Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Odvolaný šéf společnosti OpenAI Sam Altman přechází s částí týmu do Microsoftu

Přestup do Microsoftu. Sam Altman se nevrátí, v OpenAI ho nahradí bývalý šéf firmy Twitch

Odvolaný šéf společnosti OpenAI Sam Altman a bývalý šéf správní rady firmy Greg Brockman přecházejí do Microsoftu, největšího podporovatele OpenAI. Na sítí X to oznámil šéf Microsoftu Satya Nadella. Altman a Brockman v Microsoftu povedou tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence (AI).

Přečíst článek
Nebezpečný RoundUp na hubení plevele. Skupina Bayer má pacientům s rakovinou vyplatit miliardu a půl

Nebezpečný RoundUp na hubení plevele. Skupina Bayer má pacientům s rakovinou vyplatit miliardové odškodné

Německá skupina Bayer má podle soudu v americkém státě Missouri vyplatit odškodnění ve výši 1,56 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 35 miliard korun, za zdravotní problémy, které vznikly v souvislosti s používáním přípravku RoundUp. Soud vyhověl požadavku několika žalobců, proti rozsudku se firma může odvolat.

Přečíst článek
dvousetkoruna

Index: Sazby spotřebitelských úvěrů se už téměř rok nezměnily

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu klesla meziměsíčně o 0,06 bodu na 9,36 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. V meziročním porovnání je hodnota nižší o 0,1 procentního bodu. Analytici neočekávají minimálně do konce tohoto roku výraznější výkyvy ani jedním směrem.

Přečíst článek
bývalý předseda správní rady OpenAI Greg Brockman

Chaos v OpenAI: Opustil ji další zakladatel, investoři tlačí na návrat Altmana

Z americké společnosti OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT, se po odvolání výkonného ředitele Sama Altmana rozhodl odejít i předseda správní rady Greg Brockman. Oznámil to na síti X. Altman i Brockman stáli u vzniku firmy, kterou podle informací serveru The Information opouštějí i další lidé. Krize ve firmě se tak podle agentury Reuters prohlubuje. Do všeho se nicméně vložili také významní investoři firmy v čele se společností Microsoft, kteří s Altmanem vyjednávají o jeho návratu do funkce výkonného ředitele. Tvrdí to alespoň několik zámořských médií s odkazem na vlastní zdroje.

Přečíst článek
Někdejší brněnský Prior půjde příští rok k zemi, podle odborníků je nedoceněný

Další rána pro brutalismus. Někdejší brněnský Prior půjde k zemi

Jeden z posledních zástupců architektonického stylu brutalismus v Brně, někdejší obchodní dům Prior u hlavního nádraží, čeká příští rok demolice. Brněnský architektonický manuál (BAM) až do poloviny prosince pořádá prohlídky, které lidem umožní tuto nedoceněnou památku poznat i zevnitř, uvedla historička architektury Šárka Svobodová, která patří mezi průvodce při těchto prohlídkách. Budova stojí osamoceně vedle brněnského hlavního nádraží, její terasa navazuje na lávku přes ulici Úzká do moderní nákupní galerie Vaňkovka. Stavbu obklopuje velké parkoviště.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Obří dopravní systém Starship odstartoval z kosmodromu v Boca Chica

SpaceX má za sebou další let lodi Starship. Ta se vznesla výš, ale opět vybuchla

Z kosmodromu v Boca Chica v americkém státě Texas dnes ve 14:03 středoevropského času odstartoval k druhému testovacímu letu dosud největší dopravní systém Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď se úspěšně oddělila od nosné rakety Super Heavy, která však místo vertikálního sestupu do vod Mexického zálivu explodovala. Starship úspěšně zažehla vlastní raketové motory a poprvé dosáhla hranice vesmíru, společnost s ní ale pak ztratila kontakt a posléze podle agentury AFP oznámila, že rovněž vybuchla.

Přečíst článek
Nový pavilon pro lední medvědy v pražské zoo vyjde na 1,2 miliardy korun

Nový výběh pro lední medvědy v Zoo Praha se prodraží o 330 milionů

Nový pavilon pro lední medvědy v pražské zoo vyjde na 1,2 miliardy korun oproti původně předpokládané ceně 870 milionů korun. Zvýšení nákladů o 330 milionů korun tento týden schválili pražští radní. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, materiálů a obecná inflace. Nynější expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle zástupců města a zoo je již nedostatečná.

Přečíst článek
Miliardář a majitel sítě X Elon Musk

Společnosti Apple, Disney, IBM a další pozastavily marketing na síti X, Musk chystá žalobu

Firmy Apple, Disney, Warner Bros Discovery či Lionsgate pozastavily marketing na platformě X poté, co její majitel Elon Musk sdílel protižidovský příspěvek. Informují o tom server listu The New York Times (NYT) a agentura Reuters. Musk uvedl, že společnost X Corp zažaluje organizaci Media Matters a další subjekty, které podle něj na platformu X zaútočily.

Přečíst článek
Na scénu přichází Mira Muratiová. Kdo je třicátnice, co v čele OpenAI střídá vyhozeného Altmana?

Kdo je třicátnice, co v čele OpenAI střídá vyhozeného Altmana?

Na postu šéfa společnosti OpenAI, která vyvinula chatbot ChatGPT, končí Sam Altman (38). Její představenstvo není spokojené s tím, jak s ním Altman komunikoval. Vedení podniku dočasně převezme jeho nynější technologická ředitelka Mira Muratiová (34).

