Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hamás - informace o tématu

USA vedou mezinárodní operaci k ochraně lodí před útoky Húsíů v Rudém moři

Týden tradera: Po akciové korekci může v USA přijít rychlé snižování úroků

První lednový týden se nesl ve znamení určité korekce předchozích dosažených zisků. Mezi hlavní důvody tohoto pohybu lze jmenovat nárůst napětí na Blízkém východě. Dánský Maersk oznámil, že až do odvolání platí odklon jeho lodí od nebezpečné oblasti v Rudém moři. To vzbuzuje obecné obavy o vliv těchto problémů na globální ekonomický vývoj. Negativně rovněž působí také zprávy o zabití jednoho z představitelů teroristického hnutí Hamás na území Libanonu.

Přečíst článek
Po útoku na Izrael sklízí kritiku i Netanjahu, podle komentátorů posílil Hamás

Netanjahu je terčem kritiky. Posiloval Hamás a vytvořil podmínky pro útok, píší světová média

Rozsáhlý útok palestinských radikálů podle médií ukazuje nejen na selhání zpravodajských služeb, ale i na selhání muže, který téměř nepřetržitě posledních více než deset let stojí v čele Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu podle komentářů v izraelském i zahraničním tisku svou politikou posiloval teroristy z hnutí Hamás a pomohl vytvořit podmínky pro jejich překvapivou víkendovou ofenzívu.

Přečíst článek
Izraelská armáda obnovila kontrolu na hranici s Pásmem Gazy

Totální blokáda Gazy. Izrael nebude dodávat elektřinu ani potraviny, uvedl ministr obrany Galant

Izraelské ozbrojené síly oznámily, že obnovily kontrolu nad izraelskými obcemi u hranice s Pásmem Gazy, kam v sobotu vtrhli ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás. Izraelský ministr obrany Joav Galant dále nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. Galant označil opatření za součást boje proti „bestiím“, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek
Izrael podle egyptského zpravodajského zdroje ignoroval varování

Izraelská vláda podcenila situaci, varovali jsme je, uvedl egyptský zpravodaj

Egypt, který často slouží jako prostředník mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás, opakovaně hovořil s Izraelci o „velké“ hrozbě. Izraelští představitelé se ale soustředili na okupovaný Západní břeh Jordánu a varování ohledně Pásma Gazy zlehčovali. Agentuře AP to řekl nejmenovaný představitel egyptských zpravodajských služeb v souvislosti s víkendovým útokem palestinských ozbrojenců právě z Pásma Gazy na izraelské území, při němž zahynulo nejméně 700 Izraelců.

Přečíst článek
rakety systému Železný dóm letí sestřelit útočné rakety hnutí Hamás

Lukáš Kovanda: Útok Hamásu může zvýšit cenu pohonných hmot i v Česku, pomůže též Rusku

Bezpříkladný útok Hamásu na Izrael může výrazně zvýšit cenu pohonných hmot i v ČR. Zejména v okamžiku, kdy Izrael identifikuje Írán jako faktického strůjce útoku. V takovém případě by Izrael mohl zahájit útok právě na Írán, a to patrně s podporou USA. Americký ministr zahraničí Blinken již déle nevylučuje vojenský útok na Írán, jenž má Teheránu zabránit ve vývoji jaderné zbraně. Nyní by se tedy nabízela možnost.

Přečíst článek
Izrael je ve válce

Analytička: Hamás už teď vyhrál, Netanjahuův pád započal

Překvapivý a masivní útok palestinských radikálů na Izrael je podle analytičky Ireny Kalhousové z Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vítězstvím hnutí Hamás, které za ním stojí. Není jen selháním izraelských zpravodajců, ale celého systému v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem, uvedla dnes Kalhousová na síti X. Podle ní může skončit odstoupením předsedy izraelské vlády podobně, jako tomu bylo před 50 lety po takzvané jomkipurské válce.

Přečíst článek

Izrael je ve válce

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu ráno zahájili rozsáhlý a podle agentur překvapivý útok na Izrael. Vypálili stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která se střetávají s policisty a vojáky. K útokům se přihlásilo radikální hnutí Hamás. Izraelská armáda uvedla, že je ve válečném stavu, povolává rezervisty a zahájila nálety na Pásmo Gazy. 

Přečíst článek
Reklama

News box

Poslední rozloučení s ruským opozičním politikem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů zemřel před dvěma týdny ve věznici, se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle které bude poté kritik Kremlu pohřben na Borisovském hřbitově na jižním okraji ruské metropole.

K jednání soudu o moratoriu Liberty Ostrava dorazil majitel koncernu Sanjeev Gupta. Jednání soudu je neveřejné a začalo chvíli po desáté hodině. Odboráři Guptu několikrát vyzvali, aby začal pracovat na spuštění provozu. Podle úterních informací Hospodářských novin byl Gupta v tomto měsíci už dvakrát v Česku, kde situaci řešil s právníky a managementem.

Stávka pozemního personálu německé Lufthansy za vyšší mzdy 💰 podle odborů Verdi, které k protestu vyzvaly, nenarušuje odbavování cestujících ani lety samotné. 
Letecká společnost American Airlines se blíží dohodě o nákupu asi 100 letadel , část od evropského výrobce Airbus a část od jeho amerického rivala Boeing. Evropský výrobce pravděpodobně získá o něco vyšší počet objednávek, uvedla dnes agentura Reuters, která se odvolává na dva informované zdroje. 
Největší ruská banka Sberbank v loňském roce zvýšila čistý zisk 💰 více než pětinásobně na 1,5 bilionu rublů (382,1 miliardy korun). V roce 2022 naopak bance zisk téměř o 80 procent klesl. Příčinou byly rozsáhlé sankce zaměřené na finanční sektor, které Západ zavedl proti Rusku.
Ceny bytů a domů na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku zmírnily tempo meziročního poklesu na 1,1 procenta po snížení o 3,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Reality tak zlevnily třetí kvartál v řadě. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu. Ten vývoj cen sleduje ze smluv o převodu nemovitostí, které eviduje katastr nemovitostí.
ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně klesly 📉 o 1,8 procenta, byly tak nižší poprvé za víc než tři roky. V zemědělství se výrobní ceny snížily o 19,8 procenta. Ceny stavebních prací se ve srovnání s loňským lednem zvýšily o dvě procenta a u tržních služeb pro podniky vzrostly o 4,6 procenta. 
Evropská komise (EK) prověřuje, zda americká společnost Microsoft nebrání  zákazníkům v používání bezpečnostního softwaru, který nabízí konkurence. Vyplývá to z dokumentu, který EK v lednu poslala nejméně jednomu konkurentovi a do kterého měla možnost nahlédnout agentura Reuters.
Francouzská technologická firma Atos ukončila jednání se společností EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského ohledně převzetí své ztrátové konzultační divize Tech Foundations. Atos dnes oznámil, že se s Křetínským nedohodli. Podle agentury Reuters jde o první velký neúspěch Křetínského ve Francii, kde má za sebou řadu akvizic. Číst více
Joe Biden a Donald Trump s přehledem vyhráli úterní primárky 🗳 svých stran v Michiganu. Vyplývá to z odhadů, o nichž informují agentury AP a Reuters. Současný demokratický prezident a jeho republikánský předchůdce se stejně jako před čtyřmi lety podle všeho v listopadu znovu utkají v prezidentských volbách.
Reklama
Reklama
Doporučujeme