Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fitch dal Rakousku nejhorší rating v jeho historii. Ekonomika se mu zasekla

zámek Schönbrunn
profimedia.cz
Lukáš Kovanda

Agentura Fitch zhoršuje rating Rakousku. Česko tak za posledních dvacet let náskok Rakouska takřka zcela stáhlo, neboť i s korunou spravuje své veřejné finance mnohem lépe než jeho jižní soused, vezoucí se skrze euro navíc na hřbetu Německa.

Agentura Fitch Ratings včera večer zhoršila rating Rakousku na známku AA, historicky dosud nejhorší. Takže už je o jediný stupínek nad ratingem Česka, přičemž ještě roku 2003 byl rakouský rating dle Fitche hned o sedm stupňů nad českým (investičních ratingových stupňů je celkem deset).

Ukazuje se, že Češi v posledních dvaceti letech spravují své veřejné finance mnohem lépe než Rakušané, takže náskok svého jižního souseda historicky a zásadně stahují. Rakousku přitom moc nepomáhá, že platí eurem. Což znamená, že se jako černý pasažér veze na hřbetu rozpočtové ukázněnosti Německa (která ale pomalu končí, a to kvůli masivním výdajům našeho západního souseda na zbrojení a infrastrukturu), které rakouským vládám dlouhé roky snižuje úrokové náklady zadlužování.

Česko s korunou hospodaří daleko lépe než Rakousko

Rakouská ekonomika se v posledních letech prakticky zcela zasekla (viz graf níže), takže podává nejhorší výkon minimálně od roku 1945 – v recesi je letos již třetím rokem.

Rakouské hospodářství upadá zejména pod vlivem přebujelých sociálních výdajů a závažných problémů tamního průmyslu, jež vznikají v důsledku zelené agendy EU, drahých energií, emisních povolenek či odpojení od dodávek levných ruských energií, zejména zemního plynu, který Rakousko odebíralo nepřetržitě od roku 1968.

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Agentura Fitch potvrdila Česku rating. Jeho letošní růst však vyhlíží slabší, než jak jej odhaduje Stanjura

Přečíst článek
dvousetkoruna

Lepší rating Česka? Ne díky konsolidačnímu balíčku, ale velkému odběru ruské energie

Přečíst článek
Doporučujeme