Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.
Francie letos dováží více ruského plynu než Maďarsko. V prvním letošním pololetí dramaticky navýšila objem dovozu ruského plynu, meziročně o více než 100 procent.
Slovensko by mohlo Česku vytrhnout trn z paty. Pokud by z České republiky učinilo tranzitní zemi, tuzemské plynovody by byly díky příslušným poplatkům rázem výdělečnější.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom začne od roku 2027 vyvážet deset miliard metrů krychlových plynu do Číny. Na výroční valné hromadě akcionářů to podle agentury Reuters uvedl šéf firmy Alexej Miller. Řekl také, že plynovod Síla Sibiře do Číny, který zahájil provoz na konci roku 2019, dosáhne plánované kapacity 38 miliard m3 ročně v roce 2025.
Arbitrážní soud ruského Severozápadního okruhu potvrdil dřívější soudní rozhodnutí, které zakazuje českému provozovateli sítě plynovodů Net4Gas pokračovat v řízení proti ruské společnosti Gazprom Export v zahraničí, informovala ruská státní tisková agentura TASS. Česká společnost v reakci odkázala na svá dřívější vyjádření ke kauze. V nich uvedla, že se zákazem řídit nebude, protože rozhodnutí ruských soudů je v rozporu s mezinárodním právem.
Maďarsko je spokojeno se spoluprací s Ruskem v dodávkách zemního plynu a nemá v plánu přestat jej od Moskvy nakupovat. A to navzdory tlaku, který je na Maďarsko v tomto ohledu vyvíjen. Na ekonomickém fóru v Petrohradu to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Státní podnik ČEPS dokončil nákup a převzetí společnosti NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Obchod potvrdily tuzemské i evropské regulační úřady, obě strany podepsaly převodní listiny. Za zadluženou firmu zaplatí ČEPS maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil státní firmě ČEPS nákup provozovatele plynovodů NET4GAS. Akvizici, která nemá přesáhnout pět miliard korun, v září schválila vláda. Má zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, protože NET4GAS vlastní výlučnou licenci pro přepravu zemního plynu v Česku.
Objem ruského plynu dováženého do Česka znatelně narůstá. Včera podle dat ENTSOG, tedy evropské sítě přepravců plynu, činil objem plynu přepravený ze Slovenska do Česka stanicí Lanžhot více než 123 tisíc megawatthodin. To je dosavadní letošní nejvyšší údaj.
Státní společnost ČEPS koupila firmu NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Oznámila to společnost ČEPS. Akvizici, kterou ve středu schválila vláda, ještě budou posuzovat regulační orgány.
Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou.
Nejvíce nominací na americkou televizní cenu Emmy dnes získalo dystopické drama z pracovního prostředí Odloučení, které posbíralo 27 nominací, zatímco hollywoodská satira Studio jich získala 23. Oba tituly jsou z dílny streamovací platformy Apple TV+, která tak letošnímu ročníku dominuje.
Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že americké sekundární sankce vůči Rusku by mohly velmi tvrdě zasáhnout země jako jsou Brazílie, Čína nebo Indie, pokud by pokračovaly v obchodování s Ruskem. Zároveň Rutte sdělil, že s americkou stranou ještě konkrétně neprojednával dodávky zbraní dlouhého doletu pro Ukrajinu, ale na tématu pracuje.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi. Na sociálních sítích zveřejnil svůj rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020 a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení ukrajinské nezávislosti přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.
Papírnám Brno, které vyrábějí kancelářské a školní potřeby a plastové obaly na potraviny, se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření. Setrvávají v něm od roku 2019, přičemž loni ztráta dosáhla 28,1 milionu korun.
Majitelé obchodního domu Máj na pražské Národní třídě požádali stavební úřad o prodloužení doby umístění pohyblivých motýlů na fasádě budovy. Bez dalších podrobností to řekl mediální zástupce obchodního domu Karel Samec.
Násilí izraelské armády a židovských osadníků proti Palestincům na Západním břehu Jordánu v poslední době roste. V dnešní zprávě to uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle úřadu izraelská armáda často používá proti Palestincům na okupovaném území nepřiměřenou sílu. Vedle toho roste počet útoků ze strany osadníků.
Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci vzrostla více, než se čekalo. Uvedl to dnes hospodářský institut ZEW, jehož index důvěry se zvýšil na 52,7 bodu z červnových 47,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hodnota indexu dosáhne 50,3 bodu.
Německo a Spojené státy připravují společnou dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Náklady v přepočtu zhruba za 49 miliard korun uhradí Německo. Po setkání s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem ve Washingtonu to německým médiím řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Evropské spojence vyzval, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu.
Ceny zboží a služeb na Slovensku v červnu meziročně vzrostly o 4,3 procenta z květnového tempa 4,1 procenta. Inflace tak dosáhla maxima od konce roku 2023. Podle dřívějších údajů unijního statistického úřadu Eurostat patří Slovensko v eurozóně k zemím s nejvyšší inflací.
Japonsko vytvořilo nový správní orgán, který má řešit obavy místních obyvatel z rychlého růstu počtu cizinců v zemi v posledních letech. Strach z nejaponských obyvatel je klíčovým tématem před nadcházejícími volbami, uvedla dnes agentura Reuters. Vláda uvedla, že nový úřad bude fungovat jako meziresortní "kontrolní věž", která bude řešit takové problémy, jako je kriminalita či nadměrný turistický ruch.