Reklama

Firmy sedí na balíku peněz. Jejich vklady u bank převyšují úvěry

Bankovní trezor, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Vklady českých podniků u bank převyšovaly v květnu úvěry o rekordních 112,5 miliardy korun. V dubnu to bylo o 91,9 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik České národní banky.

Reklama

Do ojedinělé situace, kdy mají na úložkách v bankách více peněz, než kolik dluží, se firmy poprvé dostaly v červenci 2020. Předtím po celou dobu od listopadu 1989 byly podniky vůči bankám dlužníky.

„Firemní vklady v korunách i cizí měně překročily ke konci května jeden a čtvrt bilionu korun, meziměsíčně stouply o 21,3 miliardy korun. V případě podnikových úvěrů registrujeme nepatrný meziměsíční nárůst na 1,142 bilionu korun. Kladné podnikové saldo tak opět po několika měsících stouplo na dosud nejvyšší hodnotu 112,5 miliardy korun,” uvedl analytik asociace Miroslav Zámečník.

Přírůstek vkladů obyvatel dosáhl šesti miliard korun na 2,968 bilionu korun proti dubnovému nárůstu o 40 miliard. I to ale lze podle Zámečníka interpretovat jako dobrou zprávu. Od vypuknutí pandemie covid-19 jde o kumulovaný vzestup o nevídaných 409 miliard korun, meziročně pak o 305,7 miliardy korun. „Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně,” podotkl.

Výběr z bankomatu, ilustrační foto

Češi si z bankomatu vybírají přes pět tisíc korun

Během pandemie počet výběrů z bankomatů klesl, vzrostla ale vybíraná částka. Češi si uspořili navíc zhruba dvě stě miliard, ovšem už začínají covidový polštář rozpouštět.

Přečíst článek

Úvěry obyvatelstvu meziročně stouply o 8,17 procenta, zatímco vklady o 11,5 procenta. Za dynamikou úvěrů stojí nečekaně silná poptávka po úvěrech na bydlení, tažených snahou využít nízkých úrokových sazeb před jejich očekávaným zvýšením, a ochránit své úspory před znehodnocením inflace prostřednictvím investic do nemovitostí. Objem hypotečních úvěrů na bytové nemovitosti stoupl meziročně o desetinu. To ale představuje 125 miliard korun, jež je zapotřebí srovnat s podstatně objemově větším přírůstkem vkladů, upozornil.

Reklama

Z těchto srovnání vychází překvapivá odolnost živnostníků, kteří jako celek mají vůči bankovnímu sektoru již tradičně aktivní saldo mezi vklady a úvěry, uvedl Zámečník. To za dobu pandemie narostlo o téměř 34 miliard korun, a to téměř výhradně na vrub vysoké tvorby depozit, když načerpané úvěry za stejnou dobu stouply v řádu zhruba 800 milionů korun.

Foto: Pixabay

Nesplácené úvěry živnostníků rostou rychleji než za krize 2008.

Živnostníci na huntě. Nesplácené úvěry jim rostou rychleji než za krize 2008

Objem nesplácených úvěrů živnostníků během pandemie vzrostl o padesát procent. Jde o nejpostiženější skupinu dlužníků vůbec. 

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme