Počet datových schránek, které si dobrovolně zřídily nepodnikající osoby, přesáhl jeden milion. Dalších 3,46 milionu schránek mají povinně ze zákona podnikatelé, firmy nebo státní úřady. Uvedla to Digitální a informační agentura v tiskové zprávě, která má službu na starosti.
Schodek letos přesáhne 300 miliard, překoná tedy plán vlády. Ta by mohla hodně ušetřit masivnějším propouštěním státních zaměstnanců, míní ekonom Lukáš Kovanda.
Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499 056 lidí, což je o 10 177, tedy o dvě procenta, víc než loni. Nejpočetnější skupinou státních zaměstnanců jsou učitelé, tvoří 38,9 procenta z nich. Na platy státních zaměstnanců by mělo letos jít 265,1 miliardy korun. Vyplývá to z informační brožury ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.
Naprostá většina společenských problémů je dnes svou povahou komplexní a vyžaduje spolupráci a nadresortní koordinaci. Stát ale bohužel stále funguje resortně, drží se striktně pravomocí a gescí jednotlivých ministerstev. To brzdí efektivní práci státní správy, způsobuje ne-efektivitu a stojí hodně peněz. Mnoho úředníků i politiků si to dobře uvědomuje, ale stejně se s tím roky nedaří téměř nic udělat. Na resortismus narazí každý, kdo chce něco měnit a mnohé pozitivní snahy na něm troskotají. Je čas překonat resortismus, tu metlu čehokoliv pozitivního ve státní správě, míní bývalý šéf české Transparency International David Ondráčka.
Estonsko je v otázce digitalizace nejpokročilejší země. Je zde možné vyplnit daňové přiznání online během tří minut či odvolit od počítače. „Estonci jsou pragmatičtí. Chtějí jednoduché a funkční věci,“ říká Erika Piirmetsová z estonské vládní organizace e-Estonia, která byla jedním z hostů na summitu Disraptors 2022 a je považována za „první dámu estonské digitalizace“.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos, podle kterého osoby zastávající funkce ve státním aparátu a odeslané služebně do okupovaných oblastí na východě a jihu Ukrajiny budou dostávat dvojnásobný plat. O Putinově dekretu informovala ruská média.
Platy ve veřejném sektoru jsou dlouhodobě polem, na němž se ekonomové střetávají s politiky. Ještě před pár měsíci se vzácně shodli, že platy v těžkých dobách nelze zvedat. Tomu je ale nyní konec. V ještě těžších dobách jde evidentně ekonomická logika stranou a převládá logika politická. Ta se ale brzy projeví na dalším růstu inflace.
Platy státních zaměstnanců mají růst o pět až sedm procent, bude-li to více, zbytečně se roztočí inflace. Vláda by jich navíc měla propustit alespoň nižší desítky procent.
Zvyšování platů ve státní sféře bude v roce 2022 nerovnoměrné. Zatímco zdravotníkům se zvýší platy dokonce o šest procent, zaměstnanci ve státní službě nedostanou nic navíc. Vyplývá to ze závěrů středečního jednání vlády.
Hned po sametové revoluci začal Martin Cígler podnikat, vytvořil svůj první účetní program pro firmy. Nyní je společnost Solitea, kterou založil a vede ji, hegemonem podnikového software ve střední Evropě. A dál roste. Její programy využívá přes čtvrt milionu firem v Česku, na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku a dalších zemích. Solitea v posledních letech kupuje ve spojení s investiční skupinou Sandberg jednu firmu za druhou a zvětšuje svůj dosah. Má Dotykačku, iDoklad a dalších víc než třicet produktů. Už kolem ní začaly kroužit nadnárodní IT koncerny. Cígler má našlápnuto stát se jedním z nejbohatších lidí v Česku.
Nevěřte tomu, že elektronická identita vám nemůže způsobit problémy. Stát totiž zřídí datovou schránku automaticky, píše v komentáři pro newstream.cz šéf Expobank CZ a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.
Norská centrální banka překvapivě a poprvé od roku 2020 snížila základní úrokovou sazbu. Zároveň naznačila, že v letošním roce počítá s dalším snížením. Hlavní úroková sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta, oznámila Norges Bank.
Pozemky na ploše téměř 1,2 hektaru u hotelu Sklář v krkonošském Harrachově se podařilo státu na druhý pokus prodat. V elektronické aukci je zatím neznámý zájemce získal za vyvolávací cenu 73 milionů korun. Vítězem se stala právnická osoba.
Cena platiny na světových trzích pokračuje ve výrazném růstu 📈 a vyšplhala se až na nejvyšší úroveň za více než deset let. K růstu přispívá vysoká poptávka a očekávání deficitu na trhu. Na spotovém trhu cena platiny přesáhla 1350 dolaru (29 200 korun) za troyskou unci (oz; 31,10 gramu), což byla nejvyšší hodnota od září 2014. Informuje o tom agentura Bloomberg.
Automobilka Tatra Trucks z Kopřivnice na Novojičínsku chystá investice za více než 7,3 miliardy korun. Cílem je zvýšit výrobní kapacitu až na 3000 vozidel ročně, posílit konkurenceschopnost na globálních trzích a proměnit továrnu v moderní a udržitelný průmyslový komplex.
Číst více
Americký výrobce počítačových čipů Texas Instruments (TI) investuje v USA více než 60 miliard dolarů 💰 (1,3 bilionu korun). Reaguje tím na tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po velkých technologických firmách požaduje, aby v zemi zvýšily objem výroby. Firma plánuje postavit nebo rozšířit sedm závodů ve třech lokalitách a vytvořit asi 60 tisíc pracovních míst.
Číst více
Izraelská armáda oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku, zařízení na výrobu jaderných zbraní v Natanzu a desítky vojenských cílů na různých místech země. Útočilo celkem 40 stíhaček, které vypustily stovku střel, uvedl zpravodajský web The Times of Israel.
Stavební spořitelny poskytly za prvních pět měsíců roku úvěry za 26,5 miliardy korun. Proti stejnému období loňského roku se objem úvěrů zvýšil o polovinu.
Izraelská armáda dnes vyzvala k evakuaci v okolí íránského těžkovodního reaktoru v Aráku. Varování zveřejnila na síti X.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.