Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stará pokladnička s Mickey Mousem po dědovi vynesla tisíce liber

Pokladnička s Mickey Mousem ze 30. let 20. století byla v prosinci 2021 vydražena na aukci v britské síni David Duggleby za 5800 liber.
aukční síň David Duggleby, se svolením společnosti
Dušan Kütner
duk

Přede dvěma lety Richard Swain z Matlocku v anglickém Derbyshire zdědil po svém dědovi mimo jiné i plechovou pokladničku s Mickey Mousem, kterou jeho předek opatroval šest desítek let až do své smrti. Až mu jednou příbuzní ve Spojených státech řekli, že viděli podobnou kasičku, která se prodala za 15 tisíc dolarů. A tak neváhal a dal ji do aukce. A na dražbě v aukční síni David Duggleby ve Scarborough jejímu majiteli vynesla 5800 liber (asi 173 tisíc korun).

Reklama

Cena je přitom docela nízká vzhledem k tomu, že v minulosti za podobné pokladničky vyrobené těsně poté, co Walt Disney svého myšáka v roce 1928 vytvořil, sběratelé zaplatili až 26 tisíc liber.

Mechanický předmět, který odborníci popsali jako „nesmírně vzácný, raný kus Disneyho memorabilií“, se vyráběl jen krátkou dobu. „Tvůrci Saalheimer a Strauss z Norimberku si zajistili povolení k výrobě čtyř různých verzí pokladniček s touto postavou. Žádná z nich – než byla firma v roce 1936 prodána – nebyla vyrobena ve velkém množství,“ citoval server BBC specialistu na hračky Grahama Paddisona ze společnosti David Duggleby.

„Všechny jsou dnes neuvěřitelně vzácné. Tohle je poprvé, co jsem takovou za celou svou kariéru viděl," dodal.

Pokladnička s Mickey Mousem ze 30. let 20. století byla v prosinci 2021 vydražena na aukci v britské síni David Duggleby za 5800 liber. Zdroj: aukční síň David Duggleby, se svolením společnosti

Na plechové krabičce je nápis: „Pokud mě jen zatáhneš za ucho, uvidíš, jak se mi objeví jazyk. Polož mi na jazyk minci a ušetři si peníze, dokud jsi mladý.“ Podle Paddisona kasička, která je plně funkční, byla darována tehdejšímu film milujícímu školákovi z Nottinghamu Victoru Swainovi na počátku 30. let.

Věřím, že se jedná o první podobný prodej ve Spojeném království. A ve Spojených státech se jich v aukci prodala jen hrstka. Prodejní ceny se pohybovaly od 6000 do 26 tisíc liber,“ podotkl. Předměty jako staré komiksy, postavičky a další memorábilie se přitom podle aktuální nabídky síně David Duggleby pohybují v řádech desítek liber, na tuzemské Aukro.cz pak převážně v desítkách až nižších stovkách korun.

Casino dell’Aurora,

Vila v Římě bude nejdráž prodanou rezidenční nemovitostí. Petice tlačí na premiéra, aby prodej zarazil

Již za několik dnů proběhne dražba známé italské vily, která se pyšní stropní freskou od Caravaggia. Cena římské vily Casina dell’Aurora se odhaduje na 471 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun). V aukci, která se koná 18. ledna, se ale konečná cena zřejmě vyšplhá ještě výše. Mohlo by tak jít o nejdráže prodanou rezidenční nemovitost v historii. Část italské veřejnosti vystoupila proti jejímu prodeji a vyzývá premiéra k jejímu znárodnění.

Přečíst článek

Bedřich Piskač, Dívka v černých šatech, výstřižek

Aukce v Česku boří rekordy. Za pololetí se prodalo umění za 846 milionů

Umění táhne. Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností v ČR utratili rekordních 846 milionů korun. Spolu s internetovými dražbami by to bylo určitě přes miliardu.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Mercuryho piano za padesát milionů. O pozůstalost lídra Queen se strhl aukční boj

Mercuryho piano za padesát milionů. O pozůstalost lídra Queen se strhl aukční boj

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme