Reklama

V Hongkongu se vydražil nejdražší růžový diamant na světě za 50 milionů

Růžový diamant
ČTK
 ČTK

Aukční síň Sotheby´s v Hongkongu prodala za 49,9 milionu dolarů (přes 1,2 miliardy korun) růžový diamant Williamson Pink Star (Williamsonova růžová hvězda) o váze 11,15 karátu. V přepočtu na váhu se tak jedná o nejdražší diamant na světě, uvedla agentura AP. Růžové diamanty patří mezi nejvzácnější a také nejdražší drahé kameny na světě.

Reklama

Diamant je pojmenován po kanadském geologovi Johnovi Thorburnovi Williamsonovi, který vlastnil důl na diamanty v Tanzanii, kde byl objeven i kámen prodaný v Hongkongu. Williamson byl velký příznivec britské monarchie a jeden ze svých růžových diamantů o váze 23,6 karátu daroval v roce 1947 pozdější královně Alžbětě II.. Diamant si královna velmi oblíbila a během své vlády ho několikrát měla na veřejnosti.

Williamson Pink Star patří mezi největší růžové diamanty prodané v aukci. V roce 2017 byl v aukci prodán za 71,2 milionu dolarů růžový diamant Pink Star o váze 59,60 karátu. V roce 2020 v Ženevě prodali v aukci jiný růžový diamant o váze 15 karátů za 24,4 milionu franků (tehdy zhruba 600 milionů korun). Dnes prodaný diamant je tak nejdražší v poměru k váze kamene.

Růžové diamantyvzácnější

Tobias Kormind ze společnosti 77 Diamonds, která se na prodej diamantů specializuje, označil výsledek dnešní aukce za ohromující. Podle něj však odpovídá tomu, že růžové diamanty jsou čím dál vzácnější. Kámen zhodnotila i spojitost s britskou královskou rodinou. Podle Korminda ceny diamantů rostou i v období ekonomické nestability. „Některé z nejkvalitnějších diamantů na světě svou cenu za posledních deset let zdvojnásobily,“ řekl agentuře AP Kormind.

Hongkong

Letenky za euro? Hongkong jde ještě dál. Turistům je dá zadarmo

Přes dva roky trvající přísná opatření proti šíření nemoci covid-19 si vybrala svou daň na hongkongské ekonomice. Turisté se asijskému centru obloukem vyhnuli. Místo desítek milionů jich dorazily jen stovky tisíc. Podpořit cestovní ruch má ale nová nákladná kampaň letenek zdarma.

Přečíst článek

Až 80 procent světové produkce růžových diamantů pochází v současnosti z australského dolu Argyle. V tomto dole se ročně vytěží diamanty o celkové váze 20 milionů karátů, těch růžových je ale jen 0,1 procenta - podle Sotheby’s se celá tamní roční produkce růžových diamantů vejde do dlaně jedné ruky.

Reklama

Vzácný růžový 170karátový diamant nalezený v červenci 2022 v Angole může být podle australského těžaře Lucapa Diamond největší nalezený za poslední tři století.

V Angole našli růžový diamant, největší za tři sta let těžby

Australská společnost Lucapa Diamond našla ve svém dole růžový, 170karátový diamant. Může jít o největší barevný diamant vytěžený za posledních tři sta let. Drahý kámen dostal jméno podle dolu Lulo Rose a vydražen bude v mezinárodní aukci s odhadovaným výtěžkem v řádu desítek milionů dolarů, uvedla firma v prohlášení.

Přečíst článek

šperky

Diamantové dluhopisy DCI v bryndě. Potíže se snaží firma svalit na covid

Skupina DIC, která vyrábí diamantové šperky, nabízí investiční kameny a nedaleko Dubaje chce stavět luxusní hotelový komplex, má potíže. Majitelům jejích dluhopisů píše, že jim jejich peníze nemůže vrátit. Má je údajně vázané v projektech, jejichž realizaci pozdržel covid. „Projekty jsou výdělečné, jen kvůli pandemii nabraly až tříleté zpoždění. Až se rozběhnou, svoje závazky splníme,“ uklidňuje věřitele v dopise majitel DIC Luboš Říha. „Výmluva“, tvrdí experti na firemní dluhopisy, „firma svaluje chybný byznys model na virus.“

Přečíst článek

Reklama

Související

Na aukci sbírky umění spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena se dražil i obraz La montagne Sainte-Victoire od Paula Cézannea

Sbírka umění spoluzakladatele Microsoftu trhla aukční rekord. Cézanne či van Gogh vynesli miliardy

Přečíst článek
Aston Martin Jamese Bonda z filmu Není čas zemřít z roku 2021

FOTOGALERIE: Bondův Aston Martin, kostýmy, hodinky. Christie´s chystá výroční aukci pro charitu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme