Reklama

Architektura požitku. Sauna je nejenom o zdraví

Plovoucí sauna od architektů H3T
se svolením architektonického studia H3T architekti
Eliška Zemanová
elz

Nejen ve Skandinávii, i v Česku má saunování silnou tradici. Její kořeny sahají již do doby panování Václava IV. – zlaté éry středověkého lázeňství. A stejně je tomu v případě lázeňských domů, které byly na našem území spojovány s kvalitní architekturou. Českou cestu architektonicky zajímavých saun bezpochyby prošlapává i studio H3T.

Reklama

Architekt Vít Šimek se stavbou saun zabývá od roku 2009, kdy s bývalým kolegou Štěpánem Řehořem postavili svou první, plovoucí saunu. „Saunování máme rádi, bylo to zajímavé téma a v rámci workshopu, co pořádal kamarád Lukáš Kladívko, jsme měli prostor pro první realizaci svépomocí,“ říká.

Jeho oblíbeným projektem jsou Lázně na lodi. Montovaná konstrukce s dobrou modulací bývá sezóně na pražské Výtoni a je velmi oblíbená a navštěvovaná. „Myslím, že by se z ní skoro mohl stát fenomén, nicméně současná situace to brzdí a již druhou sezonu saunu nestavíme,“ dodává s tím, že zájem o stavbu saun ale roste. „Myslím, že to souvisí s tím že společnost bohatne a asi také lidem více záleží na kvalitě jejich života a zdraví,“ dodává.

Sauna jako komunitní prostor

Plovoucí sauna na zatopeném lomu v Lipnici nad Sázavou.

Ze sauny rovnou do zatopeného lomu. I tak může vypadat wellness

Skandinávská tradice se v posledních několika letech rozmáhá i v tuzemsku. Saunu najdete v Národním divadle nebo na Vltavě s výhledem na Pražský hrad. Ateliér Hra teď navrhl jednu plovoucí, vznáší se na hladině zatopeného lomu.

Přečíst článek

Zajímavé sauny vznikají i v zahraničí, tedy tam, kde se daří kvalitní architektuře. Sauna může být důležitou komunitní a sociální platformou, jako je tomu v Sandhornøy na severu Norska nebo v helsinském Loyly Public Sauna Complex. A může přispět i při revitalizaci brownfieldů – jako v případě sauny přezdívané jako „plechová katedrály” od berlínského studia Raumlabor, jež oživila staré doky v Göteborgu. Na ukázky těchto architektonických skvostů se podívejte do fotogalerie v úvodu článku.

Reklama

Více o trendech v tuzemské i zahraniční architekuře můžete sledovat zde.

Saúdové na Expu fascinují. Žádný zábavní park, ale rovnou celé město

Druhý největší pavilon na letošním veletrhu Expo 2020 patří Saúdské Arábii. A fascinuje nejen svojí monstrózností. Návštěvníky pohltí pohledem na budoucnost arabského království, které se snaží zbavit ekonomické závislosti na těžbě ropy. Sází přitom na turismus a zábavu.

Přečíst článek

káva, ilustrační foto

Milovníci kávy se musí připravit na razantní zdražování

Cena kávy letí nahoru. Může za to malá úroda v Brazílii i problémy s její lodní přepravou z Vietnamu. Tíži zdražování ponesou zákazníci v kavárnách i obchodech. 

Přečíst článek

Reklama

Související

Architektonickou soutěž na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace vyhrálo studio Apropos Architects se skleněnou spirálou.

Češi chtějí japonskou Ósaku dobýt tím, co umějí nejlíp. Pavilon na Expu bude ze skla

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme