Sovětská sonda podle Rusů dopadla do Indického oceánu

Půltunová sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století už není na oběžné dráze Země. V sobotu ráno kolem osmé hodiny SELČ se měla rozpadla po vstupu do zemské atmosféry. Uvedlo to Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST). Podle ruské kosmické agentury Roskosmos kusy sondy dopadly do Indického oceánu.
„V roce 1972 vypuštěné kosmické zařízení Kosmos-482 přestalo existovat, opustilo oběžnou dráhu a dopadlo do Indického oceánu,“ uvedl Roskosmos podle ruské agentury RIA Novosti. Stalo se tak podle ní „západně“ od hlavního města Indonésie Jakarta.
Sondu vypustil Sovětský svaz do vesmíru kvůli průzkumu Venuše, ale vzhledem k poruše se nedostala z oběžné dráhy kolem Země. Byla navržena tak, aby vydržela vstup do husté atmosféry planety, proto vědci z EU SST nejprve odhadovali, že může přečkat návrat na Zemi.
Kulovitý aparát měl hmotnost 495 kilogramů a průměr 1,17 metru.
Sovětská vesmírná sonda Kosmos 482, která v 70. letech minulého století mířila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala z oběžné dráhy kolem Země, v sobotu nekontrolovaně dopadne na zemský povrch. Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST) nevylučuje pád na pevninu včetně Česka, zároveň ale poznamenává, že je větší pravděpodobnost zřícení do oceánu či neobydlených oblastí.
Sovětská sonda ze sedmdesátek se zřítí na Zemi. Nikdo neví, kam dopadne
Enjoy
Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, strávil roky budováním prestiže jako obchodní titán a technologický vizionář, v posledních měsících po získání moci ve Washingtonu se ale jeho popularita vytrácí. Uvedla to agentura AP s tím, že podle průzkumu, který vypracovala s institutem NORC, na Muska příznivě hledí 33 procent dospělých Američanů. Ještě v prosinci stejná sondáž uváděla 41 procent.
„Zničil a spálil svou reputaci“. Muskova popularita zeslábla
Leaders
Tomu se říká obchodní válka: po vyhlášení cla na Kanadu, ke kterým přistoupila Trumpova administrativa, se stupňuje odveta. Nyní Ontario torpédovalo smlouvu se Starlinkem.
Musk také někdy prohrává. Kanaďané odmítli jeho družice
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.