Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

úzkokolejka - informace o tématu

Úzkokolejka

Úzkokolejka má dostat novou šanci. Obce však po jejím provozování příliš netouží

Věřitelé zadlužené firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která je v úpadku, schválili její možnou reorganizaci. Investor, jímž by měla být firma Good thing, chce o koupi úzkokolejných drah na jihu Čech a Vysočině jednat s obcemi. Reorganizační návrh počítá s tím, že by dráhu koupily obce. Část vozů by koupila firma Swietelsky Rail CZ.  Krajský soud v Českých Budějovicích již dvakrát poslal firmu JHMD do konkurzu, pokaždé ale jeho rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Praze. 

Přečíst článek
Reklama

News box

Francouzská maloobchodní společnost Casino 🛒, na jejímž převzetí se dohodlo konsorcium firem kolem českého podnikatele Daniela Křetínského, loni výrazně prohloubila ztrátu. Zadlužený řetězec supermarketů a hypermarketů oznámil, že konsolidovaná čistá ztráta činila téměř 5,7 miliardy eur (zhruba 144 miliard korun) proti ztrátě 316 milionů eur o rok dříve.

Investiční skupina KKCG Karla Komárka dokončila převzetí německé vývojářské a poradenské firmy Avenga. Stala se dceřinou společností plně vlastněnou KKCG. Koupi Avengy od fondů spravovaných společnostmi Oaktree a Cornerstone oznámila KKCG na konci loňského roku. Cenu nezveřejnila, ale podle médií šlo o vyšší jednotky miliard korun

Číst více
Poslední rozloučení s ruským opozičním politikem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů zemřel před dvěma týdny ve věznici, se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle které bude poté kritik Kremlu pohřben na Borisovském hřbitově na jižním okraji ruské metropole.

K jednání soudu o moratoriu Liberty Ostrava dorazil majitel koncernu Sanjeev Gupta. Jednání soudu je neveřejné a začalo chvíli po desáté hodině. Odboráři Guptu několikrát vyzvali, aby začal pracovat na spuštění provozu. Podle úterních informací Hospodářských novin byl Gupta v tomto měsíci už dvakrát v Česku, kde situaci řešil s právníky a managementem.

Číst více
Stávka pozemního personálu německé Lufthansy za vyšší mzdy 💰 podle odborů Verdi, které k protestu vyzvaly, nenarušuje odbavování cestujících ani lety samotné. 
Letecká společnost American Airlines se blíží dohodě o nákupu asi 100 letadel , část od evropského výrobce Airbus a část od jeho amerického rivala Boeing. Evropský výrobce pravděpodobně získá o něco vyšší počet objednávek, uvedla dnes agentura Reuters, která se odvolává na dva informované zdroje. 
Největší ruská banka Sberbank v loňském roce zvýšila čistý zisk 💰 více než pětinásobně na 1,5 bilionu rublů (382,1 miliardy korun). V roce 2022 naopak bance zisk téměř o 80 procent klesl. Příčinou byly rozsáhlé sankce zaměřené na finanční sektor, které Západ zavedl proti Rusku.
Ceny bytů a domů na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku zmírnily tempo meziročního poklesu na 1,1 procenta po snížení o 3,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Reality tak zlevnily třetí kvartál v řadě. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu. Ten vývoj cen sleduje ze smluv o převodu nemovitostí, které eviduje katastr nemovitostí.
ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně klesly 📉 o 1,8 procenta, byly tak nižší poprvé za víc než tři roky. V zemědělství se výrobní ceny snížily o 19,8 procenta. Ceny stavebních prací se ve srovnání s loňským lednem zvýšily o dvě procenta a u tržních služeb pro podniky vzrostly o 4,6 procenta. 
Evropská komise (EK) prověřuje, zda americká společnost Microsoft nebrání  zákazníkům v používání bezpečnostního softwaru, který nabízí konkurence. Vyplývá to z dokumentu, který EK v lednu poslala nejméně jednomu konkurentovi a do kterého měla možnost nahlédnout agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Doporučujeme