Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, oznámil Stanjura. Představí ho ve čtvrtek

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.
ČTK
 ČTK

Vládní koalice má dohodu o konsolidačním balíčku, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to oznámil po dvouhodinovém jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Detaily se doladí ještě zasedání vlády, veřejnost se je dozví ve čtrvtek. Stanjura řekl, že konsolidační balíček musí snížit deficit státního rozpočtu o 70 miliard korun. Vzhledem ke schválenému nárůstu výdajů bude ale celkový objem balíčku vyšší, dodal.

Reklama

Vláda chce balíček ke konsolidaci veřejných financí a detaily důchodové reformy představit ve čtvrtek krátce před polednem. Koalice se naposledy balíčkem zabývala v úterý, šestihodinové zasedání se protáhlo přes půlnoc. Jednání budou pokračovat na vládě a později i v rámci koalice.

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Lukáš Kovanda: Vyděsit a zdanit. Tak by mohlo znít krédo současné vlády

Češi se nechali vyděsit rozvratem veřejných financí, který je ale jen mýtem. Teď vládní politici sází na to, že když už jim tento mýtus vyhrál volby, Češi kvůli němu i mnohem ochotněji kývnou na zvýšení daní, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Jednání Pavla se Stanjurou bylo původně plánováno na hodinu, trvalo ale dvě hodiny. Podle ministra byla debata na Pražském hradě poměrně podrobná a detailní, má z ní dobrý pocit. Pavlovi sdělil, co ve čtvrtek vláda veřejnosti na tiskové konferenci představí. Podrobnosti nechtěl říct.

Podle dřívějších Stanjurových vyjádření by měl balíček snížit od příštího roku strukturální deficit, tedy hospodaření státu očištěné o vliv hospodářského cyklu, nejméně o 70 miliard korun, což odpovídá jednomu procentu hrubého domácího produktu (HDP). Loni činil strukturální schodek 2,6 procenta HDP.

Reklama

„Ale musíme si uvědomit, že mezitím jsme schválili některé zákony, které zvyšují výdaje,” řekl Stanjura. Zmínil uzákonění povinných výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP), což pro příští rok bude znamenat zvýšení státních výdajů zhruba o 48 miliard korun. O to vyšší podle něj budou muset být úspory obsažené v konsolidačním balíčku.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Největší zodpovědnost za inflaci nese Česká národní banka, řekl poslanec ODS Skopeček

Do sporu, kdo může za inflaci, která v Česku patří k nejvyšším v Evropě, se vložil místopředseda Poslanecké sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Podle něj největší zodpovědnost nese Česká národní banka, ačkoli mezi faktory patří i velmi uvolněná rozpočtová politika, která byla už před pandemií covidu-19.

Přečíst článek

Podle vyjádření členů kabinetu by většina úsporných opatření měla být na výdajové straně rozpočtu, vláda ale chystá také úpravu daně z přidané hodnoty (DPH) nebo rušení některých daňových výjimek.

Dalibor Martínek: Premiér Fiala hledá alibi. Mezitím lidé platí za energie opravdové peníze

Premiér Petr Fiala si dal besídku se zástupci dodavatelů energií, přizval i šéfa statistického úřadu a šéfa energetického regulačního úřadu. Namíchlo ho sdělení Eurostatu, podle nějž v Česku vyskočily ceny energií nejvíc z celé Evropské unie. A chce společnosti přednést nějaké jiné sdělení ve smyslu, že v Evropě popletli data, my za nic nemůžeme, ceny jsou OK.

Přečíst článek

Pavel minulý týden mluvil o konsolidaci veřejných financí i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Prezident po jednání uvedl, že vládní balíček bude muset být dobře vysvětlený, protože bude nepopulární. Lidé podle Pavla musí většinu opatření chápat a rozumět jim, aby měli jistotu, že je to jediné možné řešení.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme