Američtí senátoři hlasují o zákazu TikToku. Vadí jim možnost zneužívání dat

V případě schválení zákona bude muset majitel TikToku své americké operace uzavřít anebo najít kupce. Ani jedno nebude jednoduché.
Američtí senátoři by mohli ještě tento víkend hlasovat o návrhu zákona, který čínského vlastníka sociální sítě TikTok, společnost ByteDance, pravděpodobně postaví před těžkou volbu. Prodat svůj podnik ve Spojených státech nebo ho zavřít.
Obavy, že by data o milionech Američanů mohla skončit v rukou čínské vlády, vedly k úsilí Kongresu oddělit TikTok od společnosti sídlící v Pekingu. TikTok se brání, že ByteDance není agentem Číny ani žádné jiné země. ByteDance také trvá na tom, že to není čínská firma, a poukazuje na mnoho globálních investičních firem, které vlastní 60 procent společnosti.
Útok na malé děti
Ale mimořádný úspěch aplikace v USA z ní udělal další bod vzplanutí mezi Washingtonem a Pekingem. Podle výzkumu Pew Research Center přibližně 170 milionů Američanů pravidelně používá TikTok. To zahrnuje 6 z 10 mladších třiceti let, z nichž pětina tvrdí, že jsou na něm téměř neustále, Více než 40 procent uživatelů ve Spojených státech uvádí, že je to jejich pravidelný zdroj zpráv.
Senátoři se potýkají s tím, že zákaz TikToku by mohl být napaden jako porušení svobody slova. Donutit ByteDance k prodeji aplikace je zdánlivě jednodušší, ale i tato možnost naráží na překážky.
Za prvé, analytici říkají, že Peking se pokusí ze všech sil zastavit prodej. Ještě větší otázkou ale je, ale kdo by si vůbec mohl dovolit koupit americké operace TikToku, které by podle některých odhadů mohly stát až 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Podle deníku Financial Times TikTok loni ve Spojených státech utržil 16 miliard dolarů, ale globálně je firma stále ztrátová.
Před lety se mluvilo například o amerických technologických gigantech Microsoftu či Oraclu, ale zdá se, že ty jsou nyní mimo hru. Texaský Oracle ale od roku 2022 spravuje data amerických uživatelů, což americkým politikům prozatím stačilo jako ústupek v rámci ochrany dat amerických uživatelů.
Zájemci se hlásí
Aktuálně se prvním veřejným zájemcem stal Steven Mnuchin, investiční bankéř, který působil ve vládě Donalda Trumpa na postu ministra financí. „Myslím, že by tento zákon měl projít. Takováto věc musí být pod kontrolou amerického byznysu,“ prohlásil k projednávanému zákonu Mnuchin pro CNBC. Druhým zájemcem je americká videoplatforma Rumble, která je zvlášť oblíbená mezi příznivci konzervativních idejí. Rumble slovy svého CEO Chrise Pavlowského svůj zájem zveřejnil na sociální síti X (dříve Twitter). Podle serveru Axios jsou nejlogičtějšími kupci americké části TikToku nečínští investoři ByteDance. Tedy hlavně investiční společnosti General Atlantic, Sequoia Capital a Susquehanna International Group.
Jakýkoliv zájemce bude ale potřebovat silný žaludek. I kdyby ByteDance prodával se slevou ze zmíněných 100 miliard dolarů, je to stále obrovská částka za firmu, která negeneruje žádný zisk.
Důvodem skokového zdražování, k němuž se Apple letos na podzim uchyluje, je dražší dolar. Projevilo se to již na nových iPhonech 14, nyní podle agentury Bloomberg Apple zdraží aplikace v App Storu.
Apple chystá další zdražování. Po telefonech přijdou na řadu aplikace
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.