Reklama

Schváleno. Novým vlastníkem Expobank CZ je Banka Creditas

Schváleno. Novým vlastníkem Expobank CZ je Banka Creditas
Expobank / užito se svolením
 ČTK

Banka Creditas se stala novým vlastníkem Expobank CZ, která měla vazby na Rusko. Obě finanční instituce budou v nejbližších letech fungovat samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nyní nic nemění, uvedly banky ve společném prohlášení.

Reklama

Transakci odsouhlasily Česká národní banka i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kupní cenu banky nezveřejnily.

„Vítáme rychlé schválení regulátorů. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují, a může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší.

Tato transakce je dalším impulzem k růstu Expobank CZ na českém trhu,” doplnil předseda představenstva Expobank CZ Petr Krumphanzl. Strategií bude podle něj využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného ryze českého vlastníka. Expobank CZ se bude dále koncentrovat zejména na retailové bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií, dodal.

Expobank

Zvrat v prodeji Expobank CZ. Koupit ji má česká Banka Creditas

Novým vlastníkem Expobank CZ, která má vazby na Rusko, by se měla stát Banka Creditas. Obě banky podepsaly smlouvu o prodeji, která ještě podléhá schválení regulačními orgány. V březnu oznámený prodej Expobank CZ konsorciu lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů se tak neuskuteční.

Přečíst článek

Partner KPMG zodpovědný za fúze a akvizice Igor Mesenský, jenž převzetí Expobank CZ zprostředkoval na straně kupujícího, považuje za pozoruhodnou rychlost, se kterou se podařilo transakci uzavřít. „Obecně totiž platí, že akvizice na bankovním trhu patří mezi ty komplikovanější. Ocenění bankovních aktiv je složité zejména v době, kdy se významně mění úrokové sazby a narůstá nejistota ohledně rizikovosti úvěrového portfolia,” podotkl Mesenský.

Reklama

Creditas patří mezi středně velké banky a její bilanční suma je aktuálně téměř 100 miliard korun. Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou. Je součástí investiční skupiny Creditas.

Expobank CZ je menší banka s bilanční sumou 12 miliard korun. Zaměřuje se na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Na českém trhu působí od roku 1991. K síti bankovních domů s názvem Expobank se připojila po akvizici od německé LBBW v roce 2014.

peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zisk bank není mimořádný, jen se rychle vrací na normál

Ziskovost bank není mimořádná, je nižší než kdykoli v období let 2008 až 2019. Pouze se mimořádně rychle vrací rychle do normálu, komentuje čerstvou statistiku České národní banky hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Eurobankovky, ilustrační foto

Půjčky v eurech vyjdou české podniky stále výrazně levněji. Zájem o ně výrazně roste

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme