Reklama

Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 procenta, méně než Česko v letech 2009 nebo 2020

Vladimir Putin, prezident Ruska
ČTK
Lukáš Kovanda

Pokles ruské ekonomiky letos bude nečekaně mělký, prognózují největší americké banky jako JP Morgan nebo Citigroup. První jmenovaná, největší banka USA, nově počítá s poklesem ruské ekonomiky čítajícím pouze 3,5 procenta. Jednalo by se tak o dramaticky slabší propad, než jakému ruské hospodářství čelilo v letech 2008 a 2009, v době světové finanční krize, nebo v roce 2020, kdy propukla covidová pandemie.

Reklama

Kreml dosud počítá s poklesem ekonomiky 12 procent, ale tento svůj odhad chystá aktualizovat tak, že jej přiblíží odhadům uvedených amerických bank. 

Pokud by ruská ekonomika letos poklesla opravdu jen o 3,5 procenta, jak prognózuje JP Morgan, bude její propad slabší než ten, jejž vykázala česká ekonomika v letech 2009 nebo 2020, kdy ztratila 4,5 procenta, resp. 5,5 procenta. 

Propad ruské ekonomiky tlumí zejména citelný nárůst cen energií, hlavně zemního plynu a ropy, k němuž došlo z velké části v důsledku války, již Rusko letos rozpoutalo na Ukrajině. Například země EU stále ve velkém ruské energie odebírají. Část energetického vývozu se Rusku podařilo přesměrovat do zemí typu Číny nebo Indie, takže tak země také utlumila dopad západních sankcí. V květnu Rusko předběhlo Saúdskou Arábii coby největší vývozce ropy do Číny. Čína představuje největšího světového dovozce ropy. 

Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

Europoslanci odhlasovali zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

Poslanci Evropského parlamentu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.

Přečíst článek

Gazprom

Gazprom přitvrzuje. Zvažuje kromě plynu prodávat za rubly i LNG

Ruský plynárenský gigant Gazprom navrhl rozšířit systém prodeje plynu za rubly o zkapalněný zemní plyn (LNG). Dosud se tento systém, kdy si zahraniční kupci plynu musí založit u ruské banky dva účty, jeden v zahraniční měně a druhý v rublech, používá jen pro platby za plyn dopravovaný plynovody. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na manažera Gazpromu Kirilla Polouse.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

EBRD

Největší bolest do Evropy teprve přijde. Růst cen není u konce, říká hlavní ekonomika EBRD

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme