Blažkův bitcoinový skandál rezonuje v zahraničí. Může to pomoci Babišovi, píše Politico

Pořádný uragán na české politické scéně způsobila kauza s bitcoiny. Té si všímají i v zahraničí. Server Politico uvedl, že v době, kdy země směřuje k parlamentním volbám, může tato situace pomoci Andreji Babišovi.
Skandál s bitcoiny od drogového dealera, kvůli němuž rezignoval český ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), může výrazně ovlivnit letošní parlamentní volby v Česku a pomoci populistickému lídrovi opozice Andreji Babišovi (ANO), míní bruselský server Politico. Web připomíná, že kryptoměnu ministerstvu daroval odsouzený drogový dealer Tomáš Jiřikovský, který v minulosti provozoval nelegální tržiště na darknetu, tedy obtížně přístupné, anonymní části internetu používané mimo jiné k nelegálním obchodům, a ve vězení byl za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
Co Spolu zpackat mohlo, to zpackalo. Čtyři měsíce před volbami, kdy premiér Fiala vyrazil debatovat s lidmi po českých městech ve snaze zachránit reputaci ODS a volební výsledek, si partaj pro sebe připravila nečekaný bonbónek.
Dalibor Martínek: Blažek dal Babišovi vítězství ve volbách na zlatém podnose
Názory
Dřívější Blažkovy skandály
Politico představuje Blažka jako politika, který je v českých politických kruzích známý také jako Don Pablo kvůli svým předchozím skandálům, mezi něž patřila účast na oslavě proruského lobbisty nebo údajná korupce související s městskými byty. A zároveň podotýká, že ministr vyjádřil jednoznačné přesvědčení, že jednal v souladu se zákonem, a prohlásil, že rezignoval, aby neutrpěla současná vládní koalice.
„Skandál je ale požehnáním pro volebního favorita opozice Andreje Babiše, lídra pravicově populistického hnutí ANO, který již vedl Českou republiku v letech 2017 až 2021 — a přichází v klíčovém momentu. Přestože ANO si stále drží vedení, v posledních týdnech jeho podpora v průzkumech pomalu klesá, zatímco koalice SPOLU posiluje,“ píše server.
Prázdná hesla, okázalá gesta, hra se strachem. Vypadá to, že volební kampaň nabídne padesát odstínů populismu. Moc seriózních témat jsme se zatím nedočkali, a pokud ano, hrají jen vedlejší roli.
Karel Pučelík: Dobrá kampaň aneb Populismus s lidskou tváří
Názory
Politico cituje politologa Ladislava Mrklase, podle něhož se opozice bude snažit skandálu v příštích týdnech využívat ve svůj politický prospěch. Aféra podle něj přišla v nevhodnou dobu pro vládu, kdy se podpora vládních stran konečně začínala odlepovat ode dna. Další politolog Petr Kaniok si ale myslí, že se koalici podařilo dopad skandálu utlumit tím, že Blažka přiměla rezignovat, což opozici ztíží útoky.
Politico upozorňuje, že Babiš už obvinil vládu z praní špinavých peněz a vyjádřil přesvědčení, že by měla skončit jako celek, a také fakt, že se případem zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu.