Reklama

Eurostat - informace o tématu

Inflace, ilustrační foto

Inflace zatápí celé EU. V Česku je třetí nejvyšší

Meziroční míra inflace v Evropské unii se v březnu zvýšila na rekordních 7,8 procenta z únorových 6,2 procenta, uvedl Eurostat. V Česku byla třetí nejvyšší, vyšplhala až k úrovni 12 procent.

Přečíst článek

Eurozónu svírá rekordní, pětiprocentní inflace. Lagardeová nezakročí, čeká její snížení

Přečíst článek
Eurobankovky, ilustrační foto

Inflace v eurozóně je na dvacetiletém maximu, v prosinci vystoupila na pět procent

Přečíst článek
Evropská centrální banka, ilustrační foto

Inflace v Evropské unii je na dvacetiletém maximu

Růst cen v Evropské unii, způsobený zejména zdražováním energií, v listopadu opět zrychlil. Meziroční míra inflace vystoupila na 5,2 procenta, což je nejvýše za poslední dvě desetiletí. V říjnu činila míra inflace v Evropské unii 4,4 procenta. Ceny rostly ve všech unijních zemích vyjma České republiky, kde zůstala inflace na hodnotě 4,8 procenta. 

Přečíst článek
Škoda Auto, ilustrační foto

Česko si dál drží nejnižší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie

Česká republika si i v říjnu udržela první příčku v žebříčku zemí EU s nejnižší nezaměstnaností. Vyplývá to z dat Eurostatu.

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Petr Dufek: Inflace v eurozóně je na třináctiletém maximu

Včera zveřejněná data Eurostatu potvrdila, že vyšší inflace netrápí pouze ČR, ale i většinu zemí EU. V celé unii se meziroční inflace vyšplhala na 3,6 procenta.

Přečíst článek
Výstavba bytů, ilustrační foto

Byty v Česku zdražily o 14,5 procenta. Růst byl třetí nejvyšší v EU

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší.

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Inflace v eurozóně v srpnu vystoupala na tři procenta, je nejvýše za posledních deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let.

Přečíst článek
Ministryně financí Alena Schillerová

Osm zemí EU včetně Česka hájí přísnější fiskální pravidla, k nelibosti jižních států

Osm zemí Evropské unie včetně Česka se postavilo proti možnosti budoucího uvolňování současných rozpočtových a dluhových pravidel, jejichž platnost Evropská komise dočasně pozastavila kvůli koronavirové krizi.

Přečíst článek
Reklama

News box

Ceny ropy 🛢️ mírně rostou, za celý týden by ale mohly kvůli obavám o poptávku vykázat pokles o deset procent. Cena severomořské ropy Brent vykazovala nárůst o zhruba procento na 76,89 dolaru (1771 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,25 procenta a obchodovala se za 72,35 dolaru (1666 korun) za barel. Ropa se tento týden propadla na letošní minimum, Brent i WTI by za celý týden mohly ztratit zhruba deset procent.

Americký dolar 💲 mírně posiluje vůči euru. Údaje o listopadovém vývoji výrobních cen ve Spojených státech vyvolaly pochybnosti o tom, zda americká centrální banka (Fed) příští týden zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,0535 dolaru.
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. 📉 Index PX klesl o 2,1 procenta na 1173,1 bodu. Neztratily pouze akcie výrobce cigaret Philip Morris. Nejvýraznější propad vykázaly akcie ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. 
Česká měna stagnovala k oběma hlavním světovým měnám. Kurzy koruny k euru 💶 i dolaru 💵proti předchozímu závěru stouply, ale shodně pouze o jeden haléř na 24,30 koruny za euro a 23,05 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Pražská burza po třech dnech oslabování posílila. 💪Index PX vzrostl o 0,21 procenta na 1173,08 bodu. Nahoru ho táhly mimo jiné akcie Komerční banky, výrobce cigaret Philip Morris ČR či energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Státy Evropské unie se shodly na přísnějším postupu proti zločinům, které poškozují životní prostředí. Ministři spravedlnosti ⚖️ členských zemí odsouhlasili rozšíření seznamu celounijních environmentálních zločinů a zpřísnění postihů za jejich spáchání. 
Meziroční růst spotřebitelských cen v Číně v listopadu zpomalil na 1,6 procenta z říjnových 2,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší 📉
úroveň za osm měsíců. Oznámil to čínský statistický úřad. Číst více
Nizozemsko plánuje postavit do roku 2035 dvě nové jaderné  elektrárny. Měly by poté dodávat až 13 procent produkce elektřiny v zemi, uvedla nizozemská vláda.
Stát má nový mechanismus pro výpočet odvodů z nadměrného příjmu výrobců elektřiny, 💡 tento týden ho schválila vláda. Odvody navazují na stropy tržních příjmů podle druhu použitého zdroje energie, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Číst více
Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ✒
Reklama
Reklama
Doporučujeme