Přečíst článek
Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí

Češi se snaží bojovat s inflací. Skupují zlato či nemovitosti

Češi při boji s inflací nejčastěji zvažují investice do zlata, nemovitostí nebo uložení peněz na termínovaný vklad. Zatímco zlato by volilo přes 25 procent lidí, termínovaný vklad nebo investici do nemovitostí přes 22 procent Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Median pro společnost Golden Gate mezi dvěma tisíci respondenty.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Bílý dům obvinil Muska z šíření antisemitismu a lží kvůli příspěvku na X

A zase ten Musk. Bílý dům ho tentokrát nařkl ze šíření antisemitismu a lží

Bílý dům obvinil amerického miliardáře Elona Muska, že v jednom z příspěvků na své sociální síti X šíří antisemitismus a nenávist. Agentura AP zároveň napsala, že se ze sítě stahují inzerenti v obavách, že se jejich reklamy objeví po boku pronacistického obsahu a nenávistných projevů obecně.

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

S evropskou společností problém nemáme, jen s elitami, řekl Putin a rýpl si do hospodářského růstu

Rusko nehodlá zavřít své okno do Evropy. Složité období momentálně prožívá ve vztahu s evropskými elitami, nikoliv však s evropskou společností, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Přečíst článek
Volkswagen dostává nálož od čínských elektromobilů

Volkswagen dostává naloženo od čínských elektromobilů. A není sám

Prodej německé automobilky Volkswagen v Číně bude letos zřejmě nejnižší od roku 2012, protože rychlý přechod k elektromobilům v zemi zvyšuje zájem o domácí značky. A německý automobilový gigant není jediný, který se potýká se slabým prodejem v Číně. Vyplývá to za analýzy, kterou provedla zpravodajská televize CNBC.

Přečíst článek
Veřejná prezentace vrtulníku UH-60 Black Hawk. Na snímku vpravo je chargé d'affaires Velvyslanectví Ukrajiny v ČR Vitalij Usatyj

Češi se skládají na vrtulník Black Hawk pro Ukrajinu. Za den vybrali miliony

Více než tři miliony korun už lidé vybrali za pouhý jeden den na nákup vrtulníku Black Hawk pro Ukrajinu. Celkem bude stroj stát 105 milionů. Vyplývá to z údajů na webu iniciativy Dárek pro Putina, která nakupuje za peníze z veřejných sbírek zbraně a další materiál pro ukrajinskou armádu a civilisty bránící se ruským okupantům. Pořadatelé sbírky stroj představili v Praze. Lidé mohli vidět vrtulník ve vzduchu i na zemi a na místě si také mohli vyzkoušet trenažér stroje.

Přečíst článek
Aktivista Ladislav Vrabel založil hnutí Plán Česká republika na 1. místě

Demonstrace v Praze se zúčastnilo 150 lidí, aktivista Vrabel založil politické hnutí

Aktivista Ladislav Vrabel na protivládní demonstraci na Staroměstském náměstí ohlásil vznik nového politického hnutí Plán Česká republika na 1. místě. Protestu se zúčastnilo zhruba 150 lidí.

Přečíst článek

News box

Obvodní soud pro Prahu 9 opět posunul projednávání rozsáhlého případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP). Hlavní líčení má začít v srpnu, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Barbora Chlostová. 
Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v Česku v květnu ↘  klesly meziměsíčně v průměru o 273 korun. Průměrná cena povinného ručení činila ročně 7438 Kč. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW.
Čechům, kteří opakovaně cestují do Egypta, mohou v zemi 🛑 přestat fungovat 📱 mobilní telefony. Egypt totiž letos zavedl clo na každý telefon, do kterého je založena egyptská SIM karta nebo cestovatelské eSIM, a pokud clo uživatel nezaplatí, telefon mu pro použití v zemi zablokuje. Uvedla to společnost O2.
Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel letos v květnu zpomalily  meziroční růst na 5,3 procenta. V dubnu rostly po revizi o 5,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.  Číst více
Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové 📜 kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu 100 tisíc tun ročně z dřívějších 20 tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. 
Izraelská armáda připravuje 📜 plán, který má zabránit tomu, aby se Írán opět stal hrozbou pro Izrael, řekl izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Informuje o tom agentura Reuters. Kacův komentář přichází na pozadí 12 dní trvající vzdušné války, kterou Izrael zahájil v noci na 13.června útokem na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a vojenské špičky. 

Čína od soboty uvalí na dovoz brandy vyráběné v Evropské unii cla až 3️⃣4️⃣,9️⃣ procenta. Uvedlo to čínské ministerstvo obchodu, které dnes oznámilo ukončení antidumpingového vyšetřování. Peking už loni na podzim uvalil prozatímní antidumpingová cla na brandy z EU v pásmu 30,6 procenta až 39 procent. Opatření se dotkne především francouzského koňaku, akcie jeho výrobců tak reagují na zprávu poklesem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rekordně velký ruský útok na Kyjev a další ukrajinská města za jasný důkaz, že bez velkého tlaku Rusko  nezmění své hloupé destruktivní chování. Změna k lepšímu závisí hlavně na Spojených státech, napsal na sociální síti X. Ukrajina se brání ruské agresi čtvrtým rokem.

Sklizeň základních obilovin bude letos kolem 6️⃣,8️⃣2️⃣ milionu tun, podobně jako loni. Vyplývá to z prvního odhadu sklizně, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Řepky se sklidí 998 tisíc tun, meziročně o 5,4 procenta více. Sklizeň obilovin i řepky ale bude podle statistiků ve srovnání s pětiletým průměrem nižší. Statistici údaje o sklizni během léta ještě několikrát zpřesní.

Rusko v noci na dnešek nasadilo k útoku na Ukrajinu 5️⃣3️⃣9️⃣​​​​​​​ dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze. Proti sousední zemi ruské síly odpálily také 11 balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Informuje o tom ukrajinské letectvo.

Doporučujeme