Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Biden žádá Kongres o další miliardy dolarů pro Ukrajinu. Většina Američanů je proti pomoci

Americký prezident Joe Biden žádá Kongres o další miliardy dolarů na podporu Ukrajiny
ČTK
 ČTK

Americký prezident Joe Biden požádal Kongres, aby uvolnil dalších 13,1 miliardy dolarů (skoro 290 miliard korun) na dodávky vojenského vybavení Ukrajině. V doplňujícím návrhu k novému americkému rozpočtu také Bílý dům volá po necelých 7,5 miliardách dolarů na humanitární a ekonomickou pomoc Ukrajině a dalším válkou zasaženým zemím, informuje agentura Reuters.

Reklama

Američtí zákonodárci od loňské ruské invaze na pomoc napadené zemi vyčlenili přes 100 miliard dolarů. Washington Kyjevu poslal zbraně a další vojenský materiál za více než 40 miliard dolarů a je jasně nejvýznamnějším partnerem ukrajinské armády. Naposledy Kongres uvolnil nové finance na konci loňského roku, když zákonodárci odsouhlasili balík pro Ukrajinu v objemu 45 miliard.

Jak ovšem napsala agentura AP, od té doby se dynamika ve Washingtonu změnila. Ve Sněmovně reprezentantů má většinu Republikánská strana, kde stále udává tón exprezident Donald Trump, který podporu Kyjeva zpochybňuje. Zároveň se objevují signály o změně postoje americké společnosti, přičemž podle čerstvého průzkumu je 55 procent Američanů proti vyčlenění dalších financí pro Kyjev.

Krystal gallia

Boj o gallium a germanium. Co nové čínské restrikce znamenají pro svět?

Čína začala zhruba před měsícem omezovat vývoz dvou klíčových materiálů pro polovodičový průmysl s tím, jak přituhuje válka o čipy mezi Pekingem a Spojenými státy, napsal server BBC. Pro export gallia a germania, kovů používaných při výrobě počítačových čipů i vojenského vybavení, z druhé největší ekonomiky světa je na základě nových čínských omezení zapotřebí zvláštních licencí. Čína tak zareagovala na krok Washingtonu, který se pokusil omezit přístup Pekingu k vyspělé technologii pro výrobu mikroprocesorů.

Přečíst článek

Nyní se otázka stává součástí již tak složitých jednání o americkém rozpočtu pro další fiskální rok, který začíná v říjnu. Žádost Bílého domu o doplnění rozpočtu se přitom týká i dalších bodů a celkem volá po nových 40 miliardách dolarů včetně 12 miliard na boj proti následkům živelních pohrom a jiných krizí.

„Prostředky spojené s válkou na Ukrajině, která trvá už 18. měsíc, se pravděpodobně ukážou jako nejkontroverznější položka," píše deník The Washington Post. Biden slibuje, že Kyjev bude podporovat tak dlouho, jak bude třeba, a v novém dopise zákonodárcům vyjadřuje přesvědčení, že dohoda s Kongresem je možná. Klíčový bude především postoj republikánského předsedy sněmovny Kevina McCarthyho, jehož těsná většina zahrnuje i odpůrce další pomoci pro Ukrajinu. Sám McCarthy nicméně v květnu prohlásil, že Kongres bude v této podpoře pokračovat.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Joe Biden, americký prezident

Zatykač vydaný na Putina je oprávněný, uvedl Biden. Nehorázné a nepřijatelné, zní z Moskvy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme