Reklama

Ceny v eurozóně už zase rostou. Inflace mírně stoupla na sedm procent

Inflace v eurozóně mírně vzrostla, dostala se na sedm procent
iStock
 ČTK

Meziroční inflace v eurozóně v dubnu po pěti měsících poklesu mírně vzrostla a dostala se na sedm procent. V odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. Hlavní podíl na inflaci mělo stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin. K růstu se opět vrátily ceny energií.

Reklama

Růst o desetinu procentního bodu oproti březnu odpovídá očekáváním analytiků. Loni v dubnu ceny v zemích eurozóny vzrostly meziročně o 7,4 procenta.

V kategorii potravin, alkoholu a tabákových výrobků inflace poklesla na 13,6 procenta z březnových 15,5 procenta. Stále však byla výrazně vyšší než u neenergetického průmyslového zboží (6,2 procenta) a služeb (5,2 procenta). Ceny energií, které k loňské rekordní inflaci přispívaly velmi silně, se po březnovém poklesu o 0,9 procenta opět vrátily k růstu. Ten dosáhl 2,5 procenta.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Meziměsíčně se ceny v eurozóně zvýšily o 0,7 procenta. Rychlý odhad Eurostatu neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, ty úřad zveřejní v polovině května.

Na špici se drží Pobaltí

K zemím s nejvyšší inflací z celé dvacítky zemí nadále patří pobaltské státy – Lotyšsko (15 procent), Litva (13,2 procenta) a Estonsko (13,1 procenta). Mezi ně se však v dubnu dostalo Slovensko (14 procent), kde inflace klesá pomaleji než v Pobaltí. Pro srovnání – podle březnových dat Eurostatu dosáhla harmonizovaná inflace v ČR v březnu hodnoty 16,5 procenta.

Nejnižší růst cen registrovaly v dubnu Lucembursko (2,7 procenta) a Belgie (3,3 procenta). V Německu, které má největší ekonomiku v Evropě, inflace klesla o dvě desetiny na 7,6 procenta. 

Britové stále čelí inflaci nad 10 procent, jako jediní z celé západní Evropy

Meziroční míra inflace v Británii se v březnu snížila na 10,1 procenta z únorových 10,4 procenta. Oznámil to britský statistický úřad. Analytici odhadovali, že se inflace poprvé po půl roce dostane po deset procent. I přes březnový pokles je míra inflace v Británii nejvyšší v západní Evropě a jako v jediné západoevropské zemi je dvouciferná.

Přečíst článek

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je dostat inflaci k dvouprocentní hranici. Očekává se, že tento týden ECB opět zvýší úrokové sazby. V březnu zvedla základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,50 procenta.

Vše o inflaci čtěte zde 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme