Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Asie zezelená. Znásobí investice do obnovitelných zdrojů energie

Čína zrychlí a znásobí investice do obnovitelných zdrojů energie.
Jiří Řezáč / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0
 ČTK

Investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v Asii a Tichomoří se do roku 2030 mohou ve srovnání s předchozím desetiletím zdvojnásobit a dosáhnout 1,3 bilionu dolarů (28 bilionů korun). Převýší tak výdaje na výrobu elektřiny z fosilních paliv, které by měly naopak o 25 procent klesnout a dostat se na 54 miliard dolarů ročně. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Wood Mackenzie (WoodMac).

Reklama

„Investice do výroby elektřiny v Asii a Tichomoří jsou největší na světě a očekává se, že v současném desetiletí dosáhnou 2,4 bilionu dolarů, z toho obnovitelé zdroje budou činit více než polovinu investic do energetiky,” uvedl ředitel výzkumu Alex Whitworth. Na investicích do obnovitelných zdrojů se nejvíce podílejí Čína, Japonsko, Indie, Jižní Korea a Tchaj-wan.

Naopak investice do obnovitelných zdrojů v Austrálii, která je lídrem regionu v přechodu k obnovitelné energii, v příštích pěti letech klesnout o 60 procent. Po roce 2030 ale opět vzrostou a dosáhnout v průměru sedmi miliard dolarů, uvedla WoodMac. „Země zavírá stárnoucí uhelné elektrárny a čelí problémům se spolehlivostí a náklady nejméně o deset let dříve než další asijské země,” uvedla analytička Wood Mackenzie Le Xu.

Na investicích do fosilních paliv bude mít do roku 2030 uhlí podíl 55 procent. Po roce 2030 ale podíl uhlí klesne na 30 procent, protože investicím bude dominovat plyn, dodal Whitworth.

Emise oxidu uhličitého v energetickém sektoru regionu pravděpodobně dosáhnout svého vrcholu v roce 2025, kdy mají činit 7,3 miliardy tun, tedy 1,8 tuny na osobu. To je méně než polovina úrovně většiny vyspělých zemí.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Větrníky na Karlovarsku

Dalibor Martínek: Větrné elektrárny nám vykrádají peněženky. K ničemu jinému nejsou

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme