Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politika

Armádní generál ve výslužbě a jeden z favoritů prezidentské volby v roce 2023 Petr Pavel.

Politický diář Jany Havligerové: Politika je plná dobrých úmyslů

První ukrajinští Romové z početné skupiny, která táboří na pražském hlavním nádraží, se o víkendu přesunuli do stanového městečka v Tróji. Podle Jana Čižinského, starosty Prahy 7, do které Trója patří, ovšem tohle řešení není v žádném případě ideální a nemůže být dlouhodobé. Zkrátka, je to naprostá nouzovka, která není důstojná Česka. Myslí to upřímně.

Přečíst článek

Ukrajina zřejmě vyhrála bitvu o své druhé největší město Charkov, Rusové se stahují k hranicím

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Umožňují mu luxusní život. Velká Británie namířila sankce na Putinovy ženy a nejbližší příbuzné

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ruský rubl

Rubl je nejvýš za poslední roky. Kurz je ale „umělý“

Ruský rubl k americkému dolaru v Moskvě poprvé po více než dvou letech zpevnil za hranici 63 rublů (23 korun) a v růstu pokračuje i k euru, kde je nejsilnější za pět let. Je to díky podpoře centrální banky, která na devizovém trhu zavedla restrikce jako odpověď na západní sankce.

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Česko dostane od EU další miliardy z fondu obnovy. Využije je na řešení uprchlické krize

Česká republika dostane prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO) dalších zhruba 14 miliard korun. Využít by se mohly i v souvislosti s uprchlickou krizí v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). NPO je podkladem pro čerpání peněz z mimořádného fondu, který připravila Evropská unie v souvislosti s koronavirovou pandemií. Česko původně mělo možnost získat 179 miliard korun.

Přečíst článek
maďarský premiér Viktor Orbán

EU možná posune embargo na ruskou ropu. Kvůli Orbánovi

Rozhodnutí Orbánova Maďarska nepodpořit embargo na dovoz ruské ropy do Evropy, které je součástí šestého balíku sankcí na Rusko, rozděluje evropské politiky, upozorňuje server agentury Bloomberg.

Přečíst článek
jedna z dvou jachet oligarchy Abrahamoviče u pobřeží Turecka

Už ho začali převádět. Španělé odhalili miliardový majetek sankcionovaných Rusů

Další stopka ruským sankcionovaným občanům a společnostem přichází ze Španělka. Tamní úřady odkryli odkryly majetek, včetně podílů v nejméně 10 společnostech, které patří osobám spojeným s ruským režimem, píše agentura Reuters.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.

Protiruská jednota se tříští. Už dvacet evropských firem si otevřelo u Gazpromu účet v rublech

Plán Evropské unie neplatit za ruský plyn a ropu v rublech, jak si stanovila v rámci sankcí za vpád Ruska na Ukrajinu, dostává trhliny. Podle informací agentury Bloomberg si účet v rublech u Gazpromu otevřely již dvě desítky evropských firem.

Přečíst článek
Gazprom, Německo

Rusko uvalilo sankce na německý Gazprom. Jaký to bude mít vliv na dodávky plynu zatím není jasné

Rusko uvalilo sankce na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom ukončil svou účast, i na firmu EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal.

Přečíst článek
Guvernér ČNB Aleš Michl

Nový guvernér ČNB Michl: Musíme pracovat a šetřit

Nově jmenovaný guvernér České národní banky Aleš Michl řekl, že na svém prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb.

Přečíst článek
Aleš Michl

Prezident Zeman jmenoval novým guvernérem ČNB Aleše Michla

Prezident Miloš Zeman jmenoval nového guvernéra České národní banky. Stane se jím člen bankovní rady Aleš Michl.

Přečíst článek
Americký prezident přednesl svůj první projev o stavu unie

Američtí zákonodárci byli štědřejší než Biden. Balík pomoci pro Ukrajinu navýšili o sedm miliard

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík pomoci Ukrajině za 40 miliard dolarů (948 miliard korun), a o sedm miliard tak navýšila původní návrh prezidenta Joea Bidena z konce dubna.

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin (na snímku z 5. května 2022)

Putin se připravuje na dlouhý konflikt, v Rusku zvažuje stanné právo, soudí americké výzvědné služby

Spojené státy se domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin se připravuje na dlouhodobý konflikt na Ukrajině a ani ruské vítězství na Donbasu na východě země by nemuselo válku ukončit. Na brífinku zákonodárců to řekla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AFP Putin zvažuje i zavedení stanného práva v Rusku.

Přečíst článek

News box

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Spojené státy a Írán, aby zastavily novou vlnu bojů a pokračovaly v mírových jednáních. Dnes o tom s odkazem na Guterresova mluvčího Stéphana Dujarrice informovala agentura AFP. Číst více
Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl návrh prezidenta Petra Pavla na obnovení konzultačních schůzek nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice státu. Informovala o tom Česká televize (ČT). Číst více
Vysoké teploty mají ve Francii dopad i na výrobu elektřiny. Francouzská společnost EDF kvůli meteorologickým podmínkám nechala odstavit ☢️☢️☢️ tři reaktory jaderných elektráren. U dalších osmi pak nechala snížit výkon. Podobná situace se stala již v minulých letech. Francie nyní čelí třetí vlně veder od začátku roku.
Aukční síň Sotheby´s bude v úterý dražit vzácnou kostru Tyrannosaura rexe nalezenou před několika lety ve Spojených státech. Vyvolávací cena je 19 milionů dolarů, nedá se však vyloučit, že se podaří pokořit aukční rekord pro dinosaury. Prodej pravděpodobně přitáhne pozornost nejen muzeí ale také soukromých sběratelů, uvádí server BBC News.
vzácná konstra T-Rexe, kterou bude dražit aukční síň Sotheby`s
vzácná konstra T-Rexe, kterou bude dražit aukční síň Sotheby`s Sotheby`s
Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) dal v minulém týdnu 🧑🏻‍⚖️🧑🏻‍⚖️🧑🏻‍⚖️ nejvyšší státní zástupkyni Lence Bradáčové podnět k podání dovolání v neprospěch obviněného v případu smrtelné nehody, kterou loni podle policie zavinil pod vlivem alkoholu někdejší předseda představenstva loděnické gramofonové firmy GZ Media Zdeněk Pelc. Trestní stíhání zastavil na konci května pražský krajský soud, Pelc souzen nebude kvůli vážné nemoci, napsal tehdy server iDNES.cz. 

Hormuzský 🚢🚢🚢 průliv je otevřen pro obchodní plavbu, řekl Trump NBC. Rovněž americká armáda uvádí, že Írán úžinu nekontroluje, ačkoli ten tvrdí opak.

V Karlových Varech začal úklid kulis jubilejního 🎥 🎥 🎥 60. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Devět dnů největší kulturní akce v Karlovarském kraji přilákalo opět desetitisíce návštěvníků i filmových profesionálů. Zátěž zažívali i záchranáři nebo policisté, kteří na pořádek v době festivalu dohlíželi. Celkově ale policie hodnotí letošní ročník jako klidnější ve srovnání s jinými roky, uvedla dnes krajská policejní mluvčí Kateřina Pešková.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil 🔄🔄🔄 změnu politické strategie země a avizoval změny ve vládě. Premiérce Juliji Svyrydenkové na síti X poděkoval za práci a uvedl, že jí nabídl možnost vést novou oblast vztahů s klíčovým partnerem. Více podrobností k její případné nové roli neposkytl. Agentura Reuters nebo server RBK-Ukrajina jeho slova vyložily jako návrh nebo rozhodnutí ministerskou předsedkyni odvolat.

Ryze české finále ženské dvouhry🎾🎾🎾Wimbledonu mezi Lindou Noskovou a Karolínou Muchovou v sobotu sledovalo v televizi Prima 764 tisíc diváků. Podíl na celkové sledovanosti činil téměř 37 procent. Sledovanost sobotního zápasu tak byla vyšší než při posledním finále Wimbledonu s českou účastí. Triumf Barbory Krejčíkové v roce 2024 tehdy na obrazovkách České televize na kanálu ČT2 sledovalo v průměru 456 tisíc diváků.
Společnost ⚙️⚙️⚙️ Alucast, která vyrábí hliníkové a hořčíkové odlitky, utržila loni z prodeje výrobků a služeb přes 196,5 milionu korun, meziročně zhruba o 27,6 milionu korun více. Loňský zisk podniku z Tupes na Uherskohradišťsku dosáhl po zdanění přibližně 21,8 milionu korun, v roce 2024 byl zhruba o 2,4 milionu korun nižší, vyplývá z účetní závěrky firmy ve Sbírce listin.