Reklama

Scholz i Johnson do pár dní oznámí další protiruské sankce

Německý kancléř Olaf Scholz
ČTK
 ČTK

Německý kancléř Olaf Scholz podle agentury Reuters prohlásil, že západní spojenci se v nejbližších dnech dohodnou na dalších sankcích proti Rusku. O nových sankcích hovořil i britský premiér Boris Johnson, který v nedělním prohlášení upozornil na "ohavné útoky proti civilistům" v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Jsou podle něj dalším důkazem, že Rusko se na Ukrajině dopouští válečných zločinů. Ministerský předseda v této souvislosti pohrozil zpřísněním protiruských sankcí a zároveň přislíbil další vojenskou pomoc Ukrajincům.

Reklama

Británie, podobně jako Evropská unie či Spojené státy, již přijala sérii protiruských restrikcí zaměřených mimo jiné na ruské představitele, na majetek ruských prominentů v zahraničí či na ruské banky i firmy.

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Rusové soustředí úsilí v Doněcké oblasti, Bělorusko manévruje u hranic

Ruské jednotky soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými útoky snaží zničit ukrajinské opevněné obranné pozice, uvedl v ranní zprávě ukrajinský generální štáb. Pokračuje těžké ostřelování mariupolských oceláren Azovstal s cílem způsobit co největší ztráty uvězněným obráncům závodu, uvádí Kyjev. Britské ministerstvo obrany informovalo, že Bělorusko přesouvá k ukrajinské hranici své speciální jednotky. Do bojů aktivně nevstoupilo, ale Ukrajina kvůli manévrům musí ponechávat na severu země některé své vojáky.

Přečíst článek

"Udělám vše, co je v mých silách, abych vyhladověl válečnou mašinérii (ruského prezidenta Vladimira) Putina," uvedl Johnson. Podle britského premiéra je šéf Kremlu kvůli selhávající ruské invazi "zoufalý".

"Zpřísňujeme naše sankce (proti Rusku), zvyšujeme vojenskou podporu (určenou Ukrajině) a současně posilujeme náš balíček humanitární pomoci určené těm, kdo ji potřebují," oznámil Johnson.

žena prochází mezi troskami ruských tanků zbytky ulice v Buči

Válečný zločin. Zohavená těla a masové hroby. Buča je nová Srebrenica

Zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča vyvolaly pobouření u ukrajinských i západních představitelů. Je to nová Sebrenica, píše Kyjev. Buča leží jen 37 kilometrů severozápadně od metropole. Ruští vojáci v městě "náhodně vraždili místní civilní obyvatele". Některé z obětí mají svázané ruce za zády, ulice města jsou poseta těly, napsalo ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru. Starosta města Anatolij Fedoruk řekl agentuře Reuters, že bylo zabito přes 300 lidí. Ministerstvo obrany v Moskvě fotografie a videa zveřejněné ukrajinskou stranou označilo za provokaci.

Přečíst článek

Reklama

Nové sankce proti Rusku ohlásil také německý kancléř Scholz. "V kruhu spojenců schválíme v příštích dnech další opatření," prohlásil sociálnědemokratický (SPD) politik bez dalších podrobností. Putin a jeho podporovatelé pocítí následky, řekl Scholz a zdůraznil, že vraždění civilistů je válečný zločin. "A budeme nadále dodávat zbraně Ukrajině, aby se mohla bránit ruské invazi," prohlásil také Scholz.

Město Irpiň u Kyjeva označily tento týden ukrajinské úřady za osvobozené od ruských okupantů. Podle radnice byla ovšem polovina města zničena a vedle 50 ukrajinských vojáků přišlo o život také na 500 obyvatel; údaje o ztrátách na ruské straně nejsou k dispozici.

V případě města Buča, které se nachází rovněž u metropole, se o víkendu objevily šokující fotografie mrtvých civilistů, často se spoutanýma rukama, které za sebou podle ukrajinských zdrojů zanechali ruští vojáci; civilních obětí je podle místních úřadů na 300. Moskva podobná obvinění odmítá jako provokaci. Zprávy z Buči nicméně vyvolaly v zahraničí silný odpor a kritiku na adresu Moskvy, zatímco ukrajinští představitelé hovoří o genocidě, které se podle nich Rusové dopouštějí.

Jaroslaw Kaczyński

Kaczyński: Americké jaderné zbraně v Polsku? Moskvu by to zastrašilo

Polský vicepremiér a de facto nejmocnější politický představitel v zemi Jaroslaw Kaczyński nedělnímu vydání německého listu Die Welt řekl, že je otevřený vůči možnosti rozmístit americké jaderné zbraně v Polsku. Podle něj by takový krok "značně zesílil odstrašení Moskvy". Dodal zároveň, že tato otázka není na pořadu dne, "což se však může rychle změnit". S iniciativou by podle něj musely přijít samy Spojené státy, informovala agentura DPA.

Přečíst článek

Plynovod Jamal, ilustrační foto

Vypínáme kohout. Litva oznámila, že končí s ruským plynem

Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat.

Přečíst článek

Reklama

Související

Obytný dům a auta po ruském útoku 16. března na ukrajinský Charkov.

Ukrajina zřejmě vyhrála bitvu o své druhé největší město Charkov, Rusové se stahují k hranicím

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin (na snímku z 5. května 2022)

Putin se připravuje na dlouhý konflikt, v Rusku zvažuje stanné právo, soudí americké výzvědné služby

Přečíst článek
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Vyhráli jsme v roce 1945, vyhrajeme i nyní, prohlásil Zelenskyj ke Dni vítězství. Putin obhajoval invazi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme