Slovenský premiér Robert Fico, který v květnu přežil pokus o atentát, řekl, že očekává další útok na člena vládní koalice. Uvedl to v reakci na demonstraci proti ministryni kultury Martině Šimkovičové a ministrovi spravedlnosti Borisovi Suskovi, kterou svolaly dvě opoziční strany.
Bangladéšský nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Júnus, který se vrátil do vlasti, složil přísahu jako šéf prozatímní vlády, informují tiskové agentury. Předchozí vládu smetly nepokoje. Mezi nejdůležitější úkoly nového premiéra bude patřit uklidnění situace v zemi a příprava voleb po týdnech násilí a chaosu.
Ruská prokuratura požádala soud o 15 let vězení pro americko-ruskou občanku Xeniji Karelinovou, která čelí obvinění z vlastizrady. Amatérská baletka podle ruské tajné služby FSB v roce 2022 přispěla drobným obnosem ukrajinské charitě. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Karelinová před soudem v Jekatěrinburgu o den dříve přiznala vinu. Rozsudek se podle jejího advokáta očekává 15. srpna.
Kamale Harrisové bude v prezidentských volbách krýt záda šedesátiletý Tim Walz, úspěšný progresivní guvernér z Minnesoty, který umí porážet republikány v jejich prostředí.
O tom, že sociální sítě značně deformují realitu a mění politickou soutěž, již pochybuje málokdo. Elon Musk však svými poznámkami na adresu britských politiků může přivolat globální regulaci sociálních sítí. A upřímně řečeno, nebylo by to úplně od věci.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová si jako svého viceprezidentského kandidáta do listopadové prezidentské volby vybrala guvernéra Minnesoty Tima Walze, napsal dnes zpravodajský web televize CNN s odvoláním na čtyři informované zdroje. Agentura AP s odvoláním na tři své zdroje rovněž uvedla, že si demokratka jako spolukandidáta vybrala právě Walze. Kampaň Harrisové zatím výběr oficiálně nepotvrdila.
Při pondělních demonstracích v Bangladéši, které vedly k rezignaci premiérky šajch Hasíny Vadžídové, zahynulo podle nové bilance nejméně 113 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje. Prezident Muhammad Šahabuddín rozpustil parlament, čímž splnil jeden z požadavků protestujících studentů.
Slovensko se nepřidá k bojkotu aktivit maďarského předsednictví v Radě Evropské unie, řekl slovenský prezident Peter Pellegrini při návštěvě Budapešti. Evropská komise v pondělí oznámila, že vzhledem k vývoji od začátku maďarského předsednictví plánuje na neformální jednání ministrů posílat místo eurokomisařů pouze vysoké úředníky.
Americký prezident Joe Biden je pod tlakem. Lídři demokratů v Kongresu mu totiž naznačili, že by měl vzdát kampaň. A ozval se i bývalý americký prezident Barack Obama.
Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno spolupracovat s každým lídrem USA, který bude ochoten vést „vzájemně respektující dialog“. Šéf diplomacie země, která už téměř dva a půl roku vede válku proti Ukrajině, to dnes podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci v OSN.
Stát 📈 zvýší kontrolu zabezpečení objektů 428 firem, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní. Pokud nenaplní zákon, hrozí jim neposkytnutí licence, uvedl po dnešním zasedání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Jde o reakci na páteční zapálení areálu zbrojařské společnost LPP Holding.
Kladno a Teplárna Kladno uzavřely novou 🤝 dohodu o zásobování teplem do dubna 2028. Cena tepla pro koncové odběratele se nezmění, informoval mluvčí kladenské radnice Vít Heral. Teplárna letos v únoru vyzvala Energetický regulační úřad, aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město, protože výroba tepla je pro teplárnu po 31. březnu ekonomicky neudržitelná.
Německý kancléř 👨 Friedrich Merz dnes řekl, že je americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi vděčný za odložení útoků na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Na tiskové konferenci dodal, že Trumpovi své obavy kvůli plánovaným útokům na íránskou energetiku sdělil v nedělním telefonátu. Nabídl v něm také německou pomoc v jednáních o příměří na Blízkém východě.
Z bývalé ubytovny v areálu Skloněná v Praze 9 má vzniknout přes 1️⃣5️⃣0️⃣ bytů dostupného městského bydlení, komunitní centrum a služebna městské policie, pražští radní dnes schválili výběr projektanta. Projekt rekonstrukce zajistí společnost Atelier 99 za 17,24 milionu korun bez DPH. Projektová dokumentace by měla být hotova do května, termín stavebních prací zatím není známý.
Íránská agentura Fars s odkazem na svůj zdroj tvrdí, že Írán ❌ nejedná přímo ani nepřímo se Spojenými státy. Uvedla to poté, co americký prezident Donald Trump na své sociální síti napsal, že USA měly s Teheránem dobré rozhovory a zdůvodnil tím pětidenní odklad útoků na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu.
Pražská burza začala nový týden výrazným 📉 poklesem. Index PX se po zahájení dnešního obchodování poprvé od začátku loňského prosince propadl pod 2500 bodů. Po poledni ale index část ztrát umazal, což patrně souvisí s tím, že americký prezident Donald Trump nařídil na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu.
Americký prezident 👴 Donald Trump nařídil na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Oznámil to na sociální síti Truth Social s tím, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě.
Hrubý domácí produkt Ruska byl letos v lednu o 2,1 procenta 📉 nižší než před rokem, uvedl ruský prezident Vladimir Putin na poradě o ekonomických problémech. Šéf Kremlu stanovil úkol vrátit ruskou ekonomiku na cestu udržitelného růstu a hovořil o potřebě vyvážených rozhodnutí ohledně využití dodatečných příjmů z prudkého růstu cen ropy a plynu na světovém trhu, uvedly tiskové agentury.
Kompletní rekonstrukci Divadla na Vinohradech chce Praha zadat společnosti GG AVERS Divadlo, kterou tvoří firmy Geosan Group a Avers. V soutěži nabídla cenu 1,66 miliardy korun bez DPH. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky byla 2️⃣,2️⃣1️⃣ miliardy korun bez DPH.
Zahraniční dluh České republiky činil ke konci loňského roku 5️⃣,6️⃣8️⃣3️⃣ bilionu korun. Meziročně byl o 423,2 miliardy korun vyšší a představoval 66,5 procenta hrubého domácího produktu. V posledním čtvrtletí loňského roku zahraniční dluh narostl o 127,2 miliardy korun.