřila přípravou zprávy o unijní konkurenceschopnosti. Draghi objem financí odhadl na 500 miliard eur ročně, píší server Politico a agentura ANSA. Podle Draghiho se také otřásly hlavní mezinárodní pilíře, na kterých EU postavila v uplynulých letech svou prosperitu.

Reklama

Podle Draghiho Evropská unie zaostává vůči USA a svým dalším konkurentům v produktivitě i ekonomickém růstu. "Rozdíl mezi EU a USA se zvětšuje, a to hlavně po roce 2010," řekl Draghi. Aby EU srovnala krok se Spojenými státy, tak by evropské investice musely vzrůst na 500 miliard eur. To je v přepočtu 12,7 bilionu korun a odpovídá to zhruba šestinásobku výdajů českého státního rozpočtu za rok 2023.

Ruský prezident Vladimir Putin

Švýcaři chtějí uspořádat mírový summit. Ztráta času, zní z Moskvy

Švýcarsko chce uspořádat mírovou konferenci o Ukrajině do letošního léta, řekl na Valném shromáždění OSN šéf švýcarské diplomacie Ignazio Cassis. O uspořádání konference již dříve tuto zemi, která je v zahraniční politice známá svou neutralitou, požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko se však staví k návrhu odmítavě, píše agentura AFP.

Přečíst článek

Na 500 miliard eur ročně bývalý šéf ECB odhaduje i náklady na digitální a ekologický přechod, který si EU stanovila. "V Evropě bude nutné proinvestovat v relativně krátké době obrovské množství peněz," řekl Draghi. Podle něj se však nemá jednat pouze o veřejné prostředky. Bývalý italský premiér se domnívá, že je nutné diskutovat o tom, jak do investic zapojit i soukromé úspory "ve výrazně větší míře než v minulosti". Vedle státních a soukromých zdrojů by členské země mohly zvážit vytvoření nových unijních programů, jak se stalo po pandemii covidu-19.

Podle Draghiho se v posledních letech staly výrazné změny v globálním hospodářském uspořádání. Mezinárodní pilíře, na kterých EU stavěla svou prosperitu, už nejsou tak stabilní. Za tyto pilíře Draghi označil dodávky energií z Ruska, obchod s Čínou a americký vojenský aparát.

Bývalý šéf ECB by měl předat svou zprávu o konkurenceschopnosti Evropské unie na konci června, píše agentura AFP. Víkendové jednání s ministry financí bylo jednou z prvních příležitostí pro výměnu názorů na toto téma. Podle belgického ministra financí Vincenta Van Peteghema, který zasedání předsedal, se jednalo o "intenzivní debatu bez tabu".

 

Reklama

Související

Letecký pohled na kancelářské budovy v centrální obchodní čtvrti Jakarty v hlavním městě Indonésie

„Největší neviditelná věc na světě“. Indonésie má obří potenciál, zemi však dochází čas

Přečíst článek
Obchodování, Iluistrační foto

Klíčový vliv na trhy bude mít efekt zvaný FOMO. Nahoru bude tlačit bitcoin i firmy působící v AI

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme